×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحیم

بازدید کنندۀ محترم سؤالات خود از مدیر سایت را در کانال تلگرامی مطرح فرمایید.

سؤال از خانم افسانه

من یک خواهر دارم که از خودم حدود ۷ سال کوچکتره، اما خیلی بد رفتار و بی ملاحظه هست. همیشه عامل در گیری و جر وبحثه برای رسیدن به خواسته هاش هر کاری می کنه! حتی اگر به من و پدر و مادرش ضرر وارد کنه. همیشه خودشو برای هر اتفاقی حق به جانب می بینه. اگر تو خونه به چیزی که میخواد  نرسه، پرخاشگری می کنه. خیلی دختر بد و بی ملاحظه ایه چطور با این ادم کنار بیام به حدی رسیذم که فقط دوست دارم ازش دور بشم و فاصله بگیرم.

از زمانی که من سرکار رفتم خیلی پرخاشگری می کنه و از این که من سرکار میرم و درآمد دارم، ناراحته همیشه. در حال مقایسه شرایط خودش با منه فکر نمی کنه ۷ سال از من کوچیکتره و شرایطش با من فرق داره. اگر من ازدواج کنم میدونم براش خیلی سخته؛ چون فکر می کنه من خوشحال میشم از راحتی و خوشحالی من ناراحت میشه.

جواب:

خواهرم! بنده اطلاع دارم که خواهر شما در چه شرایط روحی و روانی است. لذا نمی توانم راه کار مشاوره ای مشخصی رو ارائه دهم. البته مطالبی چند رو خدمت شما عرض می کنم که یقینا در ارتباط شما با خواهرتان تأثیر گذار است.

قبل از آن که سعی کنید اخلاق خواهرتان را تغییر دهید، تلاش کنید تا نگرش خود را نسبت به او عوض کنید. او هم یک انسان است که از گوشت و خون شماست، منتهی بنا به دلایلی مشکلات و درگیری هایی در درون خود دارد که نمی تواند آن ها را حل کند.

او دشمن شما و بدخواه شما نیست، بلکه گرفتار افکار و مشکلات درونی خود است و رفتارهایی که از او می بینید، نتیجۀ کینه و دشمنی او با شما نیست. او هم دوست دارد که محبوب دیگران باشد و به دیگران احترام بگذارد، اما فعلا گرفتار مشکلات خود است.

نکتۀ دیگری که باید به آن توجه کنید این است که بیشتر خانواده های چنین مشکلاتی را درون خود دارند. و معمولا با یکی از بچه ها درگیر هستند.

سعی کنید با تغییر نگرش نسبت به او، که خواهر عزیز شماست، قلبا دوستش داشته باشید و خیرخواه او باشید.

قبول داشته باشید که در حال حاضر بیش از آن که رفتار نادرست خواهر شما را اذیت کند، حساسیت هایی  که نسبت به او دارید شما را اذیت می کند. شما فکر خود را درگیر او کرده اید و به جای فکر کردن به خوبی های او، ویترین ذهنی خود را انباشته از بدی ها او کرده اید. البته سوء ظن ها و قضاوت های نادرستی هم که نسبت به او دارید در ویترین ذهنی شماست. با این حساب طبیعی است که خاطر خوشی از او داشته باشید و در آرزوی روزی باشید که او را نبینید!

سعی کنید با خواهرتان ارتباط بگیرید و در این ارتباط، رفتاری متاوت ارائه دهید. مثلا اگر تا قبل از این با او مراء و مجادله می کردید، به حرف های او با دقت گوش دهید و نکته های خوب آن را پر رنگ کرده و به او بازگو نمایید. همچنین سعی کنید تا جایی که ممکن است ـ با کنار گذاردن سلیقۀ شخصی خود ـ خواسته های او را جامۀ عمل بپوشید و به سلایق وی احترام بگذارید.

با شناختی که از روحیات او دارید، سعی کنید تشنج زدایی کنید و ـ تا حد امکان ـ رفتارهایی که باعث تحریک او می شود انجام ندهید.

خواهر شما هم اکنون ارزش را در کار بیرون از خانه و در پول در آوردن می بینید. سعی کنید جلوه ها و خوبی های او را بازگو کنید تا این که خود را ارزشمند ببیند و قدر جایگاه کنونی خود را بداند. همچنین خواهرتان نباید فکر کنید شما که درآمد دارید در خانواده مورد احترام بیشتر هستید و  اعضای خانواده توجه بیشتری به شما دارند. همچنین سعی کنید هر از چند گاهی هدیه ای ـ نقدی یا غیر نقدی ـ به او بدهید ئ محبت او را به سوی خود بکشانید.  

خواهرم! اگر بتوانید با خواهرتان کنار بیایید و با او رفتاری کریمانه داشته باشید. اگر بتوانید زندگی خانوادگی را به کام خواهرتان شیرین کنید و لبخد رضایت را به لبهای او بناشنید، ارزشمندترین کارها را انجام داده اید و بقینا با تجربه های که کسب کرده اید در زندگی با همسر آیندۀ خود و خانوادۀ او هم موفق خواهید بود. اما اگر نتوانید یا نخواهید که چنین کاری را انجام دهید، مطئمن باشید که افرادی مثل خواهر شما زیاد هستند و خصوصا در زندگی مشترک خود هم با امثال خواهرتان مواجه خواهید شد و با آن ها هم مشکل خواهید داشت.

ان شاء الله که با تلاش و کوشش و نیز با توکل به خدای متعال زندگی شاد و خرمی داشته باشید.  

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question