×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله درس ­هایی از ازدواج

تناسب عاطفي    

انسان ­ها را می ­توان از جهت عاطفی به سه گروه. به شدت عاطفی، متوسط و غیرعاطفی تقسیم کرد. گروه سوم در اصطلاح سرد و بی ­روح هستند. رعایت تناسب در مسائل عاطفی کاملا ضروری است چرا که زندگی با افراد غیر عاطفی برای کسانی که در گروه اوّل یا دوم قرار دارند سخت و طاقت فرساست.    

به عنوان مثال: خانمی می ­گفت: ده سال است که با همسرم زندگی می ­کنم؛ اما برای یک بار هم که شده با الفاظ عاطفی مرا خطاب نکرده. یک بار هم به من ـ که همسرش هستم ـ نگفته «دوستت دارم!» حالا مانده­ام که با این همسر چگونه زندگی را ادامه بدهم! 

آقایی هم می ­گفت: وقتی خانمم مریض می­شود مدام دور او می­ گردم و از هیچ اقدامی برای کمک به او دریغ نمی ­کنم. وقتی دلگیر می­ شود با هر روشی که شده غصه ­ها را از او دور می­کنم؛ اما همسرم این گونه نیست. وقتی بیمار می­شوم، احوالی از من نمی ­پرسد و به کارهای روزمره ­ی خود می­­ پردازد. نهایت لطف او این است که بگوید داروهایت را بخور تا خوب شوی! وقتی در اثر مشکلات بیرون از خانه به منزل می­ آیم اعتنایی به من نمی ­کند و با دیدن چهره ­ی درهم کشیده ­ی من خود نیز چهره در هم کشیده و مشکلات خود را به یاد آور می ­شود.    

خانمی دیگری می­ گفت: سالهاست با همسرم زندگی می­ کنم. شوهرم وقتی به خانه می­آید سراغ بچه ­ها رفته و با آن ها بازی می­ کند؛ اما احوالی از من نمی ­پرسد. در تمام مدت زندگی محبت چندانی از او ندیده ­ام تا چه برسد به این که بخواهد با الفاظ عاطفی و محبت آمیز با من رفتار کند. وقتی به او اعتراض می­ کنم، با نهایت تعجب می ­گوید: مگه به زن هم محبت می ­کنند؟! این حرف ها چیه می­ زنی؟ رفتار من هیچ مشکلی نداره و همینه که هست.

ذکر دو نکته:

  1. برخی از مردم عاطفی هستند اما از توانایی ابراز عواطف خود بی ­بهره هستند. یعنی همسر خود را دوست داشته و به او علاقمند هستند ولی نمی ­دانند محبت خود را چگونه به او ابزار نمایند.
  2. در برخی از مشاوره ­ها که می ­دیدم آقا یا خانم مبتلا به فساد اخلاقی و ارتباط با جنس مخالف شده ­اند؛ با واکاوی علت بروز مشکلشان می ­دیدم که مهمترین مشکل آن ها عدم تأمین عاطفی از طرف همسر بوده است. 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question