بسم الله الرحمن الرحیم

رأی ششم

حروف مقطعه سوگندهایی است که خداوند یاد کرده است بر این که قرآن کلام و کتاب اوست و سرّ وگند به این حروف آن است  که حروف الفبا درای شرافت و حرمت است؛ زیرا کتب آسمانی و اسمای الهی از همین حروف تشکیل شده است.

پاسخ: این احتمال نیز گرچه محال عقلی نیست، لیکن از یک سو دلیل معتبری آن را تأیید نمی کند و از سوی دیگر، احتمال مزبور تفسیر حروف مقطعه محسوب نمی شود. اگر بپذیریم که «یس» به معنای «سوگند به یس» است همچنان این پرسش باقی می ماند که مراد از «مُقسم علیه»؛ یعنی مراد از «چیزی که بدان قسم خورده شده» چیست؟

مخاطبان سوگند باید بدانند معنای لفظی که بدان سوگند یاده شده چیست؟ قسم برای کسی است که در صحت دعوی مدعی شک داشته باشد و گوینده بخواهد با سوگند، شک او را بزداید. رسول خدا و معصومین (علیهم السلام) که به راز و رمز این حروف آگاهند، چون در صحت دعوی الهی شک ندارند نیازی به سوگند نداند. و دیگران که بر اثر شک نیازمند این سوگندها هستند به معنای آن ها راه ندارند.

رأی هفتم

این حروف بر اساس حساب ابجد اشاراتی است به مدت بقای اقوام و امت ها و اجل آن ها و نعمت ها و بلاها.

پاسخ: روایاتی که مؤیّد این قول است، اعتباش معلوم نیست.

رأی هشتم

این حروف بر اساس حساب جَمَل که نوعی محاسبه است، اشارتی به مدت بقای امت اسلامی است.

پاسخ: این وجه نیز احتمالی صرف است که نه تنا دلیل معتبری بر آن نیست، بلکه با قران نیز ناهماهنگ است؛ زیرا قرآن کریم به صراحت اعلام می کند: هیچ فرد یا امتی اجل مقدر خود را نمی داند: «وَ ما تَدْری نَفْسٌ ما ذا تَکْسِبُ غَداً وَ ما تَدْری نَفْسٌ بِأَیِّ أَرْضٍ تَمُوت»[۱]

(برگفته از تفسیر تسنیم، ج۲، ص ۸۳ ـ ۸۶)


[۱] . لقمان، ۳۴٫

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی