بسم الله الرحمن الرحیم

کسی که چشم به حرام می­ دوزد، از نگاهش بهره ­ای جز «حسرت» و «اندوه» نخواهد برد. چنین شخصی از خدا دور است و اهل آسمان هم او را شخصی «فاسق» و «خیانت­کار» به شمار می­ آورند. نگاه­ حرام، درون انسان را تاریک م ی­کند و اجازه نمی ­دهد تا نور معنویت و یاد خداوند، آرام­ب خش وجودش گردد.

امام صادق(علیه­ السلام) می­ فرماید: «نگاه حرام، تیری از تیرهای مسموم شیطان است. پس کسی که تنها به خاطر خداوند آن را ترک کند، خداوند به دنبالش ایمنی و ایمانی به وی عنایت می­ کند که طعم شیرین آن را بچشد».[۱]

پیامبر اکرم(صلی ­الله ­علیه ­وآله) می ­فرماید: «کسی که به خانۀ همسایه نگاه کند و عورت مردی یا موی زنی و یا عضوی از اعضای بدن او بنگرد، بر خداوند سزاروار است که در قیامت او را با منافقان محشور گرداند. منافقینی که در دنیا به دنبال عیوب مردم بوده ­اند. آن ­ها از دنیا نمی­ روند، مگر آن­ که خداوند آن­ ها را رسوا و بی­ آبرو کند و در آخرت هم عیوب آن­ها را برای مردم آشکار می­ گرداند».[۲]

از سوی دیگر، انسان ­های با تقوی، به برکت بندگی خداوند، آن ­چنان جایگاه رفیعی برای شخصیت انسانی خود قائل هستند که هرگز رو نمی­ دارند با نگاه حرام، از آن جایگاه عالی انسانی سقوط کنند و در پستی حیوانیت غوطه­ ور شوند. خدای متعال در پاداش چنین شخصی، او را از دسیسه­ های شیطان در امان می­دارد و ایمانی به او عنایت می­ کند که شیرینی آن را با تمام وجود دریافت می­ کند.

پیامبر اکرم(صلی­ الله ­علیه ­وآله) می­ فرماید: «چشمان خود را از حرام بپوشانید، تا شگفتی­ های آفرینش را ببینید».[۳]

امام صادق(علیه ­السلام) هم می­ فرماید: «کسی که نگاه حرام را تنها به خاطر خدا ترک کند، خداوند به وی ایمانی عطا کند، که شیرینی آن را بچشد».[۴]


[۱] . قَالَ أبُو عَبْدِ اللَّهِ(علیه ­السلام): «النَّظْرَةُ سَهْمٌ مِنْ سِهَامِ إِبْلِیسَ مَسْمُومٌ مَنْ تَرَکَهَا لِلَّهِ عَزَّوَجَلَّ لا لِغَیْرِهِ أعْقَبَهُ اللَّهُ أمْناً وَ إِیمَاناً یَجِدُ طَعْمَهُ».

(شیخ حر عاملی، وسائل‏ الشیعة، ج۲۰، ص۱۹۲)

[۲] . عن النبی(صلی­ الله ­علیه­ وآله): «مَنِ اطَّلَعَ فِی بَیْتِ جَارِهِ فَنَظَرَ إِلَى عَوْرَةِ رَجُلٍ أوْ شَعْرِ امْرَأةٍ أوْ شَیْ‏ءٍ مِنْ جَسَدِهَا کَانَ حَقّاً عَلَى اللَّهِ أنْ یُدْخِلَهُ النَّارَ مَعَ الْمُنَافِقِینَ الَّذِینَ کَانُوا یَبْتَغُونَ عَوْرَاتِ النَّاسِ فِی الدُّنْیَا وَ لا یَخْرُجُ مِنَ الدُّنْیَا حَتَّى یَفْضَحَهُ اللَّهُ وَ یُبْدِیَ لِلنَّاسِ عَوْرَتَهُ فِی الآخِرَة».

(ابن بابویه، ثواب­ الأعمال عقاب­ الأعمال، ص۲۸۲)

[۳] . عن النبی(صلی ­الله ­علیه ­وآله): «غُضُّوا أبْصَارَکُمْ‏ تَرَوْنَ‏ الْعَجَائِب».

(مجلسی، بحارالأنوار، ج۱۰۱، ص۴۱)

[۴] . عن أَبُو عَبْدِ اللَّهِ(علیه ­السلام):‏ «النَّظْرَةُ سَهْمٌ مِنْ سِهَامِ إِبْلِیسَ مَسْمُومٌ مَنْ تَرَکَهَا لِلَّهِ عَزَّوَجَلَّ لالِغَیْرِهِ‏ أعْقَبَهُ‏ اللَّهُ‏ إِیمَاناً یَجِدُ طَعْمَهُ».

(ابن بابویه، من ­لا­یحضره ­الفقیه، ج۴، ص۱۸)

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

4 پاسخ به برخی از زیان های نگاه به نامحرم از دیدگاه روایات

 • ف.;;;;ک

  ایا نگاه کردن به نامحرم در فیلم ها و یا عکس نیز حرام است … ؟؟

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ فروردین ۱۱م, ۱۳۹۴ ۱۱:۲۱:

  نگاه به فیلم اشکالی ندارد. منتهی به سه شرط:
  ۱ ـ فیلم مبتذل نباشد.
  ۲ ـ بدون قصد لذت باشد.
  ۳ ـ موجب مفاسد انحرافی و اخلاقی نشود.

  [پاسخ]

 • ف.;;;;ک

  منظور از بدون قصد لذت چیست …..
  به طور مثال در فیلم فردی است زیبارو . ایا من اگر به علت زیبا بودن فرد به اونگاه کنم .حرام است …..

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ فروردین ۱۴م, ۱۳۹۴ ۰۹:۵۱:

  قید “قصد لذت” ملاک را خود شخص می داند. اگر کسی به فیلمی نگاه کند و لذت جنسی ببرد، نگاه به فیلم برای او حرام می شود.
  اما اگر شخص دیگری چنین نگاهی نداشته باشد، دیدن فیلم برای او حرام نیست.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی