بسم الله الرحمن الرحیم

برگرفته از کتاب «آیین شکوفایی» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

گاهی در کوچه، خیابان و حتّی مهمانی­ ها، با بچه ­هایی مواجه می ­شویم که برای رسیدن به خواسته ­های خود به شدّت گریه و زاری راه می ­اندازند و با فریادزدن و  نشستن بر روی زمین و حتی کوبیدن سر خود به دیوار، سعی می­ کنند تا والدین را تسلیم خود کرده، به خواسته ­های خود دست یابند. این رفتار کودک نشان­دهنده­ ی اشتباهات تربیتی والدین می ­باشد که به برخی از آن ها اشاره می­شود: 

۱٫ توجّه به خواسته ­های منطقی کودک

وقتی کودک ما خواسته ­های منطقی خود را مطرح می­ کند، سعی کنیم در اوّلین فرصت ممکن، به خواسته ­­ی او رسیدگی کنیم. به عنوان مثال وقتی کودک سه ساله از مادر تقاضای آب می ­کند، مادر باید همه­ ی کارهای خود را زمین گذاشته و آب را در اختیارش قرار دهد. ممکن است مادر بگوید: «یک ربع صبر کن تا آب بیاورم!» امّا توجّه ندارد که مرور زمان برای کودکان، بسیار کندتر از بزرگترها است، و نمی ­توان انتظار داشت که کودک بتواند یک ربع صبر کند و چیزی نگوید.[۱]

۲٫ آسیب بی ­توجّهی به خواسته ­های منطقی

اگر به این نوع خواسته ­ها به سرعت رسیدگی نشود، کودک به تدریج صدای خود را بلند و بلندتر خواهد کرد تا زودتر به خواسته ­اش برسد. در نهایت هم والدین مجبور می­ شوند خواسته ­اش را برآورده کنند. وقتی والدین این گونه رفتار کردند، کودک، برای ابراز نیازهای بعدی خود تصمیم می ­گیرد به جای آن که با آرامش خواسته ­اش را مطرح کند از همان ابتدا میان­بُر رفته و با صدای بلند، خواسته­ اش را مطرح نماید!

۳٫ برآورده نکردن خواسته ­های غیرمنطقی کودک

اگر کودک ما خواسته ­ی نا به­ جایی را مطرح کرد و از ما انتظار داشت تا خواسته ­اش را برآورده کنیم، به هیچ وجه تسلیم اصرار او نشده و خواسته­ اش را برآورده نکنیم. بلکه با صبر و حوصله با او بگوییم: «عزیزم! این چیزی که شما می­ خواهی من نمی ­توانم انجام دهم؛ پس، اصرار هم نکن!» وقتی کودک ما مطمئن شد که به هیچ وجه حاضر به برآورده کردن حاجتش نیستیم، بعد از مدّتی کلنجار رفتن با خود، خسته می­شود و دیگر چنین خواسته­ای را مطرح نمی­کند. البته در مورد کودکانی که در سنین پایین­تر هستند، بهتر است به گونه­ای رفتار کرد که ذهنشان منصرف به کار دیگری شده و خواسته­ی غیر منطقی خود را از یاد ببرند.   

۴٫ آسیب­ های برآورده کردن خواسته­ های غیرمنطقی

اگر برخی از مواقع ـ هر چند به بهانه ­ی تشویق ـ تسلیم خواسته­ های غیرمنطقی او شدیم در می­ یابد که می­ تواند با اصرار و خواهش، و یا حتی با گریه و خودزنی، در والدین خود نفوذ کرده و به خواسته ­اش برسد. بنابراین، همچنان به لجاجت خود ادامه می ­دهد.  

دو تذکّر

(۱) استفاده از تنبیه بدنی در چنین مواقعی بسیار مضرّ است. متأسفانه برخی از والدین که در عمل به مسائل ذکر شده کوتاهی می ­کنند، جهت کنترل رفتار فرزندانشان، دست به تنبیه بدنی زده و به شدت او را کتک می ­زنند. چنین  رفتاری علاوه بر آن که کودک را لجوج ­تر می ­کند، موجب تضعیف عزّت نفس او هم می­ شود. 

(۲) گاهی اوقات علّت این ­گونه رفتارها در کودکان، ارتباطی با تربیت والدین ندارد؛ بلکه صرفاً ریشه­ ی آن در مشکل بیش ­فعالی کودک است. به همین دلیل، والدین باید به محض مشاهده ­ی علائم این مشکل، به روانپزشک مراجعه کرده و مشکل او را حل کنند.


[۱]. توجّه داشته باشیم که با بالا رفتن سنّ کودک، باید با در نظر گرفتن ظرفیّت کودک، صبر و خویشتن­ داری را هم به او آموزش دهیم.    

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی