بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله درس­ هایی از ازدواج

تناسب از جهت ضریب هوشی  

از جهت ضریب هوشی مردم را می­ توان به سه دسته­ ی «عالی»، «متوسط» و «زیر متوسط» تقسیم کرد. یکی از علت های دوام در بنیان خانواده تناسب زوج در میزان ضریب هوشی است. وقتی ضریب هوشی آن ها با یکدیگر متناسب  نباشد، در تشخصیص مشکلات و دیگر مسائل زندگی و نیز در حل آن ها با یکدیگی اختلاف نظر خواهند داشت. همچنین در بیان احساسات با یکدیگر متفاوت خواهند بود. همسر، همراه و هم فکر انسان در سفر زندگی است. پر واضح است و عدم تناسب هوشی در میان آن ها موجب می­شود تا نتوانند یکدیگر را درک کرده و مشکلات فراوانی  فرا روی آن ها خواهد بود. شخص تیز هوش همسر متوسط خود را فردی کودن و دیر فهم می­داند و از این که او را همسر خود بداند احساس حقارت و ناخشنودی می­کند. همچنین شخص کند ذهن، همسر خود را فردی متکبر و خودخواه می­ پندارد و گمان می­ کند که او نسبت به خواسته­ هایش بی­توجه است و حال آن که خواسته­ های او از طرف همسر تیز هوش خواسته­ هایی بچه­ گانه و غیر منطقی است. بنابراین بهتر است که در ابتدا هر کدام از این دو گروه با شخصی که با خودشان تناسب دارد ازدواج کنند تا  اینکه آرامش و کرامت نفسشان حفظ شده و یکدیگر را متهم ننمایند.

ذکر چند نکته:

۱٫ برخی می ­گویند بهتر است ضریب هوشی مرد قدری بیشتر از ضریب هوشی زن باشد تا اینکه نقش محوری مرد در خانه و مدیریتش حفظ شود. این سخن ممکن است در جای خود سخن درستی باشد؛ اما هرگز بدان معنا نیست که میان آن ها اختلاف فاحشی وجود داشته باشد. بلکه بهتر است که آن ها از جهت ضریب هوشی نزدیک به یکدیگر باشند.

۲٫ زن و شوهری بودند که بسیار ساده و زود باور بودند. اما چون از جهت ضریب هوشی با یکدیگر سنخیت داشتند خیلی خوب و با صمیمیت در کنار هم زندگی می ­کردند. حالا اگر یکی از این ها با شخصی که از جهت  هوشی در حدّ متوسط بود ازدواج می­ کرد یا نمی ­توانستند با یکدیگر زندگی کنند و  یا اینکه زندگی را به سختی می­ گذراندند.  

۳٫ ضریب هوشی والدین، نقش به سزایی در میزان هوشی فرزند و نیز در تربیت او خواهد داشت. بنابراین کسی که از ضریب هوشی بالایی  برخوردار است باید توجه دقیقی به ضریب هوشی همسرش هم داشته باشد.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی