بسم الله الرحمن الرحیم

ارزش نماز در روایات

برگرفته از کتاب پیوند جوان با نماز ـ نوشتۀ مدیر سایت

۱٫ هر چیزی چهره و علامتی دارد و چهرۀ دین­ داری ما نماز است. نماز، در واقع نماد و پرچم دین ما است، که با آن دین­ داری خود را به نمایش می­ گذاریم.      

پیامبر اکرم (صلی ­الله­ علیه­ وآله) می ­فرماید: «برای هر چیزی چهره و نمادی است و نماد دین شما نماز است. بنابراین چهرۀ دین خود را خراب نکنید».[۱]

۲٫ حتما این سؤال در ذهن شما هم وجود دارد که چگونه از شر شیطان و حیله ­گری ­های او در امان باشیم! نماز، به منزلۀ قلعۀ محکمی است که شما را از یورش ­های شیطان در امان می­دارد. کسی که به نماز پناه ببرد و نماز را در زندگی خود اقامه کند، در دام شیطان گرفتار نمی ­شود و از صراط مستقیم­ الهی خارج نمی ­گردد.

امیرالمؤمنین (علیه ­السلام) می ­فرماید: «نماز، قلعه ­ای است در برابر یورش­ های شیطان».[۲]

۳٫ همۀ ما، موجودات ضعیفی بیش نیستیم، که همواره فقیر درگاه الهی، و نیازمند به لطف و محبت او هستیم.[۳] رحمت الهی، زندگی را به کام ما شیرین می­ کند و موجب می ­شود تا به راحتی از کنار مشکلات زندگی عبور کنیم. کسی که غرق در رحمت الهی است، در مواجهه با مشکلات و ناکامی­ های زندگی، خود را در بن­بست نمی ­بیند، و همواره خدای یکتا را تکیه ­گاه و پشتیبان خود می­ داند. اما کسی که با ترک نماز، ارتباط با خدای مهربان را کنار گذاشته، در مشکلات زندگی، خود را تنها و بی ­پشتوانه  می ­بیند، بهره­ ای جز اندوه و سرگردانی برای خود نمی­ گذارد.   

امیرالمؤمنین (علیه ­السلام) می ­فرماید: «نماز، رحمت خداوند را به سوی انسان سرازیر می­ کند».[۴]

امام باقر (علیه ­السلام) می ­فرماید: «وقتی نمازگزار رو به سوی قبله کند، خدای رحمان که معبودی جز او نیست، با نگاه رحمت به وی می ­نگرد».[۵]

۴٫ نماز، ارتباط خاص با خدای متعال و راز و نیاز به درگاه او است. به همین دلیل، محبوب ­ترین اعمال در نزد خداوند است. این میزان اهمیت برای نماز، ایجاب می ­کند تا آخرین وصیتی که بر زبان همۀ انبیای الهی جاری شود، توصیه­ به اقامۀ نماز باشد.

امام صادق (علیه ­السلام) می­ فرماید: «محبوب­ترین اعمال نزد خدای متعال، نماز است و نماز، آخرین وصیت همۀ انبیای الهی بوده است».[۶] 

۵٫ اولین گام برای تقرب به درگاه الهی، اهمیت دادن به نماز است. کسی که دوست دارد، جایگاه خوبی در نزد خدای متعال داشته باشد و در مسیر سیر و سلوک قرار گیرد، باید سرمایه­ گذاری شایسته ­ای روی نماز داشته باشد و آن را نور چشم خود، و در قلۀ اعمال خویش قرار دهد.

امام رضا (علیه ­السلام) می ­فرماید: «نماز، وسیلۀ تقرب هر انسان با تقوایی به خدای یکتا است».[۷]

۶٫ زندگی دنیایی، به تدریج کدورت ­ها و تاریکی ­هایی بر قلب انسان می ­نشاند که ماندن در آن، موجب قساوت قلب، و دور شدن از جادۀ فطرت و معنویت خواهد بود. نمازهای پنج­ گانه، همانند نهر روانی هستند که همه ­روزه خود را با آن شستشو می ­دهیم، و روح خود را از کدورت­ های دنیوی پاک می ­گردانیم.

پیامبر اکرم (صلی­ الله­ علیه­ و آله) می ­فرماید: «اگر کنار خانۀ شما جوی آبی باشد و روزی پنج بار خود را در آن شستشو دهید، آیا چیزی از آلودگی در بدن شما می ­ماند؟!». مردم گفتند: نه! بعد حضرت فرمودند: «حکایت نماز، حکایت همان نهری است که تمیز کنندۀ آلودگی ­ها است. هر نمازی که بخوانی، کفاره و پوشاننده ­ای است بر گناهان گذشته».[۸] 

پیامبر اکرم (صلی ­الله­ علیه­ وآله) می ­فرماید: «وقتی بنده­ای برای نماز قیام کند، و قلب و دلش همراه با نماز باشد، بعد از نماز، همانند کسی خواهد بود که از مادر متولد شده باشد».[۹]

۷٫ وقتی از نماز به عنوان ستون دین یاد می­ شود، طبیعی است که جایگاه نماز در مقایسه با سایر اعمال، جایگاه ممتازی باشد. به همین دلیل ما هم وظیفه داریم که ضمن شناختن جایگاه نماز، اولین اولویت در زندگی خود را برای نماز قرار دهیم، و هیچ عملی را هم­وزن آن ندانیم. 

امام صادق (علیه ­السلام) می ­فرماید: «ارزش یک حج، از دنیا و آن­چه در آن است بالاتر می ­باشد، و ارزش یک نماز واجب، از هزار حج هم بالاتر است».[۱۰][۱] . رسول الله (صلی ­الله­ علیه ­و آله): «لِکُلِّ شیءٍ وَجهٌ وَ وَجهُ دینِکم الصَّلاۀ فَلا یَشِینَنَّ أحَدُکُمْ وَجْهَ دِینِه‏». (کلینی، الکافی، ج۳، ص۲۷۰)

[۲] . الإمام علی (علیه­ السلام): «الصَّلاۀُ حِصنٌ مِن سَطَواتِ الشَّیطان». (تیمی آمدی، غررالحکم، ح۳۳۴۳)

[۳] . )یا أیُّهَا النَّاسُ أنْتُمُ الْفُقَراءُ إِلَى اللَّه‏(؛ «ای مردم! شما نیازمند و فقیر درگاه الهی هستید». (فاطر، آیۀ ۱۵)

[۴] . الإمام علی (علیه  السلام): «الصَّلاۀُ تَستَنزِلَ الرَّحمَۀ».

(تیمی آمدی، غررالحکم، ح۳۳۴۱)

[۵] . «إِذَا اسْتَقْبَلَ الْمُصَلِّی الْقِبْلَةَ اسْتَقْبَلَ‏ الرَّحْمَنَ‏ بِوَجْهِه ِ‏ لَا إِلَهَ غَیْرُهُ».

(مجلسی، بحارالأنوار، ج۷۹، ص۲۱۹)

[۶] . الإمام الصادق (علیه ­السلام ): «أحَبُّ الأعمَالِ إلَی اللهِ عَزَّوَجَلّ الصَّلاۀُ، وَ هِیَ آخِرُ وَصَایَا الأنبِیَاءُ».  

 (ابن بابویه، من ­لایحضر ه­الفقیه، ج۱، ص۲۱۰)

[۷] . عن الرضا (علیه­ السلام): «الصَّلاةُ قُرْبَانُ‏ کُلِّ‏ تَقِیٍّ».

(کلینی، الکافی، ج۳، ص۲۶۵)

[۸] . أبِی جَعْفَرٍ (علیه ­السلام) قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی ­الله ­علیه­ و آله): «لَوْ کَانَ عَلَى بَابِ دَارِ أحَدِکُمْ‏ نَهَرٌ فَاغْتَسَلَ‏ فِی کُلِّ یَوْمٍ مِنْهُ خَمْسَ مَرَّاتٍ أکَانَ یَبْقَى فِی جَسَدِهِ مِنَ الدَّرَنِ شَیْ‏ءٌ؟ قُلْنَا: لا. قَالَ: فَإِنَّ مَثَلَ الصَّلاةِ کَمَثَلِ نَهَرِ الْجَارِی کُلَّمَا صَلَّى صَلاةً کَفَّرَتْ مَا بَیْنَهُمَا مِنَ الذُّنُوبِ».

(شیخ حر عاملی، وسائل­الشیعه، ج۴، ص۱۲)

[۹] . قَالَ النَّبِیُّ (صلی ­الله ­علیه ­و آله):‏ «إِذَا قَامَ‏ الْعَبْدُ إِلَى‏ الصَّلاةِ فَکَانَ‏ هَوَاهُ وَ قَلْبُهُ إِلَى اللَّهِ تَعَالَى انْصَرَفَ کَیَوْمَ وَلَدَتْهُ أُمُّهُ».

(مجلسی، بحارالأنوار، ج۸۱، ص۲۶۱)

[۱۰] . أبَا عَبْدِ اللَّهِ (علیه­ السلام) یَقُولُ‏: «حَجَّةٌ أفْضَلُ مِنَ الدُّنْیَا وَ مَا فِیهَا وَ صَلاةٌ فَرِیضَةٌ أفْضَلُ مِنْ ألْفِ حَجَّةٍ».

(شیخ طوسی، تهذیب­ الأحکام، ج۲، ص۲۴۱) 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

4 پاسخ به جایگاه نماز در روایات

 • شهداء

  سلام جالب بود

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ دی ۱م, ۱۳۹۳ ۲۱:۲۹:

  سلام بر شما / ممنونم از حضورتون.

  [پاسخ]

 • ناشناس

  سلام مطالبتون واقعا جالب وجذابه

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ دی ۱م, ۱۳۹۳ ۲۱:۳۰:

  سلام بر شما / متشکرم .. عاقبت به خیر باشید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت