بسم الله الرحمن الرحیم

نگاهی به فضایل حضرت معصومه «سلام الله علیها»   

۱٫ «مقام عصمت و طهارت آن حضرت»

امام رضا «علیه السلام» فرمود: «مَن زارَ المَعصومَۀ بِقُم کَمَن زارَنی، کسی که معصومه را در قم زیارت کند، مانند آن است که مرا زیارت کرده است».[۱]                                                                                                    

گرچه شواهد و قرائن بر عصمت حضرت معصومه «سلام الله علیها»  بسیار است، ولی سخن فوق از امام معصوم، حضرت رضا «علیه السلام» صراحت دارد که آن حضرت دارای مقام عصمت بوده است. یکی دیگر از قراینی که دلالت بر عصمت حضرت معصومه «سلام الله علیها» است، این که دو نفر نقاب دار از عالَم غیب آمدند و جنازه­ ی آن حضرت را به خاک سپردند. با توجه به این که ما معتقدیم، معصوم را باید معصوم دفن کند، به احتمال قوی آن دو نفر امام رضا «علیه السلام» و  امام جواد «علیه السلام» بوده ­اند.

در این جا این سؤال مطرح می­ شود که، مگر غیر از پیامبران و چهارده معصوم «علیهم السلام» معصوم دیگری هم داریم؟

پاسخ: مقام عصمت که عالی ­ترین مقام معنوی و پاکی است، درجات متفاوتی دارد.  حضرت معصومه «سلام الله علیها»  همانند حضرت زینب کبری «سلام الله علیها» در یکی از درجات عصمت هستند، گرچه به درجات عصمت چهارده معصوم «علیهم السلام» نمی ­رسند زیرا چهارده معصوم «علیهم السلام» علاوه بر عصمت از گناه، عصمت از خطا و اشتباه نیز داشته­ اند.


[۱] ـ کتاب ناسخ التواریخ  ج ۳ / ص ۶۸

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی