بسم الله الرحمن الرحیم

نماز روزه دانشجویان سؤال: حکم نماز و روزۀ دانشجویان چیست؟

جواب: در این رابطه، مطالبی را به صورت پله کانی مطرح می کنم:

الف) کسانی که محل تحصیل، وطن حکمی آن هاست:

بیشتر مراجع تقلید، محل تحصیل را به عنوان وطن نمی دانند، اما برخی دیگر، محل تحصیل را “وطن حکمی” می دانند که به آن ها اشاره می شود: 

۱ ـ آیت الله مکارم: اگر برای مدت یک سال یا بیشتر، رفت و آمد می کند و  در هفته هم سه روز کامل می ماند، وطن حکمی است.

۲ ـ آیت الله وحید: اگر برای مدت یک سال یا بیشتر، رفت و آمد می کند و در هفته هم چهار روز کامل می ماند، وطن حکمی است.

۳ ـ آیت الله سیستانی: اگر برای مدت دو سال یا بیشتر، رفت و آمد می کند و در هفته هم دو روز کامل می ماند، وطن حکمی است.

توجه:

۱ ـ در صورتی که وطن حکمی باشد، نماز کامل است و روزه ها را هم باید بگیرد.

۲ ـ تعطیلات تابستان و بین ترم، و تعطیلات نوروز که دانشجو در موطن اصلی خود است، ضرری به این قاعده نمی زند. بنابراین، اگر دانشجو چهار ماه در سال، به صورتی که گفته شد، در محل تحصیل رفت و آمد داشته باشد، آن جا در حکم وطنش محسوب می شود. (هر چند که مابقی ایام سال را به آن جا نرود و یا این که به صورت متفرقه بروید) 

۳ ـ کسانی که از این سه بزرگوار (آیات عظام: سیستانی، مکارم و وحید) تقلید می کنند و طبق شرایطی که فرموده اند، مسافرت می کنند، محل تحصیل، در حکم وطنشان است و نیازی به خواندن ادامۀ مطالب ندارند.

ب) کسانی که بیش از ده روز در محل تحصیل می مانند:

اگر دانشجویی با قصد اقامت، ده روز یا بیشتر در محل تحصیل بماند، نمازش کامل، و روزه اش صحیح است.

توجه:

کسی که قصد ده روزه می کند، از همان ابتدا باید تصمیم داشته باشد که ده روز یا بیشتر در محل تحصیل بماند. بنابراین اگر کسی در تردید باشد طبیعتا قصد ماندن ندارد و نمی تواند دورانی را که در تردید بوده به عنوان جزئی از ده روز به حساب آورد.

ج) کساتی کمتر از ده روز در محل تحصیل می مانند:

چنین دانشجویانی نمازشان شکسته است؛ مگر این که جزء موارد (الف) یا (د) باشند.

د) کسانی که کثیر السفر هستند:

برای کثیرالسفر شدن بایدشرایط ذیل محقق شود:

۱) برای مدت قابل توجهی مسافرت داشته باشد به گونه ای که عرفا، سفر را کار او بدانند (….)

۲) سفر او، سفر شغلی باشد:

توجه: با توجه به این که مقام معظم رهبری، دانشجویی و تحصیل را شغل نمی داند، مقلدین دانشجوی ایشان نمی توانند کثیر السفر شوند و بنا بر احتیاط واجب باید نماز را کامل و  شکسته بخوانند و روزه های خود را هم بگیرند و بعدا در وطن خود یا در جایی که قصد اقامت ۱۰ روز می کنند، قضا کنند، مگر این که دانشجوی بورسیه یا مأمور به تحصیل باشند. یا این که در این حکم، به مرجع تقلید دیگری رجوع کنند.

۳) در تمام مدت، در وطن خود و در  مسافرت، کمتر از ده روز بماند:

کسانی که بیش از ده روز در وطن خود می مانند، در اولین مسافرت به محل درس، باید نماز را شکسته بخوانند و روزه نگیرند.

توجه: آیت الله بهجت در مورد سفر اول می فرماید: «سفر اول، با طی ۸ فرسخ (۴۵ کیلومتر) محقق می شود و بعد از آن ،نماز کامل است و باید روزه ها را بگیرد.» 

(این نوشته در حال تکمیل شدن است)

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی