بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله درس­ هایی از ازدواج

درس سوم: بهترین سن برای ازدواج 

بهترین سن برای ازدواج  بهار جوانی است. این سن برای دختر خانم­ها از ۱۸ تا ۲۱ سالگی و نیز برای آقا پسرها از ۲۱ تا ۲۵ سالگی می­باشد. البته فارغ از سن جوان، عوامل دیگری هم در ازدواج دخیل است که به دو مورد از مهمترین آن ها اشاره می ­شود. 

  1. رشد فکری جوان در حد مطلوب: شخصیت جوان به سرعت رو به تکامل است تا جایی که به تدریج به ثبات شخصیتی قابل قبولی دست پیدا می ­کند. بهترین زمان برای ازدواج وقتی است که جوان به این ثبات شخصیتی نزدیک­ شده باشد. علت این مطلب آن است که با قدم گذاشتن  جوان در مرحله­ ی ثبات شخصیتی، شناخت بهتری از خود داشته و به تبع در شناخت هم کفو هم دچار مشکل نخواهد شد. علاوه بر این ثبات شخصیتی به جوان کمک بیشتری می ­کند تا از انتخاب احساسی خودداری کند و از معیار عقل در انتخاب خود کمک شایسته ­تری داشته باشد.
  2. رشد عاطفی جوان در حدّ مطلوب: کانون زندگی، کانون مهر و محبت است. اگر جوان به رشد عاطفی دست پیدا نکرده باشد، نمی ­تواند در حق همسرش محبت مستمری داشته و کانون زندگی را سرشار از عواطف خود نماید. عدم رشد عاطفی موجب می­شود تا جوان نتواند در محبت صادقانه به همسرش موفق باشد. او اگر محبتی هم در حق همسرش داشته باشد، نه به خاطر همسر؛ بلکه به خاطر منافع شخصی خودش است. چنین محبتی چون بر اساس احترام و تکریم طرف مقابل نیست، مقطعی و زود گذر خواهد بود. این افراد در محبتشان دم دمی مزاج بوده و اخلاقشان همچون هوای بهاری است. یعنی یک روز قربان بند کفش همسرشان می ­روند و روز دیگر تحمل دیدنش را هم ندارند.  اما کسی که به بلوغ عاطفی رسیده می ­فهمد همسرش نعمت خداست و باید قدر این نعمت را بداند. لذا نه تنها محبتش خودخواهانه نیست، بلکه فداکارانه است.  
  3. قدرت مالی در حدّ متوسط. جوانی که قصد ازدواج دارد باید از نظر مالی دستش به دهانش برسد. یعنی شغلی و درآمدی داشته باشد تا از درآمد حاصل از آن بتواند خانواده­ ی خود را در حد متوسط اداره کند. پیامبر اکرم (صلی­ الله ­علیه ­و آله) در این رابطه می ­فرمایند: ای جوانان! هر کس قدرت مالی برای ازدواج دارد، پس باید ازدواج کند. چرا که این کار سبب پوشش چشم و پاکدامنی او می ­گردد. [۱]    

ازدواج به هر حال پذیرفتن مسئولیت زندگی بر دوش است. لذا اگر جوان با دست خالی ازدواج کند، به تدریج با مشکلات و تبعات سختی مواجه می­ شود. او با ازدواج از یک طرف خود را مستقل می­ بیند و دوست دارد همانند جوان ­های مستقل رفتار کند و از طرف دیگر از جهت مالی خود را وابسته می ­بیند. چنین تعارضی موجب می­شود تا در زندگی خود احساس خوش ­آیندی نداشته باشد. همچنین دوست دارد مردانگی خود را به همسرش نشان دهد ولی بی­ پولی مانع از ابراز چنین حسی می­شود. همسر چنین آقایی هم که دوست دارد شوهرش را تکیه ­گاه خود ببیند و به او پناه ببرد، به تدریج ممکن است در انتخاب خود دچار تردید شده و با مشکل مواجه شود. وقتی مرد قدرت مالی نداشته باشد، احتمال دارد که دیگران با دید تحقیر به او نگاه کنند و عزت نفس خود را از دست رفته ببیند. روی همین اساس است که می­گوییم اگر درآمدی ندارید، فعلا به فکر ازدواج نیفتید. اما وقتی شغل و درآمدی ـ ولو متوسط ـ داشتید، دیگر نگران هزینه­ های دیگر زندگی نباشید و اگر شرایط دیگر مهیا است، با توکل بر لطف خداوند و امید به وعده­ ی او وارد فضای ازدواج شوید.      

البته از طرف دیگر، برخی از جوان­ ها که ایده­ آل نگر هستند دوست دارند تا قبل از فراهم شدن خانه و ماشین ازدواج نکنند. چنین جوان­ هایی هم در اشتباه هستند. چرا که در بستر ازدواج هم می­ توان به این چیزها رسید؛ اما با صرف کردن عمر در راه رسیدن به این مادیات، نمی­ توان فرصت ­ها و شادابی دوران جوانی را بدست آورد.  

خداوند متعال در قرآن کریم می­ فرماید: «وَ أَنْکِحُوا الْأَیامى‏ مِنْکُمْ … إِنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ».[۲]

زنان بى ‏شوهر و مردان مجرد را به ازدواج وادارید … اگر فقیر باشند، خدا از فضل و کرم خویش آن ها را بی ­نیاز مى‏کند که خدا وسعت دهنده و داناست.

خداوند متعال در این آیه­ ی شریفه به متأهلین وعده داده که از فضل خود آن ها را بی­ نیاز می ­کند. در جای دیگر از قرآن کریم هم آمده که:«إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ» وعده­ ی خداوند حق است. روی همین اساس امام صادق (علیه­ السلام) می­فرمایند: کسی که از ترس هزینه ­های زندگی، ازدواج را رها کند، به خداوند متعال بد گمان است.[۳]


[۱] . مستدر ک‏الوسائل، ج۱۴، ص۱۵۳٫

[۲] . سوره­ ی نور، آیه ­ی ۳۲٫

[۳] . «مَنْ تَرَکَ التَّزْوِیجَ مَخَافَةَ الْعَیْلَةِ فَقَدْ أَسَاءَ بِاللَّهِ الظَّنَّ.» / الکافی، ج۵، ص۳۳۰

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی