امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

خلاصۀ تفسیر سورۀ مبارکۀ حمد (برگرفته از تفسیر ارزشمند تسنیم)  

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ * الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمینَ * الرَّحْمنِ الرَّحیمِ * مالِکِ یَوْمِ الدِّینِ * إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَ إِیَّاکَ نَسْتَعینُ * اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیمَ * صِراطَ الَّذینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ غَیْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَیْهِمْ وَ لاَ الضَّالِّینَ.

سورۀ حمد از دیدگاه قرآن و عترت

سورۀ حمد که فاتحۀ کتاب و سرآغاز کلام خدای متعال است، در گفتار الهی به گونه ای تکریم آمیز، همتای «قرآن عظیم» قرار گرفته است: «وَ لَقَدْ آتَیْناکَ‏ سَبْعاً مِنَ الْمَثانِی وَ الْقُرْآنَ الْعَظِیم‏»؛ «ما به تو سورۀ حمد و قرآن عظیم دادیم».[۱] و در روایات هم با نام ها و اوصافی چون: «جامع ترین حکمت»، «گنج عرشی»، «شریف ترین ذخیره در گنجینه های عرش الهی»، «سورۀ شفابخش»، «نعمت بزرگ و سنگین» و «برترین سورۀ قرآن» از آن یاد شده است.

نام های این سوره عبارتند از: «ام الکتاب»، «فاتحۀ الکتاب»، «السبع المثانی»، «حمد». نام های غیر مشهور آن هم عبارتند از: «فاتحۀ القرآن»، «القرآن العظیم»، «الوافیه»، «الکافیۀ»، «الشافیۀ»، «الشفاء»، «الصلاۀ»، «الدعاء»، «الاساس»، «الشکر»، «الکنز»، «النور»، «السؤال»، «تعلیم المسألۀ»، «المناجاۀ»، «التفویض».

«امّ الکتاب» و «امّ القرآن»: نام گذاری آن به این دو نام، از این جهت است که مشتمل بر عصارۀ معارف قرآن کریم است. معارف قرآنی دارای سه بخش “مبدأ شناسی”، “معاد شناسی” و “رسالت شناسی” است. سورۀ مبارکۀ حمد هم مشتمل بر معرفت های یاد شده است. زیرا آغاز آن مربوط به مبدأ و ربوبیت مطلب خداوند بر عالم هستی است. بخش میانی آن ناظر به معاد و ظهور مالکیت مطلقۀ خداوند در قیامت، و بخش پایانی آن هم که سخن از حصر عبادت و استعانت در خدای سبحان و طلب هدایت به صراط مستقیم دارد، مربوط به هدایت و ضلالت در سیر از مبدأ تا معاد است.


 [۱] . تفسیر فرات کوفی، ص۲۳۰

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 4957
  • بازدید دیروز: 5104
  • بازدید هفته: 44092
  • بازدید ماه: 149130
  • بازدید سال: 1669566
عکس های متنوع تصادفی