بسم الله الرحمن الرحیم

رأی بیستم

آراء و وجوهی که تاکنون تبیین شد، همه در جهت تفسیر حروف مقطعه بود، اما رأی بیسنتم که در مقابل آرای پیشین است این ایت که حروف مقطعه رمز و سرّی است میان خدای سبحان و حبیب او، رسول اکرم(صلی الله علیه وآله) و مراد از آن، افهام دیگران نیست.

چنانکه آلوسی می گوید: «… تفسیر این حروف، علم مستور و سرّ محجوبی است که عالمان از درک آن عاجزند …»

بر اساس رأی مزبور، نباید برای فهم معنای حروف مقطعه کوشش کرد و این در صورتی است که ما بخواهیم از راه علوم متعارف حصولی بدان دست یابیم، لیکن راه رسیدن به این راز و رمز نیز به طور کلی بسته نیست؛ چنانکه اولیای الهی از راه قرب فرائض و نوافل، دستیابی به آن برایشان میسور است.

ابن عربی نیز از کسانی است که این حروف را رمز و سرّ می داند.

پاسخ: دستور تدبر در قرآن شامل حروف مقطعه نیز می شود؛ زیرا حروف مزبور الفاظ مستعمل است، نه مهمل و برای بسیط یا مرکب آن ها معنایی قابل فهم است و ادعای رمز بودن آن ها حتما بعد از پذیرش معنادار بودن آن هاست.

اما ادعای انحصار فهم آن معنا به رسول اکرم و اولیای معصوم (علیهم السلام) گرچه ثبوتا ممکن است، لیکن اثباتا محتاج به دلیل است.

رمز بودن حروف مقطعه با ذکر آن در قرآن و با دستور تدبر در همۀ آیات آن، سازگار نیست.

تذکر: مراد ما از این پاسخ، نفی هرگونه راز و رمز میان خدای سبحان و رسول اکرم (صلی الله علیه و اله) و سایر ائمه(علیهم السلام) نیست، چنانکه خدای سبحان در معراج اسرار فراوانی را به رسول اکرم آموخت و آن حضرت هم علوم فراوانی را به امیرالمؤمنینر علی (علیه السلام) آموخت که از دیگران مستور بود. اما حروف مقطعه که جزئی از قرآن است، از موارد آن رموز نبوده، یا رمز بودن آن معلوم نیست.

خلاصه آن که، قرآن به وصف نور بودن ستوده شده و چیزی که نور است تا دلیل بر اختصاص نورانیت آن اقامه نشود، نسبت به همۀ اجزای آن نوز است، گرچه مراتب دیدن مختلف است.

(نقل از تفسیر  تسنیم، ج۲، ص۱۰۰ ـ ۱۰۴) 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی