بسم الله الرحمن الرحیم

برگرفته از کتاب «آیین شکوفایی» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

پیامبر اکرم (صلی ­الله­ علیه­ و آله) می ­فرمایند: «نماز، ستون دین است.»[۱] با توجه به این روایت، جایگاه نماز در میان سایر اعمال واجب کاملا روشن است. از این روایت معلوم می­ شود که اگر کسی اهل نماز نبوده و یا کاهل­ نماز باشد، در واقع ستون دینش دچار تزلزل شده و خیمه ­ی دینش فرو می ­ریزد. به همین دلیل است که در روز قیامت و هنگام بررسی اعمال، ابتدا از نمازش می ­پرسند تا اگر نمازش قبول شد، مابقی اعمال خوبش را هم ملاحظه کنند؛ اما اگر قبول نشد دیگر نیازی به بررسی دیگر اعمال صالحش نبینند؛ چرا که شخص بی­ نماز ایمان ندارد و عمل بدون ایمان، همانند لامپ بدون برق است که نورانیّت و فایده­ ای ندارد. همچنین امیرالمؤمنین (علیه ­السلام) هم در باب اهمیّت نماز فرمودند: «نماز، دژی محکم در برابر یورش ­های شیطان است.»[۲] 

با این مقدمه­ ی کوتاه روشن شد که نماز تا چه اندازه در زندگی ما و فرزندانمان مؤثّر است و اگر فرزندان­ ما نسبت به نماز بی­ اعتنا باشند، در واقع نه تنها سلاحی در برابر هجوم شیطان ندارند، بلکه در آخرت هم از زیان­ کاران خواهند بود. حال جای هیچ گونه تردیدی باقی نمی­ ماند که اگر در مورد تحصیلات و آداب اجتماعی فرزندانمان حساسیت داریم، به طریق اولی باید در مورد نماز ایشان حسّاس بوده و به دنبال راه­ کاری مناسب برای محبوب کردن نماز در دل و جان فرزندانمان باشیم.

یکی از اشتباهاتی که والدین عزیز در مورد نماز فرزندانشان مرتکب می­ شوند این است که گمان می­ کنند تا فرزندانشان به سنّ تکلیف نرسیده­ اند لازم نیست حسّاسیّتی در مورد نماز آن ها داشته باشند. حتی برخی از آن ها به غلط بر این باورند که تشویق کودکان به نماز نه تنها مفید نیست، بلکه موجب دل ­سردی آن ها هم می ­شود! 

این نوع نگرش به نماز، فوق ­العاده خطرناک است؛ چرا که وقتی فرزندانمان با نماز بزرگ نشدند و از همان دوران کودکی با آن انس نگرفتند، ممکن است در اوایل بلوغ به عنوان تکلیفی سخت و مشقّت­ بار به آن بنگرند و مدام در پی آن باشند که یا با شتاب نمازشان را بخوانند و یا آن را رها کرده و پشت گوش اندازند. به عبارت دیگر شاکله­ ی رفتاری فرزندان ما در همان دوران کودکی شکل می­ گیرد. به همین دلیل باید نماز را که از مهم ­ترین اعمال واجب است در همان دوران به آن ها بیاموزیم و آن ها را به خواندنش تشویق کنیم تا با این فریضه­ ی الهی بزرگ شوند و هنگام تکلیف با آن بیگانه نباشند. 

پس همه­ ی ما وظیفه داریم از همان دوران کودکی، به فکر نماز فرزندانمان باشیم و برنامه­ ای برای مأنوس کردن آن ها به نماز پی ­ ریزی نماییم. 

پیامبر اکرم (صلی ­الله­ علیه ­و آله) می ­فرماید: «از سنّ هفت سالگی، فرزندانتان را به نماز عادت دهید.»[۳]

ادامه دارد . . .


[۱] . مستدرک‏الوسائل، جلد۷، صفحه ­ی۱۶٫

[۲] . «الصَّلاۀ حصنٌ من سطوات الشیطان.» غررالحکم، حدیث۳۳۴۳٫

[۳] . «مُرُوا صِبْیَانَکُمْ بِالصَّلاةِ إِذَا بَلَغُوا سَبْعَ سِنِین.» مستدرک ‏الوسائل، جلد۱۴، صفحه ­ی۲۸۸٫  

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی