بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال:

با سلام به استحضار عالی می رساند که اینجانب دانشجو بوده و یکی از اساتید این موضوع راکه مسجد مقدس جمکران به دستو امام زمان ساخته شده را با این دلیل که منبع این روایت از کتاب مونس الحزین شیخ صدوق بوده واصلا کتابی به این نام از شیخ صدوق وجود خارجی ندارد رد می نماید لذا خواهشمند است بفر مایید ایا این کتاب را دیده اید واینجانب چگونه میتوانم انرا تهیه کنم . این موضوع برای من خیلی حیاتی است چون در حضور همه دانشجو ها قول داده ام موضوع ساخت مسجد مقدس جمکران به دستور امام زمان را ثابت کنم

جواب:

سند کتاب مونس الحزین

سلام بر شما

در مباحث رجالی تنها راه برای اطمینان از وجود یک کتاب قدیمی، وجود نسخه های خطی آن نیست. بلکه راه دیگری هم وجود دارد و آن، تأیید شخص یا اشخاصی موثق نسبت به وجود آن کتاب است. و هر شخصی که اندک اطلاعاتی در رابطه را علم رجال داشته باشد بر این قاعدۀ عقلایی صحه می گذارد و آن را تأیید می کند. یکی از این کتاب ها، کتاب، «مونس الحزین فی معرفۀ الحق و الیقین» اثر مرحوم شیخ صدوق است.

مرحوم آقابزرگ تهرانی در کتاب شریف «الذریعۀ» چنین می فرماید: «مونس الحزین فی معرفۀ الحق و الیقین. للشیخ ابی جعفر محمد بن علی بن بابویه قمی. کما ینقل عنه الشیخ حسن بن محمد بن الحسن القمی فی کتابه (تاریخ قم) ناصبا له الی صدوق فی قضیۀ بناء مسجد جمکران.»؛ «کتاب مونس الحزین فی معرفۀ الحق و الیقین، اثر شیخ صدوق است. همان گونه که از شیخ حسن بن محمد بن حسن قمی، در کتاب تاریخ قم، نقل شده و این کتاب را که در رابطه با بنای مسجد جمکران است، به شیخ صدوق نسبت داده است». (الذریعۀ، ج۲۳، ص۲۸۳، رقم۸۹۸۶)

مرحوم مجلسی هم در رابطه با حکایت ساخت مسجد جمکران چنین می فرماید: فی تاریخ قم تألیف الشیخ الفاضل الحسن بن محمد بن الحسن القمی من کتاب مونس‏ الحزین‏ فی معرفة الحق و الیقین من مصنفات أبی جعفر محمد بن بابویه القمی ما لفظه بالعربیة باب ذکر بناء مسجد جمکران بأمر الإمام المهدی علیه صلوات الله الرحمن و على آبائه المغفرة... (بحارالانوار، ح۵۳، ص۲۲۱)

شخص «محمد بن محمد بن الحسن القمی» که نویسندۀ تاریخ قم است، مردی موثق بوده و از بزرگان علمای قم محسوب می شود.

بنابراین، کتاب، «مونس الحزین» مورد تأیید است و هیچ اشکالی در استناد به این کتاب شریف وجود ندارد.

گذشته از مطلبی که در تأیید کتاب «مونس الحزین» گفته شد، اهتمام علما و بزرگان به تعظیم این مسجد شریف و نیز توصیه به حضور در این مسجد، نشان گر جایگاه ویژۀ این مسجد و عنایت خاص حضرت بقیۀ الله الأعظم به این مکان مقدس است.

علما و مراجع بزرگ همچون آیات عِظام آقایان، بروجردی، سیّد محمّد تقی خو انساری، سیّد محمد رضا  گلپایگانی، آیت الله حُجَّت، آیت الله صَدر، آیت الله مرعشی نجفی و بسیاری از علمای دیگر، اهمیّت زیادی به مسجد جمکران و اعمال آن می دادند، و در این راستا به بزرگترین حوائج خود می رسیدند. آیت الله سیّد محمد تقی خوانساری ، غالباً پیاده  به جمکران می رفت، و اعمال آن جا را به جا می آورد.

تاریخچه مسجد مقدس جمکران »»

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی