بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله درس ­هایی از ازدواج

تناسب عاطفی    

انسان ­ها را می ­توان از جهت عاطفی به سه گروه. به شدت عاطفی، متوسط و غیرعاطفی تقسیم کرد. گروه سوم در اصطلاح سرد و بی ­روح هستند. رعایت تناسب در مسائل عاطفی کاملا ضروری است چرا که زندگی با افراد غیر عاطفی برای کسانی که در گروه اوّل یا دوم قرار دارند سخت و طاقت فرساست.    

به عنوان مثال: خانمی می ­گفت: ده سال است که با همسرم زندگی می ­کنم؛ اما برای یک بار هم که شده با الفاظ عاطفی مرا خطاب نکرده. یک بار هم به من ـ که همسرش هستم ـ نگفته «دوستت دارم!» حالا مانده­ام که با این همسر چگونه زندگی را ادامه بدهم! 

آقایی هم می ­گفت: وقتی خانمم مریض می­شود مدام دور او می­ گردم و از هیچ اقدامی برای کمک به او دریغ نمی ­کنم. وقتی دلگیر می­ شود با هر روشی که شده غصه ­ها را از او دور می­کنم؛ اما همسرم این گونه نیست. وقتی بیمار می­شوم، احوالی از من نمی ­پرسد و به کارهای روزمره ­ی خود می­­ پردازد. نهایت لطف او این است که بگوید داروهایت را بخور تا خوب شوی! وقتی در اثر مشکلات بیرون از خانه به منزل می­ آیم اعتنایی به من نمی ­کند و با دیدن چهره ­ی درهم کشیده ­ی من خود نیز چهره در هم کشیده و مشکلات خود را به یاد آور می ­شود.    

خانمی دیگری می­ گفت: سالهاست با همسرم زندگی می­ کنم. شوهرم وقتی به خانه می­آید سراغ بچه ­ها رفته و با آن ها بازی می­ کند؛ اما احوالی از من نمی ­پرسد. در تمام مدت زندگی محبت چندانی از او ندیده ­ام تا چه برسد به این که بخواهد با الفاظ عاطفی و محبت آمیز با من رفتار کند. وقتی به او اعتراض می­ کنم، با نهایت تعجب می ­گوید: مگه به زن هم محبت می ­کنند؟! این حرف ها چیه می­ زنی؟ رفتار من هیچ مشکلی نداره و همینه که هست.

ذکر دو نکته:

  1. برخی از مردم عاطفی هستند اما از توانایی ابراز عواطف خود بی ­بهره هستند. یعنی همسر خود را دوست داشته و به او علاقمند هستند ولی نمی ­دانند محبت خود را چگونه به او ابزار نمایند.
  2. در برخی از مشاوره ­ها که می ­دیدم آقا یا خانم مبتلا به فساد اخلاقی و ارتباط با جنس مخالف شده ­اند؛ با واکاوی علت بروز مشکلشان می ­دیدم که مهمترین مشکل آن ها عدم تأمین عاطفی از طرف همسر بوده است. 
متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی