امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

لطفاً انصاف داشته باشید!  

برگرفته از کتاب پیوند جوان با نماز ـ نوشته مدیر سایت 

وقتی با دید انصاف به زندگی خود نگاه می­ کنیم، خود را سرشار از نعمت­ های خدای متعال می ­بینیم. نعمت ­هایی که حتی قدرت شکرگزاری یکی از آن­ ها را هم نداریم، تا چه رسد به این­که بتوانیم حق همۀ آن ­ها را ادا کنیم! نعمت ­هایی که تک ­تک آن ­ها را مدیون لطف و محبت خدای خود هستیم، و هرگز نمی ­توانیم خود را سزاوار و شایستۀ آن ­ها بدانیم.

خداوند، در قرآن کریم می ­فرماید: )وَ إِنْ تَعُدُّوا نِعْمَتَ اللهِ لاتُحْصُوها(؛ «اگر نعمت­ های خداوند را بشمارید، قابل شمارش نمی ­باشند». [۱]

در کنار میلیاردها میلیارد نعمتی که خداوند به ما عنایت فرموده، مشکلات و سختی­ هایی هم در زندگی دنیایی وجود دارد. مشکلاتی که بعضی از آن ­ها بر اساس «قانون طبیعی دنیا»، برخی به دلیل «بی ­توجهی و کم­ تدبیری» ما در زندگی، برخی به جهت «گناه و معصیت» و برخی دیگر هم به جهت «مصلحت ­های مبارکی» رخ می­ دهد که فوائد آن در درازمدت روشن خواهد شد.

به یاد داشته باشیم که به محض مواجهه با مشکلات زندگی، نعمت ­های بی ­شمار الهی را به دست فراموشی نسپاریم. به جای شکرگزاری از  نعمت ­هایش، متمرکز در کمبودهای خود نشویم و با این کار در برابر خدای خود، رفتاری ناسپاسانه نداشته باشیم.

منصف باشیم! آیا توانسته ­ایم شکر نعمت­ های خداوند را به جای آوریم؟! آیا جوانمردانه است که آن همه نعمت­ را نادیده بگیریم و با تمرکز در کمبودهای زندگی، با چشم نارضایتی به خدای خود بنگریم؟!

نگاه رضایت ­مندانه به عالم هستی و لطف ­های بی­ کران خداوند، توفیق بزرگی است که موجب فزونی نعمت ­های الهی می ­شود، و ظرفیت و استعدادهای انسان را دو چندان خواهد کرد. خداوند متعال می­فرماید: )لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأزیدَنَّکُم‏(؛ «اگر شکرگزارى کنید، (نعمت خود را) بر شما خواهم افزود».[۲]

تمرکز بیش از حد در مشکلات و کاستی ­های زندگی، و مقایسه کردن خود با دیگران، موجب می ­شود تا گرفتار ناسپاسی شده و قبل از هر چیز، زندگی را به کام خود تلخ کنیم.

می­ گویند: «شخصی کفش نداشت و به حال و روز خود غُصه می­ خورد. به میدان شهر رفت و مردی را دید که پا ندارد! با خود گفت: خدا را شکر! اگر کفش ندارم، لااقل پا دارم که بتوانم با آن راه بروم».

برخی از افراد که نگاه نادرستی به عالم هستی دارند، به جای یادآوری نعمت ­های خداوند و قرار دادن آن ­ها در ویترین ذهنی خود، افکار خود را انباشته از نداشته­ های خود می ­کنند، و مبتلا به بی ­صبری و ناشکیبایی می ­شوند. حتی عده ­ای آن­ قدر آتش بی ­صبری را در وجود خود دامن     می ­زنند، که گمان می ­کنند خدای متعال هیچ نعمتی به آن ­ها نداده و هیچ توجهی به آن ­ها ندارد!

حتی برخی افراد که در دام بی ­صبری می ­افتند، پا را فراتر می ­گذارند و نماز را قربانی بی ­صبری خود می ­کنند. آن ­ها که مشکلاتی را فرا روی خود می ­بینند، با کنار گذاردن این عبادت باشکوه، دست خود را از رحمت بی ­منتهای الهی کوتاه می ­کنند. رحمتی که راه پر فراز و نشیب زندگی دنیا و آخرت را برای آن ­ها هموار کرده و از مهلکه ­های آن در امان می ­دارد.   

دانش ­آموزی که وارد کلاس اول ابتدایی می ­شود، برای آن که بتواند به مراتب عالیۀ تحصیلی دست یابد، باید سختی ­ها و امتحان ­های مختلفی را پشت سر بگذارد. دنیا، کلاس درس بزرگی است که ما را به کمالات انسانی نزدیک کرده و پاداش آن هم، بهشت برین الهی و قرار گرفتن در قُرب خدای رؤوف می ­باشد. سختی­ ها­ و دشواری ­های زندگی، امتحان­ های مبارک و بی ­نظیری می ­باشند که ثمرات بسیار عالی و غیر قابل تصوری برای ما خواهند داشت.

خدای متعال با سختی ­های زندگی، در صدد است تا تاریکی ­های گناه و معصیت را از ما دور کند و ما را از ظلمت مخوف آن نجات دهد. ظلمتی که انسان را از بهشت محروم می­کند و در آتش جهنم ساکن می­ گرداند.

پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­وآله) می ­فرماید: «کم ­ترین کشش ­های مرگ ـ برای گنه ­کار ـ به منزلۀ صد ضربۀ شمشیر است».[۳]

امیرالمؤمنین (علیه ­السلام) هم می ­فرماید: «برای مرگ کشش ­هایی است که قابل توصیف نیستند و بزرگ­ تر از آن هستند که به عقل اهل دنیا خطور نمایند».[۴]

وقتی توجه کنیم که خدای حکیم با سختی­ های کوچک دنیا، گرفتاری ­های غیر قابل ­تحمل برزخ و آخرت را از ما دور می ­کند، نه تنها چنین مشکلاتی را نشانۀ روی­ گردانی خداوند از خود نمی ­بینیم، بلکه آن­ ها را شاهدی بر لطف و توجه خدا نسبت به خود می ­دانیم و شاکرانه و با رویی خوش، به استقبال این سختی ­ها خواهیم رفت.

پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) می ­فرماید: «بیماری ­ها گناهان را محو می­ کنند». «ساعت ­هایی که انسان در درد بیماری به سر می ­برد، ساعت ­های گناه و معصیت را از بین می ­برند». «همچنین آن حضرت می ­فرماید: «ساعت­ هایی که غم و اندوه در دل مؤمن قرار می ­گیرد، ساعت ­هایی است که گناهان او در حال پاک شدن است».[۵]

حکایت

 ابوبصیر ـ که مردی نابینا بود ـ می­ گوید خدمت امام باقر (علیه ­السلام) رسیدم. به حضرت عرض کردم: «آیا شما فرزند رسول خدا (صلی ­الله­ علیه­ وآله) هستید»؟ امام فرمودند:  «بله».

گفتم: «رسول خدا وارث علم همۀ انبیا بود؟» فرمودند: «بله».    

عرض کردم: «آیا شما نیز تمام علوم رسول خدا را به ارث برده­اید؟» فرمودند: «آری».

گفتم: «شما می ­توانید مرده را زنده کنید و کور مادرزاد را معالجه کنید؟» فرمودند: «آری، به اذن خدا».

سپس امام با مهربانی فرمود: «ابوبصیر! جلو بیا». نزدیکش رفتم. آن حضرت دست به چهره و دیدۀ من کشید و بینا شدم. آن­گاه دوباره دست بر صورتم کشید و به حالت اول بازگشتم.

امام در این حال فرمود: «می­ خواهی بینا باشی و در روز قیامت همانند مردم حساب پس بدهی، یا آن ­که دوست داری نابینا باشی و بی­حساب به بهشت بروی؟»

گفتم: «می ­خواهم نابینا باشم؛ زیرا بهشت را بیشتر دوست دارم».[۶]

یکی از درس ­های این روایت، توجه به ادب دعا و توسل است. ابوبصیر به گونه ­ای از امام خود طلب حاجت نمود، که نشان ­گر ادب و معرفت به امام زمانش بود. امام هم در مقابل چشمه ­ای از معرفت برای وی باز کردند تا با فهم پاداش و حکمت مشکلش، از صمیم قلب به مقام آرامش و رضا برسد.

بنابراین، ما هم توجه داشته باشیم که در دعا و نیایش به محضر پروردگار و نیز در توسل ­هایی که در محضر معصومین (علیهم ­السلام) داریم، ادب نیکویی را رعایت کنیم و توجه داشته باشیم که گاهی لطف و رحمت خداوند در اجابت نشدن خواسته ­های ما خواهد بود. البته به اقتضای  وعده ­ای که خداوند متعال به دعاکنندگان داده، دستی را که به سوی او بلند می ­شود، ناامید بر نمی ­گرداند و در پاداش دعا و توسل­ هایش، برخی از تقدیرهای ناگواری که فرا رویش قرار گرفته از مسیرش برمی ­دارد، و یا این ­که آن­ ها را ذخیره کرده و در روز واپسین به عنوان انبوهی از اعمال نیک به او هدیه خواهد کرد.

دومین درس روایت، این است که بدانیم بسیاری از مشکلات و ناکامی ­هایی که ناخواسته برای ما پدید می ­آید، به صلاح و منفعت ما است. منتهی چشم دنیابین ما که تنها با دنیا انس گرفته و نمی­ تواند واقعیت ­های آن سوی پرده را ببیند، با نگاه به حوادث، تنها سختی و گرفتاری آن را     می ­بیند، اما آنان که چشم عاقبت ­بین دارند و آنان که خدای خود را به محبت و حکمت شناخته ­اند، اندر پس این مشکلات و ناکامی ­ها هم، دست لطف و رحمت الهی را می ­بینند و خویشتن را شرمندۀ این همه لطف و محبت او می ­بینند.    


[۱] . ابراهیم (۱۴)، آیۀ ۳۴٫

[۲] . ابراهیم (۱۴)، آیۀ ۷٫

[۳] . رسول الله (صلی ­الله ­علیه ­و ­آله): «أدنَی جَذَباتِ الموت بِمَنزِلَۀِ مِأئۀِ ضَربَۀٍ بَالسَّیف».

(محمدی ری ­شهری، میزان­ الحکمۀ، ح ۱۹۲۲۸)

[۴]. الإمام علی (علیه ­ا لسلام): «إنَّ لِلمَوتِ لَغَمَراتٌ هِیَ أفظَع مِن أن تُستَغرَق بِصِفَۀٍ أو تَعدِلَ عَلی عُقُولِ أهل الدُّنیا».  

(سید رضی، نهج­البلاغه، خ۲۲۱)

[۵] . قَالَ رَسُولُ اللَّه (صلی ­الله­ علیه­ و آله): «السُّقْمُ یَمْحُو الذُّنُوبَ» وَ قَالَ  (صلی­ الله ­علیه ­وآله): «سَاعَاتُ الْوَجَعِ یُذْهِبْنَ سَاعَاتِ الْخَطَایَا» وَ قَالَ (صلی ­الله ­علیه ­و آله): «سَاعَاتُ الْهُمُومِ سَاعَاتُ الْکَفَّارَاتِ وَ لا یَزَالُ الْهَمُّ بِالْمُؤْمِنِ حَتَّى یَدَعَهُ وَ مَا لَهُ مِنْ ذَنْبٍ».

(بحارالأنوار، ج۶۴، ص۲۴۵)

[۶] . قطب­ الدین راوندی، الخرائج ‏و الجرائح، ج۱، ص۲۷۴٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • کاربران حاضر: 3
  • بازدید امروز: 2811
  • بازدید هفته: 34553
  • بازدید ماه: 143149
  • بازدید سال: 1667978
  • تاریخ به‌روزشدن سایت: خرداد ۸, ۱۳۹۶
عکس های متنوع تصادفی