بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله درس­ هایی از ازدواج

تناسب سنی در ازدواج:

ازدواج، هم­ فکری و هم­راهی زن و مرد با یکدیگر است. همین هم­ فکری می­ طلبد تا  زن و مرد از جهت سنی با یکدیگر تناسب قابل  قبولی داشته باشند. اصولا خانم ها زودتر از آقایان به رشد اجتماعی دست پیدا می­ کنند. روی همین اساس دختر خانم  برای ازدواج، آقا پسری را هم فکر خود می ­داند که  از جهت سنی مقداری از او بزرگتر باشد. حتی در صحبت ­هایی که از برخی دختر خانم­ ها شنیده­ ام می­ بینم که مثلا می­ گویند: «پسرری به خواستگاری من آمده که هنوز بچه است. او بیست سال بیشتر ندارد». وقتی از سن خودش می ­پرسم می­ بینم خودش هم بیست ساله است. یعنی دختر خانم متوجه می ­شود که پسری می ­تواند او را درک کرده و با او همراهی داشته باشد که قدری بزرگتر از خودش باشد.

مطلب بعد این است که اصولا خانم­ ها دوست دارند در زندگی به یک مرد تکیه کنند و به این تکیه ­گاه خود هم  افتخار می­ کنند. در مقابل آقایان هم دوست دارند در خانواده اقتدار مردانه داشته و تکیه­ گاه همسر خود باشند. این قانون، نه یک قانون بشری! بلکه قانون خلقت انسان است. همین قانون اقتضا می­ کند که زن، مردی را به عنوان تکیه­ گاه قبول کند که تجربه­ ی بیشتری از او داشته باشد تا بتواند به راحتی در طوفان­ های زندگی به او پناه ببرد. همه­ ی این موارد اقتضا دارد که در ازدواج مرد از جهت سنّی قدری بزرگتر از زن باشد.

ذکر چند نکته: 

۱٫ اگر خانم بزرگتر از آقا باشد، ممکن است در روند زندگی با مشکلات ذیل مواجه شوند.

خانم نتواند مرد را تکیه­ گاه خوبی برای خود ببیند و به تدریج احساس کند که او مرد مورد علاقه­ اش نبوده و جذابت چندانی ندارد. 

مرد احساس کند در این بستر نمی­ تواند اقتدار مردانه­ ی خود را به نمایش بگذارد. همین احساس مرد موجب می­شود تا به ابراز عقیده­ ی همسر خود با دید منفی نگریسته و گمان می­ کند همسرش جایگاه او را در خانه قبول ندارد. همچنین موجب می­شود تا بدون جهت در مقابل رفتارهای همسرش موضع­ گیری ­کند در برابر سلیقه­ ها و رفتارهای او ساز مخالف بنوازد. چنین رفتارهایی در واقع رفتاری واکنشی است که در برابر نگرانی مرد از احتمال به خطر افتادن اقتدارش بروز پیدا می­کند.  

۲٫ البته اگر دختر و پسری از جهات دیگر با یکدیگر سنخیت داشتند؛ اما از جهت سنی هم سن و سال بودند یا اینکه مثلا دختر یک سال از پسر بزرگتر بود، می­ توانند با یکدیگر زندگی کنند. اما ممکن است مشکلات کوچکی سر راه آن ها قرار گیرد که باید آمادگی لازم برای مواجهه با آن ها را داشته باشند. 

۳٫ اختلاف سنی زیاد میان زن و شوهر به هیچ وجه قابل قبول نیست. به عنوان مثال اگر مرد، خانمی را به همسری انتخاب نماید که پنج سال بزرگتر از او باشد، به طور قطع در روند زندگی با مشکل مواجه خواهند شد. علاوه بر مشکلاتی  که ذکر شد مشکل  دیگر آن است که مرد از یک طرف می ­بیند با خانمی ازدواج کرده که پنج سال از او بزرگ­ تر است و از  طرف دیگر می­ بیند که هم سن و  سال های او با خانمی ازدواج کرده ­اند که ـ مثلا ـ پنج سال کوچک تر از آن هاست. یعنی در واقع با خانمی ازدواج کرده و ده سال از خانم دلخواهش بزگتر است. هر چه سن آن ها بالاتر می ­رود این اختلاف سنی نمود بیشتری پیدا می­کند و مرد را در تداوم زندگی دچار تردید می­ نماید.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :
مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت