بسم الله الرحمن الرحیم

امام صادق (علیه­ السلام) و صله­ ی رحم

امام صادق (علیه­ السلام) فامیلی داشتند به نام «عبد الله افطس». او مردی بود که نسبت به وجود مقدس امام بسیار بی ­احترامی می­ کرد و بارها با چاقوی بزرگی به سوی آن حضرت حمله ور شده بود. امام صادق (علیه­ السلام) وصیت فرمودند که بعد از شهادتشان یک سوم از اموالشان را در راه خدای متعال بدهند. بعد مشخص فرمودند که به هر کسی چه مقدار پول بدهند. حضرت در وصیت خود حتی عبد الله افطس را هم فراموش نکرده و فرمودند: از اموالم هفتاد دینار ( سکه­ ی طلا) به او بدهید. کنیز امام صادق (علیه ­السلام) که از این وصیت متعجب شده بود عرض کرد: آقا !!! این مرد به روی شما چاقو کشیده. حالا می­ خواهید به او هم کمک مالی کنید؟!

حضرت فرمودند: سَلمی! آیا قرآن نخوانده ­ای؟

عرض کرد: بله مولای من.

حضرت فرمودند: آیا این آیه را نشنیده­ ای که خداوند متعال فرمود: «وَ الَّذِینَ یَصِلُونَ ما أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ یُوصَلَ وَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ وَ یَخافُونَ سُوءَ الْحِسابِ». (سوره­ ی رعد، آیه­ ی ۲۱)

آنان که آن چه را خدا به پیوستن آن فرمان داده پیوند مى‏ دهند و از پروردگارشان مى‏ ترسند و از سختىِ بازخواست خداوند بیمناک هستند.

منبع: کتاب شریف من لایحضره الفقیه، جلد۴، صفحه­ ی ۲۳۱٫

توضیحی در مورد آیه­ ی شریفه:  

در این آیه ­ی شریفه خداوند متعال از پیوند خاصی یاد می­ کند که انسان­ ها موظف به برقراری آن می­ باشند.

انسان ارتباطى با خدا، ارتباطى با پیامبران و رهبران، ارتباطى با سایر انسان­ ها ـ اعم از دوست و همسایه و خویشاوند و برادران دینى و هم نوعان ـ دارد، و ارتباطى نیز با خودش، همه این پیوندها را باید محترم شمرد.                         

   در حقیقت انسان یک موجود منزوى و جدا و بریده از عالم هستى نیست؛ بلکه سر تا پاى وجود او را پیوندها و علاقه‏ ها و ارتباط­ ها تشکیل مى ‏دهد.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی