بسم الله الرحمن الرحیم

توسل حضرت آدم (علیه السلام)

در قرآن کریم آمده است که وقتی حضرت آدم مرتکب خطا شد و از بهشت رانده شد. بسیار نادم و پشیمان بود. آن حضرت از خداوند طلب پوزش داشت و خدای متعال هم به شیوه ی خاصی توبه ی او را پذیرفت.

خدای متعال کلمات  خاصی را به آدم آموخت و آن حضرت هم با توسل به آن کلمات  توبه کرد و خدای تعالی توبه ی ویرا پذیرفت.

«فَتَلَقَّى آدَمُ مِنْ رَبِّهِ کَلِماتٍ فَتابَ عَلَیْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحیمُ» (سپس آدم از پروردگارش کلماتى دریافت داشت (و با آنها توبه کرد.) و خداوند توبه او را پذیرفت چرا که خداوند توبه‏پذیر و مهربان است.) (سوره­ ی بقره، آیه ی۳۷)  

امّا آن کلمات چه بودند؟!

در روایت آمده است که حضرت آدم برای توبه ی خود به پیامبر اکرم، علی بن ابیطالب، فاطمه، حسن  و حسین (علیه السلام) متوسل شد. او خداوند را به حق آن ها قسم  داد و خدای تعالی هم به خاطر این  توسل توبه ی وی را پذیرفت.   

حاکم نیشابوری که به این روایت می رسد می گوید: «هذا حدیث صحیح الاسناد» (این حدیثی است و سندهایش صحیح است) (المستدرک على الصحیحین، ج ۲، ص ۶۷۲)

بیهقی که خود ابن تیمیه می‌گوید: «دلائل النبوة بیهقی از کتاب‌های معتبر است»، می‌گوید:‌ «روایت صحیح است». (دلائل النبوه، جلد۵، صفحه ی۴۸۹)

بعضی از فقهای بزرگ اهل سنت مثل شربینی شافعی که متوفای ۹۷۷ هجری است، طبق این روایت  فتوا داده و می گویند: اگر کسی به زیارت رسول اکرم رفت «و یتوسل به فی حق نفسه» (در حق خودش به وی متوسل شود.) سپس می گوید: «لما اقترف آدم الخطیئة قال یا رب أسألک بحق محمد صلى الله علیه وسلم إلا ما غفرت لی.» (زمانی که آدم مبتلا به خطا شد، گفت: پروردگارا از تو درخواست  می کنم به حق محمد که مرا مورد غفران خود قرار دهی) (مغنی المحتاج، ج ۱، ص ۵۱۲)

صالحی شامی در کتاب خود می گوید: «فکانا یتوسلان إلى الله تعالى به صلى الله علیه و سلم» (آدم و حواء به واسطه ی پیامبر اکرم، متوسل به خدای متعال شدند) (سبل الهدى والرشاد، ج ۱۲، ص ۴۰۳)

(برگرفته از سخنان آیت الله حسینی قزوینی با مختصری تصرف و ویراستاری)

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی