بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله درس­ هایی از ازدواج

درس چهارم: موانع ازدواج در خانم­ ها  

به دفعات خانم­ هایی به مرکز مشاوره مراجعه می ­کنند که بهار زندگی را پشت سر گذاشته و هنوز با همسر مناسبی ازدوج نکرده­اند. وقتی با این خانم­ها صحبت ­می ­کنم، متوجه می ­شوم که در بسیاری از موارد، عملکرد نامناسب خود آن ها بوده که دچار این گرفتاری شده ­اند. روی همین  اساس در اینجا برخی از عملکردهای نادرسی که منجر به  بروز  این مشکل می­شود خدمتتان مطرح می­شود.  

 1. ادامه ­ی تحصیل: ادامه ­ی تحصیل برای دختر خانم­ها کار پسندیده ­ای است اما خانم باید دقت داشته باشد که در حین تحصیلات بهار زندگی و موقعیت ­های ویژه­ ی خود برای ازدواج را از دست ندهد. به نظر بنده دختر خانم با وجود علاقه ­ای که به تحصیلات دارد، نیم ­نگاهی هم خواستگارهای خود داشته باشد تا اگر خواستگار خوبی سراغش آمد به راحتی او را از دست ندهد. دختر خانم می­ تواند به او جواب مثبت دهد منتهی با او شرط کند که اجازه دهد به تحصیلاتش ادامه دهد. با این کار هم به تحصیلاتش رسیده و هم خواستگار خوبش را از دست نداده است. برخی از دختر خانم­ ها که مشغول تحصیل هستند و در عین حال خواستگارهای خوبی هم دارند، گمان می ­کنند که اگر ـ مثلا ـ شش سال دیگر هم درس بخوانند حتما خواستگارهای بهتری برایشان می­آید. اما غافل از این که یکی از ملاک­ های بسیار مهم برای آقایان، سن دختر خانم است. دختر خانم تحصیلاتش بالا می­ رود و منتظر خواستگار بهتری است؛ اما با نهاست تعجب می ­بینند که نه تنها خواستگارها بهتر نشدند، بلکه هم تعداد آن ها کم  شده و هم در سطح خواستگارهای قبلی نیستند. چنین دختری که به امید خواستگارهای بهتر خواستگارهای خوبش را کرده، چگونه می ­تواند خواستگاری را که نسبت به خواستگارهای قبلی در سطح پایین­ تری است قبول کند و از همان اوّل زندگی را دل چرکین شروع نکند؟! و چگونه می ­تواند یک  عمر در حسرت خواستگارهای قبلی خود نماند؟!    
 2. اشتغال در بیرون از منزل: برخی از دخترخانم ­ها که شغل و در آمدی دارند در ابتدا به ازدواج با دیدی مادی نگاه می ­کنند. آن ­ها از یک طرف خود را بی ­نیاز می ­بینند و از طرف دیگر به خاطر غرور کاذبی که دارند، حاضر نیستند فضایی را تصور کنند که در آن مجبورند از همسرشان اطاعت پذیری داشته باشند. لذا تمایلی به ازدواج نشان نمی ­دهند. و حال آن که ازدواج نیاز فطری هر انسانی است. چنین خانم­ هایی بعد از پشت سر گذاشتن بهار زندگی به تدریج متوجه می ­شوند که واقعا نیاز به ازدواج  دارند و جز ازدواج هیچ چیز دیگری آرام بخش درون ناآرام آنها نیست. اما افسوس که این  دوران به هیچ وجه قابل بازگشت نیست و اگر هم ازدواج کند، هرگز نمی­ تواند با نشاط جوانی زندگی زندگی  خود را شروع کند.
 3. پر توقع و آرمان­ گرا بودن. درست است که در ازدواج باید به دنبال کسی باشید که از جهت اخلاقی و رفتاری بیشترین شباهت را به شما داشته باشد. درست است که بهترین همسر کم عیب ترین آن ­هاست؛ اما این مطلب هرگز بدان معنا نیست که شما بتوانید کسی را انتخاب کنید که هیچ عیب و نقصی نداشته باشد. برخی از جوان­ها که به شدت آرمان­ گرا هستند، تبحّر خاصی در کشف عیوب دیگران دارند. لذا خواستگارهای خود را یکی پس از دیگری ردّ می­ کنند تا جایی که به تدریج بهار زندگی آن ­ها سپری شده و توفیق ازدواج را از دست می ­دهند. البته مطلب بنده بدان معنا نیست که نسبت به همه ­ی عیوب بی ­تفاوت باشید. برخی از عیوب به هیچ وجه قابل اغماض نیستند؛ اما برخی دیگر از عیوب نمره­ ی منفی  به حساب می­آیند ولی به تنهایی نمی ­توانند خواستگار را مردود کنند. شما باید به خواستگار خود نمره بدهید. اگر در مجموع نمره­ ی قابل قبولی گرفت می ­توانید به او جواب مثبت بدهید هر چند که نمره­ ی او، نمره­ ی بیست نباشد.  
 4. ابتلا به بیماری توهّم: جوان­ هایی هستند که فارغ از زندگی معمولی خود در آرزوی این هستند که یک شبه به پول و ثروت فراوانی دست پیدا کنند. وقتی جوان در چنین آرزویی باشد به تبع خواستگارهای خوبی را که در شأن خود و خانواده ­اش هستند رد می­ کند تا این که خواستگار رؤیایی او درب خانه را بکوبد. فارغ از این که ازدواج با کسی که از جهت مالی بالاتر از خانواده ­اش است، درد سرهای خاص خود را دارد، چنین آرزویی ممکن است باعث شود تا جوان  فرصت ­های زیبا و موقعیت ­های عالی خود را از دست بدهد و دست آخر جز این که خود را ملامت کند کاری از دستش بر نیاید.
 5.  چشم و هم چشمی: یکی دیگر از موارد تأسف بار در انتخاب همسر، چشم و هم چشمی خانم­ ها در انتخاب همسر دل خواه است. دختر خانمی می ­بیند که مثلا برای دختر عمویش خواستگاری آمده که موقعیت اجتماعی خاصی دارد. او هم بدون در نظر گرفتن موقعیت و واقعیات زندگی خود، صرفا چشم به در دوخته تا چنین خواستگاری برایش بیاید. خواستگارهای خوب اما معمولی جواب ردّ می ­شنوند و می ­روند …
 6. ترس از ازدواج به خاطر مشاهده­ ی مشکلات دیگران: خواستگار خوبی درب خانه را می ­کوبد و از خواهر، خواستگاری می­ کند. خانواده هم بعد از اندکی تحقیق ـ آن هم تحقیقی کاملا ابتدایی و تشریفاتی ـ به آن ها جواب مثبت می ­دهند و خواهرش وارد زندگی جدیدی می­شود. بعد از گذشت چند ماه تازه متوجه می ­شوند که دامادشان بر خلاف ظاهرش رفتار متفاوتی داشته و تا می ­تواند به خواهرش ظلم وستم می­کند. همین سرنوشت بد ممکن است باعث شود تا خواهر کوچک ­تر که از نزدیک شاهد صدمات خواهر بزرگتر است، از ازدواج منصرف شود و جرأت نکند به خواستگارها جواب مثبت دهد. او با خود می ­گوید از اوّل تصور می ­کردیم که دامادمان مرد خوبی است و این گونه از آب درآمد حالا چه تضمینی است که همسر آینده­ ی من هم همانند او نشود. پس اگر یک عمر مجرد بمانم بهتر از آن است که من هم مانند خواهر گرفتار شوم. غافل از این که این دختر بهتر است از تجربه­­ ی خواهر، استفاده­ ی خوبی داشته باشد تا خودش به چنین دام­ های مبتلا نشود، نه اینکه اصل صورت مسأله را خط بزند!  
 7. ترس از تنها گذاشتن والدین: برخی از دخترخانم ­ها که یا تنها دختر خانواده هستند و یا دختر آخر، و از طرفی هم کدبانوی خوبی برای خانه هستند، احساس می­ کنند با ازدواج خلأ بزرگی در روند زندگی والدینشان ایجاد می ­شود تا جایی که دیگر نمی ­توانند کارهای معمولی خانه را به انجام برسانند. چنین خانم­های روی حسّ مسئولیت پذیری که دارند، به خواستگارها جواب ردّ می­ دهند تا جایی که بهار و طراوت جوانی خود را از دست می ­دهند. چنین کاری کاملا نادرست است و دختر خانم نباید اینگونه با زندگی خود بازی کند. بهترین کار برای این خانم آن است که به تدریج و با یک شیب ملایم برخی از کارهای خانه را به اهل خانه بسپارد تا با رفتن او خلأ جدی در خانه ایجاد نشود. از طرفی از همسرش قول بگیرد که در ماه ­های اوّلین زندگی بتواند ارتباط بیشتری با خانواده­ ی خود داشته  باشد تا در خلأ دوری او والدین  دچار مشکل جدی نشوند. 
 8. ترس والدین از ازدواج دختر: در حالت سابق گفته شد که برخی دختر خانم ­ها به دلیل موقعیت ویژه ­ی خود در خانه محور کارهای خانه شده­ اند. دختر خانمی می­گفت: پدرم از دنیا رفته و من و  مادرم تنها زندگی می ­کنیم. من به دلیل روحیه ­ی مسئولیت ­پذیری که دارم، همه ­ی کارهای خانه را انجام می­دهم. مادرم هیچ کاری بلد نیست و اگر یک روز خانه نباشم حتی نمی ­تواند برای خودش تخم مرغ درست کند. شب و روز دراز کشیده و مدام دستور می ­دهد. حالا سال هاست که دوست دارم ازدواج کنم اما مادر که می ­بیند با رفتن من مجبور است کارهای خانه را انجام دهد، قلبا راضی به ازدواجم نیست. هر وقت دیگران در مورد ازدواج من صحبت می­ کند به ظاهر ابراز علاقمند ی می­کند، اما وقتی برای خواستگاری تماس می ­گیرند، به گونه ­ای صحبت می­کند که پشیمان شوند و دیگر تماس نگیرند.چنین خانم­ هایی باید از همان ابتدا مراقب باشند که همه­ ی بار زندگی را بر دوش  خود نکشند و به بهانه ­های مختلف بگذارند مادر و دیگر اعضای خانه هم کارهای خانه را انجام دهند. البته لازم به تذکر است که این کار باید کاملا محترمانه و با در نظر گرفتن احترام والدین باشد
 9. روشن شدن آتش عشق به جنس مخالف: یکی از میوه­های تلخ ارتباط با جنس مخالف و کنترل نکردن نگاه، روشن شدن آتش عشق به جنس مخالف است. دختر خانم به دلیل کم دقتی خود با پسری آشنا شده و در این دوستی به یکدیگر قول ازدواج می­دهند. دختر خانم سال ها در انتظار پسر می ­نشیند و به خواستگارهای خوب خود هم پاسخ منفی می ­دهد. بعد از این که دختر موقعیت­ های خوب خود را پشت سر گذاشت و به تدریج خواستگارهایش رو به کاهش رفت یک­ دفعه آقا پسر به دلایل مختلفی ـ من جمله نارضایتی والدینش ـ از ازدواج با او سر باز می ­زند و با یک معذرت خواهی کار را تمام می ­کند. حالا دختر خانم می­ ماند و جوانی برباد رفته­ اش. او می­ ماند و خاطره­ ی خواستگارهایی که تنها به امید رسیدن به این  پسر به آن ها جواب رد داده است.
 10. بی ­توجهی والدین در ازدواج دختر: هرخواستگاری که برایم می­ آید والدینم به بهانه ­های مختلف به اوجواب منفی می­ دهند. کارشان شده که فقط روی جوان مردم عیب بگذارند. نمی ­دانم چه کنم؟ روز به روز سنم بالاتر می­ رود و مشکلاتم بیشتر می­شود، اما والدین توجهی به روحیات من  ندارند و حرف خودشان  را می­زنند…  
متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

