بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله درس­  هایی از ازدواج 

تناسب مالی

ارزش هر انسانی به تقوا و انسانیت اوست. به همین دلیل، نه پولدار بودن دلیل بر شخصیت انسان است و نه بی پولی دلیل بی شخصیتی! چه بسیار انسان های پولداری که بویی از انسانیت و اخلاق نبرده اند و چه بسیار انسان های متوسظ و بی پولی که در درجات عالی انسانیت و اخلاق هستند. اما در این میان واقعیت های دیگری هم وجود دارد که باید به آن ها توجه شود.

برخی از جوان­ ها در دنیای آمال و آرزوهای خود همسری را می ­بینند که تفاوت مالی فاحشی با او دارد و از ثروت سرشاری برخوردار است. اما غافل از این که رفتن به چنین خانه­ هایی همان و آغاز مشکلات و تحقیرها همان. مهمتر از پول برای هر انسانی عزت و شخصیت است. شما فرض کنید که زن و شوهر از جهت مالی اختلاف شدید مالی دارند. تصور کنید در یک مهمانی بناست که خانواده­ ی طرفین شرکت داشته باشند. پدر و مادر و فامیل یکی با ماشین های بالای صد میلیون تومان باییند و خانواده ­ی دیگری با پیکان و پراید! خوب معلوم است که نتیجه­ ی چنین ازدواجی چیست؟ نتیجه این است که مثلا دختر خانم خجالت می­ کشد پدر و مادرش ـ که اصل و نصب او هستند ـ با آن ها رفت و آمد داشته باشد. در واقع با این کار از همه­ ی فامیل خود جدا می ­شود و در تنهایی زندگی می­ کند. اگر هم دختر با این مسأله کنار بیاید فامیل­های او حاضر نیستند با او رفت و آمد کنند. مطلب بعد این که ممکن است فامیل شوهر با نگاه  تحقیر آمیز به او بنگرند و با عناوین تحقیر آمیزی چون: بچه­ گدا و غیره خطابش کنند!

توجه فرمایید که منظور از کفویت مالی این نیست که خدای ناکرده کسی که از نظر مالی بالاتر است دچار خود برتر بینی شود و کسی که از نظر مالی ضعیف است  دچار خود کم بینی شود؛ بلکه منظور توجه به واقعیتی عینی در جامعه و روحیات آن هاست که ممکن است در آینده شما را دچار مشکل نماید. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی