×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

آیت الله شیخ عبدالقائم شوشتری می فرمود:

در حرم حضرت معصومه (سلام الله علیها) طلبه ای را دیدم که معنویت خاصی داشت. به دنبالش راه افتادم تا این که به داخل حرم رفت. آن جا مشغول زیارت و نماز شد. من هم کنارش نشستم و به رفتارش نگاه می کردم. پس از اتمام نمازش جلو رفتم و ضمن سلام و احوال پرسی، از او سؤال کردم که این معنویت و نورانیت را از کجا آورده است.

او ابتدا کتمان می کرد و مدام می گفت من هم مثل بقیه هستم و فرقی با دیگران ندارم. اما اصرار مرا که دید مجبور شد حکایت خود را بریتم تعریف کنید.

آن طلبه گفت:

در ایام جوانی، دفترچه ای داشتم که در آن آیات برگزیده و روایت های منتخب را می نوشتم تا برای سخنرانی از آن ها استفاده کنم. روزی که به دستشویی رفته بوده ناگهان دفترچه داخل دستشویی افتاد و داخل حوضچه افتاد.

با خود گفتم دیگر نمی توانم دفترچه را پیدا کنم، اما تصمیم گرفتم درون چالۀ توالت بروم و دفترچه را پیدا کنم.

دستشویی های قدیمی معمولا به صورت حوضچه ای بود که تمام فاضلاب در آن جمع می شد و سپس آن را برمی داشتند و در زمین کشاورزی می ریختند.

رفتن به داخل حوضچه ای که سرتاسر نجاست بود، واقعا چندش آور بود. مخصوصا این که مدام خم می شدم و در لابه لای نجاست ها دنبال دفترچه می گشتم. خلاصه بعد از مدتی گشتن دفتر چه را پیدا کردم و از میان نجاست ها بیرون آوردم. دفترچه را بیرون آوردم و آن را تطهیر کردم. وقتی قدم از میان چاه فاضلاب بیرون گذاشتم احساس معنوی خاصی به دست آوردم. احساسی که تا آن زمان شمه ای از آن را هم نچشیده بودم. خلاصه بدن خود را آب کشیدم و لباس پاک پوشیدم. بعد از آن که آن حس معنوی ساغم آمد، انگاه نیرویی مرا به بیرون از مدرسه می کشاند. از مدرسه بیرون رفتم و در کوچه و پس کوچه ها جلو می رفتم. آن نیرو مرا هدایت می کرد و خود به خود هدایت می شدم که جلوتر بروم. در داخل کوچه ای به در خانه ای رسیدم که باز بود. به دلم افتاد که وارد آن خانه شود. وقتی وارد حیات شدم پیری را دیدم که روی تخت نشسته و با دیدن من لبخند ملیحی شد و گفت:

بشوی اوراق اگر هم درس مایی          که درس عشق در دفتر نباشد

آن پیر سالک بعد از آن استاد اخلاقم شد و به خداوند به مقامات معنوی خاصی دست پیدا کرده ام.

توجه: احترام و ادب به دین و مقدسات، موجب نورانیت و صفای باطنی است. در مطرف مقابل، بی احترامی و بی ادبی نسبت به متون دینی و مظاهر اسلامی، موجب تاریکی و ظلمانی شدن انسان است. برخی از افراد بی ادب، آیات قرآن کریم و روایات نورانی اهل بیت را تبدیل به ظنز  و عامل مضحکۀ دیگران می کنند. مراقب باشید چنین لطیفه هایی که بعضا به صورت پیامک منتشر می شوند، انتشار ندهید و آن ها را بازگو نکنید.

 1. محمد رضا

  با سلام.
  سوالی داشتم. در برخی کتابهای دعا، دستورهایی هست مبنی بر اینکه آیه یا دعایی را بر کاغذ نوشته آنرا بشویید و از آب آن بخورید ( گاهی نوشته زعفران بنویسید و یا با گلاب بشویید) ، حتی یکجا دیدم نوشته بود سوره ای را بنویسید و در کوزه بگذارید…
  از نظر دینی آیا این نوع دعاها درست است ویا خرافه هایی است که به دین وارد شده؟
  آیا بهتر نیست معنی و مفهوم آن دعا درک شود؟

  با سپاس

  • احمد نباتی

   سلام بر شما / اصل چنین مطالبی خرافه و دروغ نیست و ما چنین دستورات صحیحی را داریم. البته باید دقت کرد که در این رابطه از کتاب ها و دعاهای معتبر استفاده نمود / در این که فهم آیات کار مطلوبی است، حرفی نیست، منتهی هر کاری اثر خاص خود را دارد.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question