سؤال از خانم وطنی:

سلام
می خواستم بدانم اگر تصمیم داشته باشیم از کسی طلب بخشش کنیم ولی ناگهان او را دیگر پیدا نکنیم و تلاش برای پیدا کردنش بی نتیجه باشد و بدانیم او ما را نبخشیده است تکلیف چیست؟

جواب:

سلام بر شما

اگر حق الناس شما جنبۀ مالی دارد، باید به اندازۀ بدهی که به او دارید از طرفش صدقه بدهید.

اگر هم جنبۀ مالی ندارد، سعی کنید برای وی استغفار کنید و برای مدتی برای او دعا کنید و از خداوند متعال هم بخواهید که دل او را نسبت به شما نرم کند تا قلبا شما را ببخشد.

ان شاء الله که موفق باشید.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به جبران حق الناس کسی که دیگر او را نمی بینیم

 • یه نمک نشناس...

  سلام من یه دختر ۱۹ سالم میخواستم بگم که من یه سری چیزایی رو ب امانت گرفتم چن سال پیش اما به کسی ک صاحبش بود برنگردوندم والان هم واقعا روشوندارم وخجالت میکشم ب فکرش بیفتم نمیدونم چیکارکنم تکلیف چیه؟از طرفی اگه برنگردونم میشه حق الناس و بدبختم میکنه ازطرف دیگم اصلا نمیتونم با اون فرد روبروبشم و مالشوبهش برگردونم واقعا خجالت میکشم و ترجیح میدم بیخیالش شم خیلی سخته خیلی ذهنمودرگیر کرده از روربروشدن بااون فرد واقعاوحشت دارم وحشت از شرمندگی وخجالت همین لطفا کمکم کنین

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ شهریور ۱م, ۱۳۹۳ ۱۹:۰۴:

  سلام بر شما / خواهرم به هر حال باید امانت را به صاحب اصلی آن برگردانید. اگر هم خجالت می کشید می توانید آن را به شخص دیگری بدهید تا ضمن رساندن عذرخواهی شما، آن را به صاحبش پس بدهد.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی