بسم الله الرحمن الرحیم 

برگرفته از کتاب «آیین شکوفایی» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

هر مسلمانی باید برای خود سال خمسی داشته باشد. حقیقت خمس این است که زمین و آنچه در زمین است از آن حضرت بقیت­ الله (عجّل ­الله­ تعالی ­فرجه­) است. روی همین اساس است که باید هر ساله در آمد خود را محاسبه کنیم و خمس آن را که سهم امام زمان (عجّل ­الله­ تعالی ­فرجه­) است به مرجع تقلید خود تقدیم کنیم تا از طرف امام زمان (عجّل­ الله­ تعالی­ فرجه­) در جهت مصالح دین مصرف نماید. غالب علما هدیه را هم از اموری می ­دانند که اگر مازاد بر نیاز باشد و سرِ سال خمسی زیاد بیاید به آن خمس تعلق خواهد گرفت. در وجوب خمس فرقی بین مکلّف و غیر مکلّف نیست. یعنی اگر کودک شما که هنوز به سنّ تکلیف نرسیده در آمدی دارد، باید خمس آن را پرداخت نماید.

راه­ کار عملی برای تشویق کودک به پرداخت خمس 

می ­توانیم با ظرافت، فرزند خود را متوجه وجوب پرداخت خمس کرده و او را برای پرداخت خمس آماده کنیم. لذا باید ضمن قرار دادن سال خمسی برای او، تشویقش کنیم تا هر ساله خمس خود را پرداخت نماید. این کار می­تواند با اقدامی نمادین هم صورت گیرد تا خاطره­ ی پرداخت خمس در ذهن کودک ماندگارتر شود. یعنی بعد از توجیه کودک و جدا کردن مال خمس از اموالش، او را به دفتر مرجع تقلید یا هر عالمی که خمس خود را به او می­ دهیم ببریم تا با دست خودش این خمس را تقدیم کند و رسید خمس خود را دریافت نماید.

چند نکته

  1.  برای این که در سال ­های بعد موضوع خمس کودکتان فراموش نشود، می­ توانید سال خمسی او را مطابق با سال خمسی خود قرار دهید تا هر ساله به اتفاق  فرزندتان برای پرداخت خمس اقدام کنید.
  2.  اگر در یکی از سال­ ها به فرزندتان خمسی تعلق نگرفت، بهتر است مبلغی به او بدهید تا هر ساله تجربه­ ی پرداخت خمس را تکرار کند و از ثواب و برکت آن بی­نصیب نگردد.
  3.  شما هر قدر هم به کودک خود از فلسفه ­ی خمس بگویید، باز هم ممکن است مقداری دل­ چرکین باشد و نتواند بپذیرد که پولش را به این راحتی ­ها از دست می­ دهد. برای جبران این مطلب خوب است او را تکریم کنید و تحت عنوان هدیه، پول پرداختی را در حق فرزندتان جبران کنید.
  4.  یکی از مراجع تقلید قم می ­فرمودند: روزی پدری با فرزندش آمد در حالی که قلّکی در دست داشت. این کودک همان­ جا قلکش را شکست و ضمن شمردن پول ها، خمس آن را تقدیم کرد. این موضوع خیلی جالب بود که دیدم پدر کودک نسبت به تربیت دینی و تدیّن فرزندش حسّاس است و خود کودک هم با اشتیاق و طیب نفس پول­ ها را پرداخت می­ کند.      
متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی