بسم الله الرحمن الرحیم

برگرفته از کتاب «آیین شکوفایی» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

یکی از عوامل مؤثر در تربیت کودک، لقمه­ ی حلال است.

رزق حلال به زندگی ما و فرزندانمان برکت می ­دهد و موجبات خشنودی خداوند را فراهم می ­آورد. با رزق حلال، فرندانمان راه رستگاری را در پیش روی خود هموارتر دیده و زمینه ­ی رسیدن به کمال برای آن ها فراهم­ تر می­ گردد. 

کسب حلال چنان اهمیّتی دارد که در روایات آمده است: «کسی که در طلب روزی حلال است همانند مجاهد در راه خدا بوده و نُه جزء از ده جزء عبادت را به دست آورده است.» 

تربییت دینی کودک . هم اندیشی دینیامام صادق (علیه ­السلام) می­ فرماید: «کسب حرام اثر خود را در ذریّه­ ی انسان به جای خواهد گذاشت.» [۱]

یکی از آثار لقمه ­ی حرام، بی ­اعتنایی فرزندان در پذیرش حقّ و حقیقت است. وقتی شکم کسی انباشته از مال حرام شد، تاریکی آن همه ­ی وجودش را فرا گرفته و حاضر است به آبروی خود و خانواده ­اش چوب حراج بزند امّا ذرّه ­ای از خواسته­ های نفسانی خود کوتاه نیاید.

کم نیستند فرزندانی که به دلیل خوردن مال حرام، همه­ ی زحمات والدین خود را نادیده گرفته و در جاده­ های گمراهی و ضلالت افتاده ­اند.

کم نیستند فرزندانی که به خاطر خوردن مال حرام، همچون گرگی به جان والدین خود افتاده و روزگار را به کام آن ها سیاه کرده ­اند. تا جایی که والدین آن­ ها خود را در مخمصه ­ای گرفتار می­ بینند که نه راه پس دارند و نه راه پیش. نه می­ توانند او را رها کنند و نه می ­توانند با او زندگی کنند!

همچنین به کودکانمان بیاموزیم که در زندگی خود به مال حرام نزدیک نشده، و در رفتار خود مراقب حقوق دیگران باشند. وقتی قصد دارند به وسایل شخصی دیگران دست بزنند اوّل از صاحبش اجازه بگیرند و هنگام استفاده از وسایل دیگران هم مراقب باشند که به نحو صحیحی از آن استفاده کنند.     

دوری جستن از مال حرام مستلزم توجه به دو چیز است: «خداترسی» و «احترام به حقوق دیگران». اگر بتوانیم این دو امر را در کودکانمان تقویت کنیم، تا حدّ زیادی موفق شده ­ایم در دوری جستن از مال حرام به او یاری رسانیم. 


[۱] . وسائل الشیعه، جلد۱۷، صفحه­ ی۸۲٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.

2 پاسخ به تربیت کودک (۲۳)‌ تأثیر لقمه حرام در تربیت کودک

 • علی

  سلام بر شما عالم عالی قدر
  لطفا کمکم کنید .
  من پیرو مطلبی که در خسوس تاثیر لقمه بر تربیت فرزندان گذاشتید از شما طلب راهنمای میکنم .
  شرح اتفاق این است که دختر جوانی قبل از ازدواج با پسرهای متعددی در تماس صرفا تلفنی بوده ، بعد از مدتی ازدواج کرده ، وپس از گذشت یکسال از زندگی مشترک و مشاهده بد رفتاری و روابط نامشروع شوهرش با دیگران ، این خانم دوباره مشغول به ارتباط تلفنی با پسران میشود و نهایت کار به طلاق کشیده شده . متاسفانه این خانم با این حال باز به تماس های تلفی اصرار میکند و اصلا ابروی والددین و برادرانش برای بی ارزش شده .
  من با مشاهده مطلب شما دریافتم که این بخاطر لقمه شبه ناک و حرامی است که پدر این خانم آورده است در حالی تمام اعضای خانواده افراد با ابرو و مومنی هستند جز این دختر و پدر . به هر حال این اتفاق است که افتاده .
  حال من از شما راهنمایی میخوام برای از بین رفتن تاثیر این لقمه های حرام وبازگشت به صراط المستقیم چه باید کرد ؟ خدا راه کاری برای خلاصی از این بلا برای بندگان گذاشته ؟
  لطفا جوابم را به ایمیلم بدهید
  خدا توفیقتان بدهد ان شاء الله

  • سلام بر شما
   پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.
   همچنین علاوه بر این قسمت، پاسخ سؤال به ایمیلتون هم ارسال شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما