بسم الله الرحمن الرحیم 

برگرفته از کتاب «آیین شکوفایی» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

برخی از والدین که در آرزوی داشتن فرزندی از جنس دختر یا پسر به سر می­برند، وقتی نوزاد تازه به دنیا آمده­ ی خود را غیر از آن چه می ­خواستند می­ بینند، باز هم در توهّم داشتن فرزندی از جنس دلخواه به سر می­برند و دوست دارند در نوع رفتار خود با این فرزند آرزوی خود را محقّق کنند. به عنوان مثال اگر فرزندشان دختر است، لباس پسرانه تن او کرده، موهایش را کوتاه می ­کنند و مجبورش می­ کنند تا به بازی­ های پسرانه دل خوش کند. و اگر پسر است او را به زیّ دخترانه در می­ آورند، موهایش را بلند می ­کنند و همانند پسرها، رفتاری خشن با او دارند و با خرید اسباب بازی ­های پسرانه دوست دارند سیمای یک پسر را در چهره ­ی دخترانه ­اش ببینند.  

هم اندیشی دینی . تربیت کودک . جنسیتی برخی از آسیب ­های توجه نکردن به جنسیّت فرزند:      

۱٫ بحران هویّت

بچّه ­هایی که با این الگوی نادرست بزرگ شوند، به دلیل این که در رفتار دیگران خود را غیر از آنچه هستند می ­بینند، به تدریج دچار نوعی سردرگمی و بحران هویت می ­شوند.

۲٫ همجنس­ گرایی

این نوع کودکان ممکن است به جای توجّه به جنس مخالف، متمرکز در جنس موافق شوند و به نوعی همجنس ­گرا شوند. همجنس ­گرایی نوعی بیماری روانی است که موجب بی ­رغبتی او به ازدواج و بروز حسّاسیّت ­های جنسی نسبت به جنس موافق گردد. (توجه داشته باشید که منظور از عبارت «توجّه به جنس مخالف»، روابط غیر صحیح دو جنس مخالف نیست؛ بلکه منظور، همان حسّی است که در ذهن هر کس، نسبت به جنس مخالف وجود دارد که در بستر ازدواج به آن پاسخ گفته می ­شود.)

۳٫ بروز روحیه ­ی مردانه در دختر!

اگر کودک شما دختر باشد، در آینده، نمی ­تواند همسر خوبی برای شوهرش باشد و با طنّازی و عشوه­ گری فضای خانواده را سرشار از صمیمیّت نماید. همچنین چنین شخصی علاوه بر ناتوانی در شوهرداری، در محبّت مادرانه به فرزندانش هم دچار مشکل می­ شود. این شخص بیش از آن که خود را همسری برای شوهر و مادری برای فرزندش ببیند، در اندیشه ­ها و آرزوهای مردانه روزگار خود را سپری می ­کند و دوست دارد زمام امور منزل را به دست گرفته و در اصطلاح، مادرسالار شود. به همین دلیل، اداهای مردانه در آورده و افتخار خود را در حضور در فضاهای مردانه می­بیند. اصولا چنین افرادی ارزش چندانی برای جنسیّت خود قائل نیستند و ارزش واقعی را در مرد بودن و مردانه زیستن می­ دانند!

۴٫ بروز روحیه ­ی زنانه در پسر!

اگر کودک شما پسر باشد، در آینده نمی ­تواند همسر خوبی برای خانم خود باشد و با جدیّتی که یک زن از شوهرش انتظار دارد، مدیریت خانواده را به عهده گیرد. چنین شخصی علاوه بر ناتوانی در همسرداری، در رفتار پدرانه نسبت به فرزندانش هم دچار مشکل می­ شود. و فرندانش پیش از آن که او را الگویی رفتاری برای خود ببینند، از وجود چنین پدری اظهار شرم می­ کنند و احساس می­ کنند که این پدر نمی ­تواند تکیه گاه مناسبی برای آن ها باشد.

چنین شخصی علاوه بر ناکامی در همسرداری و تربیت فرزند، در محیط جامعه و محیط کار به شدّت دچار مشکل شده و توان مواجهه با مشکلات ناشی از آن ها را در خود نمی ­بیند. چنین افرادی معمولا توان کاریابی و انتخاب شغل ندارند و دوست دارند به جای آن که تکیه­ گاه همسر و فرزندانشان باشند، به آن ها تکیه کنند و بار زندگی را به دوش آن ها بیندازند.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی