×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله درس ­هایی از ازدواج

تناسب از جهت  قیافه­ ی ظاهری  

تناسب از جهت قیافه ­ی ظاهری: در ازدواج رعایت تناسب از جهت قیافه­ ی ظاهری کاری بس شایسته است. مردم از جهت قیافه­ ی ظاهری به سه دسته تقسیم می ­شوند. عده­ ای در حد معمولی هستند. عده ­ای بسیار زیبا و عده­ ی دیگری زیر متوسط هستند. بیشتر مردم از جهت قیافه ­ی ظاهری در همان حد معمولی هستند. باید دقت کنید که در انتخاب همسر کسی را به همسری برگزینید که با شما تناسب ظاهری داشته باشد. مثلا کسی که از جهت ظاهری در حد زیر متوسط است نباید ـ به خاطر موقعیت مالی یا شغلی ـ همسری انتخاب کند که بسیار زیباست. این نوع انتخاب­ ها در دراز مدت ممکن است باعث درد سر طرفین شود. افرادی هستند که در لباس خیر خواهی شروع به شیطنت می ­کنند و اختلاف زیاد ظاهری را با همسر شما مطرح می­ کنند. توجه به این اختلاف برای همسر شما از دو جهت مشکل ساز است که این مشکل ـ به نحوی دیگر ـ دامن شما را هم خواهد گرفت. همسر از یک طرف در انتخاب خود به تردید می­افتد و نسبت به زندگی سرد می­شود و از طرف دیگر به گونه ­ای با چشم حقارت به شما نگریسته و بر شما منت می ­گذارد. حتی در برخی موارد نادر می ­بینیم که همسر به خاطر این تفاوت ­ها در دام افرادی شیّاد افتاده و مبتلا به فساد اخلاقی می­گردد. 

ذکر چند نکته:  

۱٫ هر چند که در برخی روایات از توجه به ظاهر منع کرده­ اند، اما این منع بدان دلیل نیست که در انتخاب همسر ظاهر او  برای شما ملاک نباشد. این روایت ­ها بیانگر این مطلب هستند که  ملاک اولیه در انتخاب همسر نباید ظاهر باشد. کسی که بدون توجه  به دین و ایمان شخص و صرفا به دلیل زیبایی ظاهری با کسی ازدواج کند مورد نکوهش شدید قرار گرفته . اما کسی که دین و ایمان را در رتبه­ ی اوّل مورد لحاظ قرار می ­دهد و در رتبه­ ی دوم به ظاهر شخص هم توجه می­ کند، نه تنها اشتباهی نکرده؛ بلکه کار درست و پسنیده ­ای هم انجام داده است. بنابراین جوانان عزیز در مجلس خواستگاری حتما باید به ظاهر طرف مقابل توجه کنند و به طرف مقابل هم اجازه بدهند تا چهره­ ی او را آن گونه که هست ببینند.

۲٫ پیامبر اکرم (صلی­ الله ­علیه ­و آله) می ­فرمایند: وقتی خواستید با خانمی ازدواج کنید از موهای او هم سؤال کنید؛ چرا که مو یکی از ملاک­ های زیبایی زن است.[۱]  همین روایت بیانگر این مطلب است که اصل توجه به ظاهر همسر کاری است ضروری. هر چند که اگر روایتی هم در این باب نداشتیم باز هم عقل هر انسانی می­ پذیرد که برای انتخاب همسر باید به ظاهر او توجه داشت تا اینکه زندگی در کنار او برای شما دل ­نشین باشد. 

۳٫ تا ظاهر طرف مقابل به دلتان ننشست به او جواب مثبت ندهید. ممکن است اخلاق و رفتار طرف مقابل خوب باشد؛ اما هر کاری می­ کنید نمی­ توانید با قیافه ­ی او کنار بیایید و ظاهر او ـ بنا بر هر دلیلی ـ  به دلتان نمی ­نشیند. در چنین صورتی هرگز جواب مثب ندهید و تصور نکنید که با چنین کاری مورد غضب خداوند قرار می ­گیرید. همچنین گمان نکنید که پاسخ منفی به چنین جوانی برای آینده­ ی  شما مضرر است. در ضمن ممکن است افرادی به رسم خیر خواهی سراغ شما بیایند و با این الفاظ که «در آینده به او علاقمند می ­شوید!». شما را تشویق به این ازدواج کنند و برای اطمینان هم نمونه ­هایی را برای شما مثال بزنند. اما شما جوان عزیز! از کنار این  سخنان محترمانه عبور کنید و به سادگی پاسخ مثبت ندهید. روزی دختر خانمی مراجعه کرده و چند ماه از عقدش می ­گذشت. حکایت این دختر همان حکایتی بود که مورد بحث ماست. دختر به خاطر حرف دیگران ازدواج کرده بود اما هر روز از همسرش  دور و دورتر می ­شد و از این  که او را همسر خود بداند وحشت داشت. او با این وعده که در آینده به همسرت علاقمند می ­شوی ازدواج کرده بود اما با وجود گذشته ماه­ ها از عقدشان نه تنها علاقه­ ای پیدا نکرده بود بلکه حتی حاضر نبود روی او را ببیند. حالا شما تصور کنید که چه سرنوشتی در انتظار این جوان عزیز است. یا مجبور است عمری در کنار کسی زندگی کند که دوستش ندارد و یا اینکه مجبور است طلاق بگیرد که آن هم خسارتی بزرگ است.


[۱] .وَ قَالَ رسول الله (صلی­ الله ­علیه ­و آله) : إِذَا أَرَادَ أَحَدُكُمْ أَنْ يَتَزَوَّجَ فَلْيَسْأَلْ عَنْ شَعْرِهَا كَمَا يَسْأَلُ عَنْ وَجْهِهَا فَإِنَّ الشَّعْرَ أَحَدُ الْجَمَالَيْنِ / من ‏لايحضره‏ الفقيه، ج۳، ص۳۸۸٫ 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question