بسم الله الرحمن الرحیم

رأی دوازدهم

این حروف مقطعه نشانۀ غلبۀ حروف مزبور در کلمات آن سور است و این خود یک معجزه است.

صاحبان این رأی معتقدند که در سوره های مشتمل بر حروف مقطعه، درصد حروف مزبور نسبت به سایر حروف آن سوره، بیشتر از همین درصد در سایر سوره هاست. مثلا حرف «ق» در هر یک از سوره های «ق» و «حم عسق»، ۵۷ بار تکرار شده است و درصد آن نسبت به همۀ حروف این سوره ۳/۷۸% است که در درصد حرف «ق» در سورۀ «ق» از درصد حرف «ق» در هر یک از سوره های قرآن بیشتر است. به جز سه سورۀ «شمس»، «قیامت» و «فلق».

مثال دیگر: در سورۀ اعراف که با «المص» شروع شده، تعداد حروف الف، لام، میم و صاد در این سوره، ۵۳۲۰ است که در مجموع، ۳۷/۵۵% از حروف سوره را تشکیل می دهد و این درصد، نسبت به درصد این حروف در سایر سوره های بیشتر است.

پاسخ: اگر این وجه ثابت شود از معجزات لفظی قرآن به شمار می رود؛ زیرا سوره ای مثل بقره که طی ۱۲ یا ۱۸ ماه نازل شده اگر چنین نظمی داشته باشد نشانۀ اعجاز آن است. چنانکه اعجاز عددی قرآن در سایر موارد شگفت انگیز است، مانند این که کلمۀ «شهر» در قرآن کریم دوازده بار، به عدد ماه های سال و کلمۀ «یوم» ۳۶۵ بار، به عدد روزهای سال تکرار شده است و رقم واژه های «دنیا» و «آخرت» یکسان است. (هر یک ۱۱۵ بار)

دربارۀ تحلیل آماره حروف مقطعه باید گفت: گرچه کوشش نیکویی است، لیکن به دلیل موارد نقض آن، هنوز قابل اعتماد نیست و لازم است قرآن پژوهای دقیقتر بررسی کنند.

(برگفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص۹۲ ـ ۹۴)

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی