×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

 بسم الله الرحمن الرحیم

نگاهي به فضايل حضرت معصومه «سلام الله عليها»   

۳ ـ «پدرش به فدايش»

يكي از فضايل حضرت فاطمه­ ی زهرا «سلام الله عليها» اين است كه پيامبر اكرم «صلّي الله عليه و آله» در موارد متعدّد، در شأن او فرمود: فَداها  اَبُوها؛ پدرش به فدايش باد».[۱] اين تعبير بيانگر اوج مقام حضرت زهرا «سلام الله عليها» است. اما در مورد حضرت معصومه «سلام الله عليها» نيز اين مطلب از پدرش امام موسي كاظم «عليه السلام» روايت شده است.

آيت الله مُستَنبِط[۲] از كتاب «كَشف اللَّئالي» كه تأليف دا شمند محقق «صالح بن عرندس» دانشمند قرن نهم هجري مي­باشد، چنين نقل مي­ كند: در زمان امام موسي كا ظم «عليه السلام»، جمعي از شيعيان براي دريافت پاسخ سؤال هاي خود، وارد مدينه شدند تا به محضر آن حضرت برسند و سؤالات خود را مطرح نمايند. وقتي كه آن ها به مدينه رسيدند حضرت در مسافرت بود، نظر به اين كه آن ها مجبور به بازگشت بودند، پرسش هاي خود را نوشتند و به افراد خا نواده­ ی امام تحويل دادند تا در سفر بعد، جواب آن را دريافت كنند. مدتي بعد هنگام خداحافظي ديدند حضرت معصومه «سلام الله عليها» پاسخ سؤالات آن ها را نوشته و آماده كرده است، آن ها شادمان شده و آن پاسخ­ ها را دريافت كردند و به سوي وطن خود رهسپار شدند، در مسير بازگشت به امام كا ظم «عليه السلام» برخوردند، و ماجرا را به عرض آن حضرت رساندند، امام آن نوشته­ ها را طلبيده و مطالعه كرد. و هنگامي كه پاسخ هاي حضرت معصومه «سلام الله عليها» را درست ديد سه بار فرمود: «فَدا ها أبوها؛ پدرش به فدايش باد»

حضرت معصومه «سلام الله عليها» در سال ۱۷۳ متولد شد و پدرش امام موسي بن جعفر در سال ۱۸۳ هجري قمري در زندان به شهادت رسيد، و با توجه به اين كه كمترين مدت زندان امام چهار سال بود، پس حضرت معصومه «سلام الله عليها» هنگام جواب دادن به سؤالات بيش از شش سال از عمر شريفش نگذشته بود، و ممكن است كه در هنگام جواب دادن به نامه ­ها، سنّ ايشان كمتر از شش سال بوده باشد.


[۱] ـ بحار الأنوار ج۶۰ ص۲۲۸

[۲] ـ داماد اوّل آيت الله العظمي سيّد ابوالحسن خويي

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question