بسم الله الرحمن الرحیم

رأی نوزدهم

استاد علامه طباطبایی در تفسیر حروف مقطعه می فرماید:

با تدبر در سوره هایی که حروف مقطعۀ همسان دارد، مانند سوره هایی که با «الم، الر، طس یا حم» شروع می شود، در می یابی که سوره های دارای حروف مقطعۀ مشترک، در مضامین و سیاق ها نیز با یکدیگر مشابه و متناسب است و این تشابه ویژه میان سوره های مزبور با سایر سوره ها وجود ندارد.

یکی از شواهد این مدعا آن است که سوره های دارای حروف مقطعۀ همسان با الفاظی همانند یا نزدیک به هم آغاز می شود. چنانکه در آغاز سوره هایی که با «حم» شروع شده، «تنزیل الکتاب من الله» یا الفاظ دیگری که مفید همین مضون است آمده است.

در آغاز سوره هایی که با «الر» شروع شده، «تلک آیات الکتاب» یا الفاظی که مفید همین مضمون است آمده است.

در آغاز سوره هایی که با «طس» و «الم» شروع شده، «نفی ریب از قرآن» مطرح شده است.

بر اساس شواهد مذکور می توان حدس زد که بین حروف مقطعه و مضامین سوره هایی که با حروف مزبور آغاز می شود پیوند خاصی است.

هر گاه سوره های دارای حروف مقطعۀ دو سورۀ دیگر باشد، جامع محورهای اصلی سوره های دارای آن دو سوره نیز خواهد بود؛ چنانکه:

سورۀ اعراف که با «المص» آغاز می شود جامع محتوای سوره هایی است که با «الم» و «ص» آغاز می شود

سورۀ رعد که با «المر» آغاز می شود جامع محتوای سوره هایی است که با «الم» و «الر» آغاز می شود.

حاصل این که، حروف مقطعه رموزی است میان خدای سبحان و پیامبر اکرم که بر ما مستور است و فهم های عادی ما به ا« راهی ندارد و جز این که بدانی بین این حروف مزبور و بین مضامین سورۀ مصدّر به آن ها ارتباط خاص است.

پاسخ: رأی استاد علامه (قدس سره) گرچه کوششی ارزشمند در جهت دستیابی به تفسیر حروف مقطعه است و شوهدی نیز آنر تأیید می کند، لیکن برای رسیدن به نصاب پذیرش نیاز به بررسی و مداقۀ بیشتری دارد.

البته وقتی می توان حدس استاد را صائب دانست که اولا جهات مشترک ویژه ای بین سوره های مصدّر به حروف مقطعۀ خاص یافت.

ثانیا آن وجوه مشترک در سایر سوره ها یافت نشود.

ثالثا، سایر سوره های یا یکدیگر جهات مشترک دیگر نداشته باشد.

رابعا، بر فرض داشتن وجوه مشترک دیگر، چنین حدس زده شود که هرگونه وجوه اشتراکی موجب یا مصحح تصدیر سوره های به حروف مقطعه نیست.

بعد از طی همۀ این مراحل است که می توان حدس استاد را تصویب کرد. لیکن تاکنون حدسی بهتر از حدس ایشان به نظر نمی رسد.

(برگرفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۹۸ ـ ۱۰۰) 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی