امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

توسل حضرت آدم (علیه السلام)

در قرآن کریم آمده است که وقتی حضرت آدم مرتکب خطا شد و از بهشت رانده شد. بسیار نادم و پشیمان بود. آن حضرت از خداوند طلب پوزش داشت و خدای متعال هم به شیوه ی خاصی توبه ی او را پذیرفت.

خدای متعال کلمات  خاصی را به آدم آموخت و آن حضرت هم با توسل به آن کلمات  توبه کرد و خدای تعالی توبه ی ویرا پذیرفت.

«فَتَلَقَّى آدَمُ مِنْ رَبِّهِ کَلِماتٍ فَتابَ عَلَیْهِ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحیمُ» (سپس آدم از پروردگارش کلماتى دریافت داشت (و با آنها توبه کرد.) و خداوند توبه او را پذیرفت چرا که خداوند توبه‏پذیر و مهربان است.) (سوره­ ی بقره، آیه ی۳۷)  

امّا آن کلمات چه بودند؟!

در روایت آمده است که حضرت آدم برای توبه ی خود به پیامبر اکرم، علی بن ابیطالب، فاطمه، حسن  و حسین (علیه السلام) متوسل شد. او خداوند را به حق آن ها قسم  داد و خدای تعالی هم به خاطر این  توسل توبه ی وی را پذیرفت.   

حاکم نیشابوری که به این روایت می رسد می گوید: «هذا حدیث صحیح الاسناد» (این حدیثی است و سندهایش صحیح است) (المستدرک على الصحیحین، ج ۲، ص ۶۷۲)

بیهقی که خود ابن تیمیه می‌گوید: «دلائل النبوة بیهقی از کتاب‌های معتبر است»، می‌گوید:‌ «روایت صحیح است». (دلائل النبوه، جلد۵، صفحه ی۴۸۹)

بعضی از فقهای بزرگ اهل سنت مثل شربینی شافعی که متوفای ۹۷۷ هجری است، طبق این روایت  فتوا داده و می گویند: اگر کسی به زیارت رسول اکرم رفت «و یتوسل به فی حق نفسه» (در حق خودش به وی متوسل شود.) سپس می گوید: «لما اقترف آدم الخطیئة قال یا رب أسألک بحق محمد صلى الله علیه وسلم إلا ما غفرت لی.» (زمانی که آدم مبتلا به خطا شد، گفت: پروردگارا از تو درخواست  می کنم به حق محمد که مرا مورد غفران خود قرار دهی) (مغنی المحتاج، ج ۱، ص ۵۱۲)

صالحی شامی در کتاب خود می گوید: «فکانا یتوسلان إلى الله تعالى به صلى الله علیه و سلم» (آدم و حواء به واسطه ی پیامبر اکرم، متوسل به خدای متعال شدند) (سبل الهدى والرشاد، ج ۱۲، ص ۴۰۳)

(برگرفته از سخنان آیت الله حسینی قزوینی با مختصری تصرف و ویراستاری)

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • کاربران حاضر: 2
  • بازدیدکننده امروز: 373
  • بازدید کننده دیروز: 257
  • بازدید هفته: 989
  • بازدید ماه: 989
  • بازدید سال: 1397222
  • تاریخ به‌روزشدن سایت: خرداد ۷, ۱۳۹۶
عکس های متنوع تصادفی