45 پاسخ به بررسی برخی از موانع ازدواج خانم ها

 • yas

  سلام…من هیچ کدوم از این مشکلات رو ندارم و هنوز ازدواج نکردم. نمیدونم مشکل کارم کجاست!!!!!سنم خیلی زیاد نیست. ولی داره بهم سخت میگذره…

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مهر ۸م, ۱۳۹۲ ۱۶:۲۶:

  سلام بر شما / نگران نباشید. انشاء الله مشکل شما هم حل می شود .. فقط در زمانی که مجرد هستید سعی کنید ذهن خود را شغول ازدواج نکنید و با تمرکز در کارهای مفید و ارزشمند خود را به تغافل بزنید … به عنوان مثال وقت خوبی برای عبادت و بندگی خداوند بگذارید . رابطه ی خوبی با والدین داشته باشید . از معاشرت با دوستانی که افکار شما را به هم می ریزند پرهیز نمایید .

  [پاسخ]

 • پری

  سلام من دختری هستم ۳۲ ساله که تا الان هیچ گونه خواستگاری نداشتم و ندارم چه کنم خسته شدم .

  [پاسخ]

 • سحر

  سلام
  من دختری هستم ۲۹ که که تا کنون کسی که مناسب من باشه پیدا نشده تمام کسانی هم که به قصد مثلا ازدواج میان متوجه م یشم زن دارند . من کلا نماز خونم و روزه بگیر هستم. نماز جعفر و امام زمان و یس و … خیلی چیزایی دیگه که گفتن انجام بدیدم انجام دادم . مشکله خاصی هم ندارم فقط چون سنم رفته بالا و اینکه از لفظ دختر ترشیده به شدت بدم میاد میخوام متاهل شم ولی ظاهرا احساس میکنم بختمو با مرد زندار بستن . میشه کمکم کنید احساس میکنم دعا هم جواب منو نمیده

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مهر ۱م, ۱۳۹۳ ۱۷:۴۵:

  سلام علیکم
  برای این منظور می توانید به سایت همکار بنده، اقای دکتر حق شناس مراجعه کنید.
  http://www.alihaghshenas.ir/index.aspx?pid=99&articleid=45439

  [پاسخ]

 • سحر

  با سلام مرسی از پاسختون
  ولی من تقریبا همه این کارا رو انجام دادم حتی بیشتر . ولی هر کی هم بیاد دیگه مطمینم که زن داره . جالب اینجاست که بعدا هم مطمین میشم زن داره . نیتم پاکه ادم خدا ترسیم هستم به همه چیم معتقدم . از اولشم به خدا توکل کردم ولی ظاهرا خدا ما رو نمیبینه

  [پاسخ]

 • سحر

  فایده نداره
  دیگه هم برام مهم نی

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ آبان ۲۴م, ۱۳۹۳ ۱۷:۱۸:

  سلام.
  هیچ وقت از رحمت خداوند ناامید نشوید.
  انتظار فرج از بالاترین عبادت ها است. ان شاء الله که مشکل شما هم به زودی حل بشه و فرج و گشایش ویژه ای شامل حالتون بشه.

  [پاسخ]

 • سحر

  بعد گذاشتن این پیام تقریبا سه چهار نفری آشنا شدم که از این تعداد حداقل یکیشون ادم درست حسابی بودن تقریبا.ولی متاسفانه به خدااااا همشون متاهل بودن .ظاهرا بخت منو با بد بستن . همه فقط دارن با احساسات من بازی میکنند . حسه خیلی بدیه خیلییی به خدا . هیچ کسم درک نمیکنه

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ دی ۱۳م, ۱۳۹۳ ۱۰:۱۷:

  سلام بر شما
  خانم سحر در سؤالتون مقداری ابهام هست. لطف کنید با تفصیل بیشتری سؤالتون رو مطرح بفرمایید.

  [پاسخ]

 • سحر

  من مطمینم که بخت منو بستن . مگخ میشه دختری مثه من همش ادمای متاهل بیان . اونم به اسم مجرد . اونم به بهانه ی ازدواج میان ولی بعدش میگن تورو خدا من عاشقته برا همین دروغ گفتیم من زن دارم . چرا باید همش این داستان تکرار بشه . همش داره این اتفاق تکرار میشه . نمی دونم چراااااااااااااااا؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ دی ۱۳م, ۱۳۹۳ ۱۶:۳۵:

  شاید علنش این باشه که برای خواستگاری از کانال رسمی وارد نمی شوید.
  در چنین صورتی طبیعی است که مردها بخواهند از مشکل شما سوء استفاده کنند و چند صباحی را در کار شما باشند.
  با توجه به این که مور شما مشاوره ای است، بعد از هماهنگی پیامکی با بنده تماس بگیرید تا خدمتتون باشم.
  ۰۹۱۳۶۹۶۵۹۸۳

  [پاسخ]

 • سحر

  منظورتون از رسمی چی هست ؟
  من دوست ندارم با کسی دوست باشم .خیلی هم دنبال ازدواج نبودم . مشکل خاصی هم ندارم که بخواد کسی از من سو استفاده رو بکنه . چون اجازه همچین کاری و به کسی نم یدم . گفتم که کسی ظاهرا نمیفهمه من چی میگم …
  فکر کنید با وجود اینکه من اصلا دنبال ازدواج و دوستی نیستم یه آدمایی پپیدا میشن که ادای آدم های عاشق پیشه رو در میارن که می خوان منو بگیرن . تازه بعد یه مدت که من اوکی میدم اوکی قبوله . تازه رو میکنن که زن دارن ولی منو چون خیلی دوست داشتن همچین حرفایی و زدن . من برای باز کردن بختم. برای شکستن این طلسم چه کنم ؟؟؟ از اینکه احساساتم همش داره به بازی گرفته میشه ناراحتم . من واقعا طلسم شدم . انگار همه پسرا زن دارن . ادم مجرد سمت من نمیاد .

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ دی ۱۶م, ۱۳۹۳ ۱۱:۰۹:

  سلام .
  بابت تأخیر در پاسخگویی عذرخواهی می کنم.
  مشابه مشکل شما را از زبان چند نفر دیگه هم شنیدم. دعای آل محمد را که در این صفحه گذاشتم برای مدتی مداومت داشته باشید. ان شاء الله که مشکلتون حل بشه .
  http://www.hamandishi-dini.ir/%d8%af%d8%b9%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d9%84-%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d9%87%d9%86%da%af%d8%a7%d9%85-%d8%a8%d9%84%d8%a7-%d9%88-%d9%81%d9%82%d8%b1-%d9%88-%d8%af%d9%84%d8%aa%d9%86%da%af%db%8c/

  [پاسخ]

 • سحر

  مرسی . .ولی احساس میکنم دعا فایده نداره . اگه فایده داشت تا الان جواب گرفته بودم .از الطاف خدا هم ناامید نیستم چون با امید زندم .می خوام برای آزمون دکتری شرکت کنم ولی بعد از این قضایا دل به درس نمیدم میشه یه استخاره بگیرید میخوام بدونم اگه قبول نمیشم خودمو الکی اذیت نکنم و همین طور یه دعایی که منو در قبولی در ازمون دکتری موفق کنه

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ دی ۱۷م, ۱۳۹۳ ۱۰:۵۷:

  سلام / خدا رو شکر که ناامید نیستید. ان شاء الله به لطف الهی مشکلتون حل میشه. ما هم دعاتون می کنیم.
  جواب استخاره: این کار را انجام ندهید.

  [پاسخ]

 • سحر

  با سلام
  ولی من همه امیدم به دکتری بود . دوس دارم ادامه بدم . خیلیم دوس دارم امسال قبول شم . با استخاره شمااااا یعنی قطعا قبول نمیشم ؟ تورو خدا !!!!!

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ دی ۱۸م, ۱۳۹۳ ۰۸:۳۰:

  سلام بر شما
  البته در چنین مواردی استخاره نیاز نیست. چون اصرار داشتید، براتون استخاره کردم.
  اگر همیت لازم را در خودتون می بینید حتما درستون رو بخونید و با توکل به خداوند به پیش روید.
  البته رماقب باشید که درس خواندن مانع انجام دیگر وظایفتان نشود. مثل وظایفی که در قبال خداوند و در قبال پدر و مادرتان دارید.

  [پاسخ]

 • خانم

  سلام باکمک شما تونستم فکرم رو پاک کنم دیگه مثل قبل نیستم به اون مرد فکرنمیکنم وهمیشه دعامیکنم بهشتی بشم ومیگم خدایا خودموآیندموآخرتم رو به تو سپردم نمیذارم دیگه مثل گذشته گناه کنم خدایاتوهم تنهام نذار توهم کمکم کن،،آقاخدا خیرتون بده مشاوره باشما باعث شد دوباره سمت خدابرم اما این بار خیلی فرق میکنه احساس میکنم خیلی خوشبختم خیلی به خدا نزدیک شدم دیگه نمی خوام از دستش بدم

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ دی ۲۹م, ۱۳۹۳ ۲۲:۰۷:

  سلام . عاقبت به خیر باشید.

  [پاسخ]

 • خانم

  همیشه آرزوم این بود که مرد زندگیم مؤمن باشه باهم نماز بخونیم مسجد ،زیارتگاه بریم باهم پای سفره افطار وسحری بشینیم باهم روزه بگیریم آرزوم برآورده نشد قسمت نشد بازم میگم خدایاشکرت

  [پاسخ]

 • یازهرا

  من جدیدا به یک نتیجه رسیدم در زمان ازدواج دعا تاثیری نداره شاید روی کیفیت موثرباشه ک هس ولی روی زمان ن زمانش مربوط ب قسمته

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ بهمن ۲۴م, ۱۳۹۳ ۰۶:۰۰:

  سلام
  ازدواج در وقع رزقی از رزق های الهی است. و همانند رزق های مادی می باشد.
  خدای متعال برای هر کسی (با توجه به شناختی که از ظرفیت صلاح آن ها دارد) رزقی که مشخص کرده است. و مشخص کرده که چه زمانی به رزق خود برسند.
  البته در این میان رفتار ما هم نقش به سزایی دارد.
  برخی افراد با رفتارهای نادرست خود، مانعی برای رسیدن به رزق الهی ایجاد می کنند و طبیعتا با مشکل مواجه می شوند.
  برخی دیگر هم با رفتارهای صحیح و خدا پسندانه، موجب می شوند تا خدای مهربان، رزق آنها را افزایش دهد.
  البته مووضع به همین جا ختم نمی شود چرا که رزق الهی، فرمول ها و پیجیده گی های خاص خود را دارد.
  مثلا ممکن است کسی گناه کار باشد، اما اثر کناهش را در رزق مادی نبیند. یعنی رزق مادی او کم نشود. بلکه اثر گناهش را در جاهای دیگر زندگی خود مشدهده کند.
  به همین چهت نمی توانید در یک قاعده کلی بگوییم: هر کس گناه کرد لزوما با مشکل مالی مواجه می شود.
  همچنین باز هم نمی توانیم بگویید هر کس عبادت کرد ، لزوما از نظر مالی وضع خوبی پیدا می کند. ممکن است به مصلحت وی نباشد که وضع مالی بهتری داشته باشد و یا یان که خداوند قصد دار وی را با نداری امتحان کند.
  به هر حال نقش دعا در رسدین به رزق مادی، نقش مهمی است. چه در کمیت رزق، و چه در زمان رسیدن به رزق
  موضوع ازدواج هم دقیقا همانند دیگر رزق های مادی است.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

 • سحر

  همش به شانسه

  [پاسخ]

 • ناشناخته

  سلام
  لطف میکنید برا من استخاره بگیرید

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ فروردین ۲۳م, ۱۳۹۴ ۰۹:۱۴:

  سلام. بسیار بد است.

  [پاسخ]

 • ناشناخته

  یه سوال چرا همش بازم همش بازم تکرار میشه چرا هرچی ادم متاهل به سمت من میاد ؟ خدایا همشونم خالی بندند . اون وقت میگن زنا هفت خطن . مردا که دسته زنا رو از پشت بستن .

  [پاسخ]

 • ناشناخته

  سلام
  لطف میکنید یه استخاره دیگه بگیرید

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ فروردین ۲۳م, ۱۳۹۴ ۲۱:۳۰:

  سلام. این کار ارتباط چندانی با شما ندارد. بنابراین، انجام ندهید.

  [پاسخ]

 • ناشناخته

  شما سر کتاب قرانی هم میگیرید ؟؟؟؟؟؟؟؟من خیلی به هم ریختم دنباله یه روزنه از امید میگردم برای همه چی . احساس میکنم خدا نی . خدا منو دیگه نه میبینه نه میشنوه . هر دعایی میکنم نمیشنوه

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ فروردین ۲۵م, ۱۳۹۴ ۰۸:۳۰:

  سلام بر شما/ بعد از هماهنگی پیامکی با بنده تماس بگیرید.
  ۰۹۱۳۶۹۶۵۹۸۳

  [پاسخ]

 • سحر

  با سلام
  میدونم از دست من خسته شدید ولی من دوباره مزاحمتون شدم . .اقعا هر چی استخاره میگیرید درست از اب در میاد سر دکتری خوندن قبلش استخاره گرفتید گفتید بد اومد ولی من خیلی خوندم تا حدی که فکر کردم رتبه یک تا ده اوردم ولینمیدونم بر چه اساسی هست که حتی با یه ادم که اصلا نخونده یکی شدم . اصلا قبول نشدم . میخوام در این راستا دو تا تصمیم بگیرم نیاز به دو تا استخاره دارم هرچند میدونم که گفتید برا پیش بینی نباید استخاره گرفت ولی…
  ضمنا از اول سال دارم خیلی بد میارم من هر روز منتظر یه خبر خوبم ولی هر روزم یه اتفاق خیلی بد میوفته این موردم بهم بگید چیکار کنم ؟
  مرسی

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲م, ۱۳۹۴ ۱۴:۴۰:

  سلام
  چرا خسته بشم؟
  تلاش علمی هیچ وقت بی ثمر نمی مونه. هر چند که در آزمون قبول نشدید، اما نتیجۀ زحمتتون رو جای دیگری خواهید دید.
  استخاره اول: خیلی بد است و باعث گرفتاری.
  استخارۀ دوم: خیلی خوب و موجب برکت و رحمت است.

  [پاسخ]

 • سحر

  سلام
  میشه دو تا استخاره برای من بگیرید .

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۸م, ۱۳۹۴ ۱۵:۱۹:

  سلام بر شما
  هر دو استخاره، بد است.

  [پاسخ]

 • بنده خدا

  سلام آقای نباتی خداخیرتون بده ازاین که بندگان خداراراهنمایی میکنید میشه برام یک استخاره بگیرید

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ خرداد ۱۵م, ۱۳۹۴ ۲۲:۳۵:

  سلام بر شما
  خیلی خوب و مبارک است.

  [پاسخ]

 • سحر

  یه سوال . اگه تو زندگی هیچ دلخوشی نداشته باشی. اگه دلت الکی پر از غصه باشه . اگه که هیچ هدف یا انگیزه ای برای زندگی نداشته باشی . اگه که تمام وجودت پر از غم باشه . چیکار میکردید ؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ خرداد ۳۱م, ۱۳۹۴ ۱۴:۵۱:

  سلام بر شما
  خانم سحر! برای تکمیل سؤالتون و ارائۀ توضیح بیشتر اینجا کلیک کنید.

  [پاسخ]

 • ناشناس

  با سلام و احترام
  میشه که یه استخاره برای من بگیرید؟
  با تشکر

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مرداد ۱۸م, ۱۳۹۴ ۱۴:۰۴:

  سلام بر شما
  بد است و مورد سرزنش قرار می گیرید.

  [پاسخ]

 • با سلام
  از شما دعوت می گردد
  با به روز رسانی وبلاگ فعلی خود با موضوع غدیر می توانید در اولین مسابقه وبلاگ نویسی غدیر تجلی ولایت وامامت شرکت کنید واز جوایزه ویژه آن بهرمند گردید
  برای اطلاعات بیشتر وثبت نام وبلاگ خود به سایت مراجعه کنید
  http://jashnvareh-ghadir.ir/

  [پاسخ]

 • ندا

  سلام
  میشه لطف بفرمایید برای من استخاره بگیرید با تشکر

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مهر ۷م, ۱۳۹۴ ۱۶:۲۱:

  سلام برشما
  کار بدی است. انجام ندهید.

  [پاسخ]

 • زیبا

  سلام من با پسری به قصد ازدواج دوست شدم و خیلی به خودم وابستش کردم بعد که وابستم شد با کیس بهتری آشنا شدم و با ایشان ازدواج کردم. اطلاع دارم که اون پسر اولی که از قضا فرد خوش رو و موقر و محترم و تحصیل کرده ای هم بود دچار بحران عاطفی و افسردگی شدیدی شد بحدی که شنیدم منزوی گوشه گیر و از زندگی زده شده و با همه قطع رابطه کرده و از کار و زندگیش افتاده. مادرش هم یکبار تماس گرفت و بنده را نفرین کرد و گفت الهی از ازدواج و جوانی و ازدواجت خیر نبینی که با زندگی پسر من بازی کردی.
  متاسفانه من خیلی عذاب وجدان دارم بعد از ازدواجم هم دچار مشکلات متعددی تو زندگیم شدم آیا لعن و نفرین و حق الناسی که بر ذمه من مانده باعث این بلاها هست و آیا من با این کارم که وسط راه یکی را رها و به دیگری پاسخ مثبت دادم کار درستی هست و حق ناس و گناهی مرتکب شدم؟ چکار کنم که بخشیده بشم چند بار التماس کردم بهش که من را ببخشم اما هر بار بدتر نفرینم کرد گفت شادی و زندگی را از من گرفتی و به حقانیت و عدالت خدا ان شا االه شادی و خوشی از زندگیت بره و همونجوری هم شد.
  خودم میدونم چه غلطی کردم ولی نه راه برگشت دارم و نه راه جلو. نباید با احساس و غرورش بازی میکردم خودخواهانه و به خاطر منافع مادی با این پسر دوم ازدواج کردم. به من بگید چکار کنم؟ از عقوبت دلی که شکستم خیلی می ترسم

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی