بسم الله الرحمن الرحیم

برگرفته از کتاب «شیعه در روایات اهل سنت» نوشته ی «احمد نباتی» مدیر سایت

قتل عبد الله بن مسعود، صحابی بزرگ رسول خدا

­­ابن مسعود کلید دار خزانه­ بود. او هنگامی که خیانت ­های پیاپی به بیت المال را مشاهده کرد، کلید بیت المال را به طرف ولید بن عُقبه انداخت و عثمان را به بدعت گذار در دین توصیف کرد.

ولید در نامه ­ای به عثمان نوشت: «ابن مسعود با تو بیعت کرده و به تو طعنه می ­زند!» عثمان هم در جواب نوشت؛ او را به مدینه بفرست!. مردم جمع شدند تا از خارج شدن او جلوگیری کنند. امّا ابن مسعود قبول نکرد و پس از توصیه ­ی مردم به تقوای الهی و عمل به قرآن به مدینه رفت.

هنگامی که به مدینه رسید عثمان بالای منبر پیامبر (صلّی ­الله ­علیه ­و آله) نشسته بود و سخنرانی می ­کرد و با دیدن ابن مسعود به او توهین کرد و الفاظ زشتی را در مورد او به کار برد. ابن مسعود هم در جواب گفت: من این گونه که تو توصیف می ­­کنی نیستم، بلکه من صحابی و یار رسول خدا (صلّی ­الله ­علیه ­و آله) هستم. عایشه که در مجلس حاضر بود فریاد زد ای عثمان! آیا این حرف­ ها را به صحابی رسول خدا نسبت می­ دهی؟ عثمان به عایشه گفت: ساکت شو، ای زن! بعد به غلام خود، عبد الله بن زمعه، دستور داد تا ابن مسعود را ـ که پیر مردی بود ـ با ضرب و شتم از مسجد بیرون کند. عبد الله بن زمعه هم ابن مسعود را به زمین انداخت و او را کتک زد تا جایی که استخوان ­هایش شکست و در اثر همین ضربات از دنیا رفت.[۱]


[۱] . الإستیعاب، ج۱، ص۳۷۳ و انساب الأشرف، ج۶، ص۱۴۷٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی