بسم الله الرحمن الرحیم

برگرفته از کتاب «شیعه در روایات اهل سنت» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

در روایت زهری آمده است: در خزانه­ ی بیت المال سبدی بود که جواهراتی در میان آن بود و عثمان مقداری از آن را برداشت و با آن بعضی از زنانش را زینت کرد؛ در این هنگام از او عیب جویی کردند و این مطلب به گوش وی رسید، پس خطبه خواند و گفت: «هذا مالُ الله اُعطیهِ مَن شِئتُ وَ أمنَعهُ مَن شِئتُ فَأرغَمَ اللهُ أنفَ مَن رَغِم» این، مال خداست و به هر کس که بخواهم می ­دهم و از هر کس که بخواهم دریغ می­کنم و هر که از این کار بدش می­آید خداوند دماغش را به خاک بمالد (و او را خوار و ذلیل گرداند)!

عمّار گفت: «أنا وَاللهِ أوّلُ مَن رُغِمَ أنفُه لذلک» به خدا قسم من اوّلین کسی هستم که از این کار بدم می­ آید و دماغم به خاک مالیده می­ شود.

عثمان گفت: ای پسر سمیّه! بر من جسور شده­ ای؟! بعد عمّار را چنان زد که غش کرد. بعد از آن که به هوش آمد گفت: این اوّلین باری نیست که در راه خدا اذیّت می­شوم. عایشه یک تار مو، کفش و لباسی از لباس­ های پیامبر را آورد و گفت: چه زود سنّت پیامبرتان را وانهادید؟! عثمان خشمگین شد تا جایی که نمی ­دانست چه بگوید.[۱]

* آیاتی از قرآن کریم که در شأن عمّار نازل شده:

۱ ـ «أمَّن هُوَ قَانِتٌ ءَاناءَ اللَّیلِ سَاجِداً وَ قَائِمَاً یَحذَرُ الآخِرَۀ»[۲] (آیا چنین کسی با ارزش است) یا کسی که در ساعات شب به عبادت مشغول است و در حال سجده و قیام، از عذاب آخرت می­ ترسد؟!

 

ابن سعد در طبقات[۳]، و ابن مردویه، و ابن عساکر، از ابن عبّاس نقل کرده ­اند: این آیه درباره ­ی عمّار و ابو حذیفۀ مخزومی نازل شده است.

۲ ـ «وَ لا تَطرُدِ الَّذینَ یَدعُونَ رَبَّهُم بِالغَدَاۀِ وَ العَشِیِّ یُرِیدُونَ وَجهَهُ مَا عَلَیکَ مِن حِسَابِهِم مِن شَیءٍ»[۴] و کسانی را که صبح و شام خدا را می ­خوانند و جز ذات پاک او خواسته ­ای ندارند، از خود دور مکن! چیزی از حساب آن ها بر تو نیست.

ابن ماجه نقل کرده است که این آیه درباره­ ی عمّار و صُهَیب و بلال و خبّاب نازل شده است.[۵]

۳ ـ «إلا مَن اُکرِهَ وَ قَلبُهَ مَطمَئِنٌ بِالإیمَان»[۶] … بجز آن ها که تحت فشار واقع شده­ اند، در حالی که قلبشان به واسطه ­ی ایمان آرام است.

ابن حجر در الإصابۀ نوشته است که مفسِّران اتفاق دارند که این آیه در شأن عمّار نازل شده است.[۷]

۴ ـ «أفَمَن وَعَدنَاهُ وَعداً حَسَناً فَهُوَ لاقِیهِ کَمَن مَتَّعنَاهُ مَتَاعَ الحَیَاۀِ الدُّنیَا ثُمَّ هُوَ یَومَ القِیَامَۀِ مِن المُحضَرِینَ»[۸] آیا کسی که به او وعده ­ی نیکو داده­ ایم و به آن خواهد رسید، همانند کسی است که متاع زندگی دنیا به او داده ­ایم. سپس روز قیامت (برای حساب و جزا) از احضار شدگان خواهد بود؟!

واحدی از طریق سدّی نقل کرده است که این آیه در مورد عمّار و ولید بن مغیره نازل شده است.[۹]

۵ ـ «أَ وَ مَنْ کانَ مَیْتاً فَأَحْیَیْناهُ وَ جَعَلْنا لَهُ نُوراً یَمْشی‏ بِهِ فِی النَّاسِ»[۱۰]  آیا کسی که مرده بود، سپس او را زنده کردیم، و نوری برایش قرار دادیم که با آن در میان مردم راه برود…

ابو عمر از طریق ابن عبّاس در تفسیر این آیه نقل کرده است که این شخص عمّار بن یاسر است.[۱۱] 


[۱] . انساب الأشراف بلاذری، ج۵، ص۸۸ [ج۶، ص۴۳۵].

[۲] . سوره­ی زمر، آیه­ ی ۹٫

[۳] . الطبقات الکبری، ج۳، ص۱۸۷٫ چاپ لیدن [ج۳، ص۲۵۰؛ مختصر تاریخ دمشق ج۱۸، ص۲۱۰]

[۴] . سوره­ ی انعام، آیه­ ی ۵۲٫

[۵] . سنن ابن ماجۀ، ج۲، ص۱۳۸۷، ح۴۱۲۸ و جامع البیان، ج۷، ص۱۲۷ و ۱۲۸ [مج ۵/ج۷/۲۰۰ ـ ۲۰۱] و الجامع الأحکام القرآن، ج۱۶، ص۴۳۲ [ج۶، ص۲۷۸] و الکشّاف، ج۱، ص۴۵۳ [ج۲، ص۲۷] و التفسیر الکبیر، ج۴، ص۵۰ [ج۱۲، ص۲۳۴] و الدرُّ المنثور، ج۳، ص۱۴ [ج۳، ص۲۲۷۳].

[۶] . سوره­ ی نحل، آیه­ ی ۱۰۶٫

[۷] . الطبقات الکبری، إبن سعد ج۳، ص۱۷۸ [ج۳، ص۲۴۹] و جامع البیان ج۱۴، ص۱۲۲ [مج ۸/ج۱۴/۱۸۱] و اسباب النزول، واحدی: ص۲۱۲ [ص۱۹۰] و المستدرک علی الصحیحین، ج۲، ص۳۵۷ [ج۲، ص۳۸۹، ح۳۳۶۲] و الإستیعاب، ج۲، ص۴۳۵ [قسم سوم/۱۱۳۶، شماره­ی ۱۸۶۳] و الکشّاف، ج۲، ص۱۷۶ [ج۲، ص۶۳۶].

[۸] . سوره­ ی قصص، آیه­ ی ۶۱٫

[۹] . أسباب النزول واحدی، ص۲۵۵ [ص۲۲۹] و الجامع الأحکام القرآن، ج۱۳، ص۳۰۳ [ج۱۳، ص۲۰۰] و الکشّاف، ج۲، ص۳۸۶ [ج۳، ص۴۲۵].

[۱۰] . سوره­ ی انعام، آیه­ ی ۱۲۲٫

[۱۱] . الإستیعاب، ج۲، ص۴۳۵ [القسم الثالث ۱۱۳۷، شماره­ی ۱۸۳۶] و الدُّر المنثور، ج۳، ص۴۳ [ج۳، ص۳۵۲]. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی