بسم الله الرحمن الرحیم

نگاهی به فضایل حضرت معصومه «سلام الله علیها»   

۳ ـ «پدرش به فدایش»

یکی از فضایل حضرت فاطمه­ ی زهرا «سلام الله علیها» این است که پیامبر اکرم «صلّی الله علیه و آله» در موارد متعدّد، در شأن او فرمود: فَداها  اَبُوها؛ پدرش به فدایش باد».[۱] این تعبیر بیانگر اوج مقام حضرت زهرا «سلام الله علیها» است. اما در مورد حضرت معصومه «سلام الله علیها» نیز این مطلب از پدرش امام موسی کاظم «علیه السلام» روایت شده است.

آیت الله مُستَنبِط[۲] از کتاب «کَشف اللَّئالی» که تألیف دا شمند محقق «صالح بن عرندس» دانشمند قرن نهم هجری می­باشد، چنین نقل می­ کند: در زمان امام موسی کا ظم «علیه السلام»، جمعی از شیعیان برای دریافت پاسخ سؤال های خود، وارد مدینه شدند تا به محضر آن حضرت برسند و سؤالات خود را مطرح نمایند. وقتی که آن ها به مدینه رسیدند حضرت در مسافرت بود، نظر به این که آن ها مجبور به بازگشت بودند، پرسش های خود را نوشتند و به افراد خا نواده­ ی امام تحویل دادند تا در سفر بعد، جواب آن را دریافت کنند. مدتی بعد هنگام خداحافظی دیدند حضرت معصومه «سلام الله علیها» پاسخ سؤالات آن ها را نوشته و آماده کرده است، آن ها شادمان شده و آن پاسخ­ ها را دریافت کردند و به سوی وطن خود رهسپار شدند، در مسیر بازگشت به امام کا ظم «علیه السلام» برخوردند، و ماجرا را به عرض آن حضرت رساندند، امام آن نوشته­ ها را طلبیده و مطالعه کرد. و هنگامی که پاسخ های حضرت معصومه «سلام الله علیها» را درست دید سه بار فرمود: «فَدا ها أبوها؛ پدرش به فدایش باد»

حضرت معصومه «سلام الله علیها» در سال ۱۷۳ متولد شد و پدرش امام موسی بن جعفر در سال ۱۸۳ هجری قمری در زندان به شهادت رسید، و با توجه به این که کمترین مدت زندان امام چهار سال بود، پس حضرت معصومه «سلام الله علیها» هنگام جواب دادن به سؤالات بیش از شش سال از عمر شریفش نگذشته بود، و ممکن است که در هنگام جواب دادن به نامه ­ها، سنّ ایشان کمتر از شش سال بوده باشد.


[۱] ـ بحار الأنوار ج۶۰ ص۲۲۸

[۲] ـ داماد اوّل آیت الله العظمی سیّد ابوالحسن خویی

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی