امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم 

برگرفته از کتاب «آیین شکوفایی» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

هر مسلمانی باید برای خود سال خمسی داشته باشد. حقیقت خمس این است که زمین و آنچه در زمین است از آن حضرت بقیت­ الله (عجّل ­الله­ تعالی ­فرجه­) است. روی همین اساس است که باید هر ساله در آمد خود را محاسبه کنیم و خمس آن را که سهم امام زمان (عجّل ­الله­ تعالی ­فرجه­) است به مرجع تقلید خود تقدیم کنیم تا از طرف امام زمان (عجّل­ الله­ تعالی­ فرجه­) در جهت مصالح دین مصرف نماید. غالب علما هدیه را هم از اموری می ­دانند که اگر مازاد بر نیاز باشد و سرِ سال خمسی زیاد بیاید به آن خمس تعلق خواهد گرفت. در وجوب خمس فرقی بین مکلّف و غیر مکلّف نیست. یعنی اگر کودک شما که هنوز به سنّ تکلیف نرسیده در آمدی دارد، باید خمس آن را پرداخت نماید.

راه­ کار عملی برای تشویق کودک به پرداخت خمس 

می ­توانیم با ظرافت، فرزند خود را متوجه وجوب پرداخت خمس کرده و او را برای پرداخت خمس آماده کنیم. لذا باید ضمن قرار دادن سال خمسی برای او، تشویقش کنیم تا هر ساله خمس خود را پرداخت نماید. این کار می­تواند با اقدامی نمادین هم صورت گیرد تا خاطره­ ی پرداخت خمس در ذهن کودک ماندگارتر شود. یعنی بعد از توجیه کودک و جدا کردن مال خمس از اموالش، او را به دفتر مرجع تقلید یا هر عالمی که خمس خود را به او می­ دهیم ببریم تا با دست خودش این خمس را تقدیم کند و رسید خمس خود را دریافت نماید.

چند نکته

  1.  برای این که در سال ­های بعد موضوع خمس کودکتان فراموش نشود، می­ توانید سال خمسی او را مطابق با سال خمسی خود قرار دهید تا هر ساله به اتفاق  فرزندتان برای پرداخت خمس اقدام کنید.
  2.  اگر در یکی از سال­ ها به فرزندتان خمسی تعلق نگرفت، بهتر است مبلغی به او بدهید تا هر ساله تجربه­ ی پرداخت خمس را تکرار کند و از ثواب و برکت آن بی­نصیب نگردد.
  3.  شما هر قدر هم به کودک خود از فلسفه ­ی خمس بگویید، باز هم ممکن است مقداری دل­ چرکین باشد و نتواند بپذیرد که پولش را به این راحتی ­ها از دست می­ دهد. برای جبران این مطلب خوب است او را تکریم کنید و تحت عنوان هدیه، پول پرداختی را در حق فرزندتان جبران کنید.
  4.  یکی از مراجع تقلید قم می ­فرمودند: روزی پدری با فرزندش آمد در حالی که قلّکی در دست داشت. این کودک همان­ جا قلکش را شکست و ضمن شمردن پول ها، خمس آن را تقدیم کرد. این موضوع خیلی جالب بود که دیدم پدر کودک نسبت به تربیت دینی و تدیّن فرزندش حسّاس است و خود کودک هم با اشتیاق و طیب نفس پول­ ها را پرداخت می­ کند.      
متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • کاربران حاضر: 7
  • بازدید امروز: 418
  • بازدید هفته: 29501
  • بازدید ماه: 138402
  • بازدید سال: 1662266
  • تاریخ به‌روزشدن سایت: خرداد ۸, ۱۳۹۶
عکس های متنوع تصادفی