بسم الله الرحمن الرحیم

برگرفته از کتاب «آیین شکوفایی» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

یکی از عوامل مؤثر در تربیت کودک، لقمه­ ی حلال است.

رزق حلال به زندگی ما و فرزندانمان برکت می ­دهد و موجبات خشنودی خداوند را فراهم می ­آورد. با رزق حلال، فرندانمان راه رستگاری را در پیش روی خود هموارتر دیده و زمینه ­ی رسیدن به کمال برای آن ها فراهم­ تر می­ گردد. 

کسب حلال چنان اهمیّتی دارد که در روایات آمده است: «کسی که در طلب روزی حلال است همانند مجاهد در راه خدا بوده و نُه جزء از ده جزء عبادت را به دست آورده است.» 

تربییت دینی کودک . هم اندیشی دینیامام صادق (علیه ­السلام) می­ فرماید: «کسب حرام اثر خود را در ذریّه­ ی انسان به جای خواهد گذاشت.» [۱]

یکی از آثار لقمه ­ی حرام، بی ­اعتنایی فرزندان در پذیرش حقّ و حقیقت است. وقتی شکم کسی انباشته از مال حرام شد، تاریکی آن همه ­ی وجودش را فرا گرفته و حاضر است به آبروی خود و خانواده ­اش چوب حراج بزند امّا ذرّه ­ای از خواسته­ های نفسانی خود کوتاه نیاید.

کم نیستند فرزندانی که به دلیل خوردن مال حرام، همه­ ی زحمات والدین خود را نادیده گرفته و در جاده­ های گمراهی و ضلالت افتاده ­اند.

کم نیستند فرزندانی که به خاطر خوردن مال حرام، همچون گرگی به جان والدین خود افتاده و روزگار را به کام آن ها سیاه کرده ­اند. تا جایی که والدین آن­ ها خود را در مخمصه ­ای گرفتار می­ بینند که نه راه پس دارند و نه راه پیش. نه می­ توانند او را رها کنند و نه می ­توانند با او زندگی کنند!

همچنین به کودکانمان بیاموزیم که در زندگی خود به مال حرام نزدیک نشده، و در رفتار خود مراقب حقوق دیگران باشند. وقتی قصد دارند به وسایل شخصی دیگران دست بزنند اوّل از صاحبش اجازه بگیرند و هنگام استفاده از وسایل دیگران هم مراقب باشند که به نحو صحیحی از آن استفاده کنند.     

دوری جستن از مال حرام مستلزم توجه به دو چیز است: «خداترسی» و «احترام به حقوق دیگران». اگر بتوانیم این دو امر را در کودکانمان تقویت کنیم، تا حدّ زیادی موفق شده ­ایم در دوری جستن از مال حرام به او یاری رسانیم. 


[۱] . وسائل الشیعه، جلد۱۷، صفحه­ ی۸۲٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به تربیت کودک (۲۳)‌ تأثیر لقمه حرام در تربیت کودک

 • علی

  سلام بر شما عالم عالی قدر
  لطفا کمکم کنید .
  من پیرو مطلبی که در خسوس تاثیر لقمه بر تربیت فرزندان گذاشتید از شما طلب راهنمای میکنم .
  شرح اتفاق این است که دختر جوانی قبل از ازدواج با پسرهای متعددی در تماس صرفا تلفنی بوده ، بعد از مدتی ازدواج کرده ، وپس از گذشت یکسال از زندگی مشترک و مشاهده بد رفتاری و روابط نامشروع شوهرش با دیگران ، این خانم دوباره مشغول به ارتباط تلفنی با پسران میشود و نهایت کار به طلاق کشیده شده . متاسفانه این خانم با این حال باز به تماس های تلفی اصرار میکند و اصلا ابروی والددین و برادرانش برای بی ارزش شده .
  من با مشاهده مطلب شما دریافتم که این بخاطر لقمه شبه ناک و حرامی است که پدر این خانم آورده است در حالی تمام اعضای خانواده افراد با ابرو و مومنی هستند جز این دختر و پدر . به هر حال این اتفاق است که افتاده .
  حال من از شما راهنمایی میخوام برای از بین رفتن تاثیر این لقمه های حرام وبازگشت به صراط المستقیم چه باید کرد ؟ خدا راه کاری برای خلاصی از این بلا برای بندگان گذاشته ؟
  لطفا جوابم را به ایمیلم بدهید
  خدا توفیقتان بدهد ان شاء الله

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ تیر ۱۲م, ۱۳۹۴ ۰۸:۴۱:

  سلام بر شما
  پاسخ سؤال خود را از اینجا دریافت کنید.
  همچنین علاوه بر این قسمت، پاسخ سؤال به ایمیلتون هم ارسال شد.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی