بسم الله الرحمن الرحیم

خلاصۀ تفسیر سورۀ مبارکۀ حمد (برگرفته از تفسیر ارزشمند تسنیم)  

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ * الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمینَ * الرَّحْمنِ الرَّحیمِ * مالِکِ یَوْمِ الدِّینِ * إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَ إِیَّاکَ نَسْتَعینُ * اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیمَ * صِراطَ الَّذینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ غَیْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَیْهِمْ وَ لاَ الضَّالِّینَ.

سورۀ حمد از دیدگاه قرآن و عترت

سورۀ حمد که فاتحۀ کتاب و سرآغاز کلام خدای متعال است، در گفتار الهی به گونه ای تکریم آمیز، همتای «قرآن عظیم» قرار گرفته است: «وَ لَقَدْ آتَیْناکَ‏ سَبْعاً مِنَ الْمَثانِی وَ الْقُرْآنَ الْعَظِیم‏»؛ «ما به تو سورۀ حمد و قرآن عظیم دادیم».[۱] و در روایات هم با نام ها و اوصافی چون: «جامع ترین حکمت»، «گنج عرشی»، «شریف ترین ذخیره در گنجینه های عرش الهی»، «سورۀ شفابخش»، «نعمت بزرگ و سنگین» و «برترین سورۀ قرآن» از آن یاد شده است.

نام های این سوره عبارتند از: «ام الکتاب»، «فاتحۀ الکتاب»، «السبع المثانی»، «حمد». نام های غیر مشهور آن هم عبارتند از: «فاتحۀ القرآن»، «القرآن العظیم»، «الوافیه»، «الکافیۀ»، «الشافیۀ»، «الشفاء»، «الصلاۀ»، «الدعاء»، «الاساس»، «الشکر»، «الکنز»، «النور»، «السؤال»، «تعلیم المسألۀ»، «المناجاۀ»، «التفویض».

«امّ الکتاب» و «امّ القرآن»: نام گذاری آن به این دو نام، از این جهت است که مشتمل بر عصارۀ معارف قرآن کریم است. معارف قرآنی دارای سه بخش “مبدأ شناسی”، “معاد شناسی” و “رسالت شناسی” است. سورۀ مبارکۀ حمد هم مشتمل بر معرفت های یاد شده است. زیرا آغاز آن مربوط به مبدأ و ربوبیت مطلب خداوند بر عالم هستی است. بخش میانی آن ناظر به معاد و ظهور مالکیت مطلقۀ خداوند در قیامت، و بخش پایانی آن هم که سخن از حصر عبادت و استعانت در خدای سبحان و طلب هدایت به صراط مستقیم دارد، مربوط به هدایت و ضلالت در سیر از مبدأ تا معاد است.


 [۱] . تفسیر فرات کوفی، ص۲۳۰

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی