امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

نگاهی به تفاوت­های زن و مرد

برگرفته از کتاب آشیانۀ مهر ـ نوشتۀ مدیر سایت

در کنار وجوه مشترک بسیار زیادی که هر یک از زن و مرد با یکدیگر دارند، اختلاف ­های خاصّی هم در ابعاد عاطفی، احساسی، نگرشی، فیزیولوژی و زیستی آن ­ها وجود دارد. آگاهی صحیح از این اختلاف ­ها موجب می ­شود تا هر یک از زن و  شوهر نگرش صحیحی نسبت به طرف مقابل داشته باشند و ریشه ­ی برخی از اختلاف ­ها و سوء تفاهم­ ها را بخشکانند.   

یکی از تفاوت­ های زن و مرد، تفاوت در ساختار مغزی آن ­ها است. مغز انسان از دو نیم­کره تشکیل شده است. ، نیم­کره­ ی راست مغز فعّالیّت­ های مربوط به درک بینایی، حجم­ ها و درک فضایی را انجام می ­دهد و نیم­کره­ ی چپ هم به مهارت ­های شناختی و گفتاری و مهارت در بیان احساسات، عاطفه را به عهده گرفته است.   

ارتباط قوی بین این دو نیم­کره مزیّت ­هایی دارد و باریکه­ ای از بافت، نیم­کره چپ مغز را به نیم­کره راست وصل می ­کند.[۱]

هر نیم­کره، کار مخصوص به خود را انجام می ­دهد و با آسیب دیدن آن ممکن است فعّالیّت ­های مربوط به آن تعطیل شود. امّا در خانم ­ها این­گونه نیست. در خانم ­ها نیم­کره­ ی دیگر این توانایی را دارد که تمام کارکردهای نیم­کره­ ی معیوب را به تنهایی انجام دهد؛ چرا که می ­تواند از فعالیّت­ های نیم­ کره­ ی دیگر کپی ­بردای کند. به همین دلیل است که اگر نیم­کره­ ی چپ مرد آسیب ببیند، ممکن است برای همیشه نتواند صحبت کند، امّا اگر چنین اتّفاقی برای زن بیفتد، نیم­ کره­ ی راست مسئولیت گفتاری نیم­ کره ­ی چپ را انجام می­ دهد و مشکلی در صحبت­کردن خانم ایجاد نمی­ شود. 

در خانم ­ها نیم ­کره­ ی چپ قوی ­تر عمل می ­کند و در آقایان نیم­ کره­ ی راست. به خاطر این­که محلّ اصلی فعّالیّت­ های گفتاری در نیم­ کره ­ی راست است، توانمندی گفتاری خانم­ ها از مهارت گفتاری نوع آقایان بیشتر است.

از طرفی آقایان که چند میلیون سلول مغزی بیشتری در نیم ­کره ­ی راست دارند، فعالیّت ­های مربوط به آن نیم­ کره در آن ­ها بیشتر است. این فعالیّت ­ها متمرکز در تجسّم فضایی آقایان است. پس تجسّم فضایی آقایان بیش از خانم­ ها است. همین مطلب تفاوت ­هایی را در رفتار آقایان و خانم­ ها ایجاد کرده است. وقتی از یک آقا نشانی مکانی را می ­پرسید، با جهت ­های جغرافیایی نشانی می ­دهد، امّا خانم­ ها که نمی ­توانند تشخیص خوبی از جهت ­ها داشته باشند، با نشانی ­های شناخته شده شما را راهنمایی می ­کنند. با توجّه به این مطلب، وقتی آقایان به خانم ­ها آدرس می­ دهند، خانم را سردرگم می ­کنند.

کارهایی مثل خلبانی و معماری نیاز خاصی به تجسّم فضایی و تشخیص جهت دارند. روی همین اساس کمتر خانمی را می ­توان دید که در این گونه کارها تبحّر داشته باشد. 

کارکرد مغز آقایان تفاوت ­های خاصی با مغز خانم ­ها دارد. آقایان نمی­ توانند در آن واحد از هر دو نیم ­کره ­ی مغز استفاده نمایند. روی همین اساس وقتی در نیم­ کره­ ی چپ، متمرکز در کارهای فکری و تجزیه تحلیل مسائل مختلف هستند، نمی­ توانند به امور احساسی و عاطفی بیندیشند. امّا خانم ­ها می ­توانند در آن واحد از دو نیم­کره استفاده کنند و همزمان بر روی چند کار تمرکز داشته باشند. 

با توجّه به این نکته آقایان نمی­ توانند در آن واحد هم احساسی باشند و هم منطقی، ولی خانم ­ها این­ گونه نیستند و می ­توانند در آن واحد، در کنار احساسی بودن، منطقی هم باشند. خانم­ ها می­ توانند به راحتی از حیطه­ی عقلی به حیطه­ی عاطفی نقل مکان کنند، امّا این کار برای آقایان امکان ندارد و برای چنین کاری نیازمند زمان بیشتری هستند.

وقتی مرد از محلّ کار خود به منزل می­ آید، در واقع تمام روز را مشغول فعالیّت در نیم­ کره­ ی راست بوده است. او نمی­ تواند بعد از ورود به منزل، بلافاصله از نیم­ کره ­ی راست نقل مکان کند و متمرکز در نیم­ کره­ ی چپ شود.   

مردها زمانی می ­توانند روی نیم ­کره­ ی چپ تمرکز خوبی داشته باشند که از نگرانی ­ها و فشارهای کار روزانه فارغ شده باشند. در این حالت فعالیت ­های مغزی مربوط به نیم ­کره ­ی راست کمتر می ­شود و آقا می ­تواند در نیم ­کره­ ی چپ حضور پیدا کند و متمرکز در فعالیت­ های مربوط آن شود. در چنین  حالتی است که مرد بهتر از هر وقت دیگری به احساسات همسر خود پاسخ می ­گوید و با مهربانی و صمیمیّت، بیش از هر زمان دیگری روحیات عاطفی همسر خود را درک می ­کند.

دو نکته ­ی مهمّ

۱ـ اگر خانم می ­بیند که شوهرش از نظر احساسی هم پای او جلو نمی ­آید، تصوّر نکند که شوهرش او را دوست ندارد و اعتنایی به روحیات وی ندارد. مردها درگیری شدید با شغل خود دارند و نمی­ توانند به راحتی وارد نیم ­کره­ ی احساسات شوند. میزان استرس بالای مردها، به خاطر همین درگیری شدید شغلی و نگرش خاصّی است که نسبت به شغلشان دارند. روی همین اساس است که می­بینیم آمار بیماری ­هایی چون: حمله­ ی قلبی، فشار خون بالا و حتّی اعتیاد در آقایان بیش از خانم ­ها است.  

خانم شکیبایی می­ گفت: «دو سال است که ازدواج کرده ­ام، امّا دل­خوشی از زندگی ندارم. شوهرم هر وقت از سر کار به منزل می ­آید حوصله­ ندارد و با من صحبت نمی­ کند. کنارش می ­نشینم و با او گرم صحبت و گفتگو می­ شوم، امّا او گمان می ­کند زن ورّاج و پر حرفی هستم و می ­گوید: “فعلاً نمی­ خواهم چیزی بشنوم!” حتّی در برخی مواقع کار ما به جرّ و بحث و بگومگو کشیده می­شود. از دست رفتارهای همسرم خسته شده ­ام و نمی­ دانم چگونه با او رفتار کنم. از صبح تا شب در منزل کار می­ کنم، امّا شوهرم همیشه با قیافه­ ای گرفته و چهره­ ای عبوس وارد منزل می ­شود.»  

خانم شکیبایی که از رفتار همسرش در تنگنا افتاده بود، زندگی خود را آشفته و غیر متعادل می ­دید و گمان می ­کرد همسرش مرد زندگی و مرد محبّت نیست و نمی ­تواند انتظارات او را برآورده کند.

هر چند که آقایان هم باید مراعات روحیات ظریف همسر خود را بکنند و با سعه ­ی صدر و دقّت بیشتری با همسر خود رفتار نمایند؛ امّا خانم شکیبایی توجّه نداشت که شوهرش یک مرد است، با روحیات مردانه­ ی  خود. اشتباه بزرگ خانم شکیبایی این بود که روحیات مردانه­ی شوهر خود را با روحیات زنانه ­ی خود مقایسه می ­کرد و با عینک زنانه ­ی خود به روحیات شوهرش می ­نگریست.

خانم شکیبایی توجّه نداشته که وقتی شوهرش وارد منزل می­ شود، نیاز به استراحت دارد تا بتواند به تدریج از نیم­ کره ­ی سمت راست به نیم­ کره­ ی سمت چپ نقل مکان نماید و آرامش خود را باز یابد؛ بنابراین طبیعی است که با چهره ­ای گرفته وارد منزل شود. از طرفی خانم شکیبایی کاملاً در اشتباه بود که فکر می ­کرد می ­تواند با صحبت کردن، خستگی را از تن همسرش بیرون کند. خانم ­ها وقتی خسته می ­شوند دوست دارند صحبت کنند و با گفتگو، خستگی را از تن بیرون کنند، امّا معمول آقایان وقتی خسته می ­شوند، دوست دارند قدری با خود خلوت کنند، با کسی صحبت نکنند و کسی هم با آن­ها به گفتگو ننشیند. در حقیقت شنیدن صحبت­ های دیگران برای مردی که خسته است، سخت و زجرآور است و خانم شکیبایی به جای آرامش­ بخشی به همسرش، وی را شکنجه می ­داده است!

همین اشتباه موجب می ­شد که شوهر خانم شکیبایی فکر کند که خانمش مثل کنه به او چسبیده و قصد دارد او را آزار دهد. و خانم شکیبایی هم بر این گمان بود که شوهرش محبّت او را درک نمی­ کند و مردی بی­احساس و بداخلاق است.   

در آن زمان بهترین کاری که خانم شکیبانی می­ توانست انجام دهد این بود که هنگام ورود همسر به منزل، با رویی گشاده از وی استقبال کند، بعد از سلامی گرم و صمیمی به وی خوش­آمد گویی کند، از قبل چای یا آب میوه ­ای برای همسرش آماده کند و وقتی که آقا وارد منزل شد، نوشیدنی را جلو او بگذارد و اجازه دهد تا شوهرش در خلوت خود، با تماشای تلویزیون، خواندن روزنامه و یا نگاه کردن به اطراف (بستگی به علاقه و عادت مرد دارد) قدری استراحت نموده و خستگی را از تن بیرون کند. وقتی شوهرش قدری استراحت کرد و خستگی از تنش بیرون شد، خانم شکیبایی می­توانست در کنارش بنشیند و با او مشغول گفتگوی صمیمی شود.

کار دیگری که خانم شکیبایی می ­توانست انجام دهد این بود که منظره­ های تشنج ­آفرین را از مقابل شوهر خود دور کند. نامرتب بودن خانه، قاب عکسی که به تازگی شکسته شده و قبض سنگین گاز از جمله اموری هستند که باید در هنگام ورود همسر به منزل، در معرض دید او نباشند. وقتی مرد در خستگی کار روزمرّه و فعالیّت ­های نیم­کره­ ی راست است، به شدّت آسیب­پذیر است و ممکن است در دقایق اولی که وارد منزل شده، چشمش به یکی از آن منظره­ ها بیفتد و رفتار مناسبی از خود نشان ندهد.  

خانم شکیبایی که به این مسائل توجّه نداشت، به جای توجّه به روحیات مردانه­ ی همسر، در بدترین شرایط ممکن، با همسرش  به گلایه و شکایت می­ پرداخت و در نهایت هم کار به جرّ و بحث  و مشاجره می ­کشید.

۲ـ  با توجّه به این­که ساختار مغزی شما آقایان با ساختار مغزی خانم­ ها تفاوت دارد، و با توجّه به تمرکز شما در مسائل کاری، اطمینان داشته باشید که اگر در شب یا در ایّام تعطیل هم مشغول فعالیّت­ های شغلی باشید، نمی­توانید پاسخ مناسبی به احساسات همسر خود بدهید و نمی ­توانید آن­ گونه که همسرتان می­ خواهد با او همراهی کنید. روی همین اساس با برنامه­ ریزی دقیق سعی کنید مقداری از روز را کاملاً به خانواده­  ی خود اختصاص دهید و در این زمان مشغله­های شغلی را کنار بگذارید. این کار هم برای سلامتی خود شما مفید است و هم موجب می­شود تا بتوانید با کاستن از فعالیّت­ های نیم­ کره ­ی راست، وارد نیم ­کره­ ی چپ شوید و با تمرکز در آن بتوانید هم ­زبان و همراه خوبی برای همسر خود باشید. همسر شما در طول روز در انتظار چنین لحظه ­ای نشسته، لذا این ساعت خوب و سرشار از عاطفه را از خانم خود دریغ نکنید.

سعی کنید هنگام ورود به منزل، با چهره­ ای گشاده و رویی خوش به اهل  خانه و همسرتان سلام کنید. مقداری آب خنک به صورت خود بزنید تا خستگی کار از تنتان بیرون رود و ضمن تشکر و قدردانی از زحمت ­های همسر، به او بگویید برای رفع خستگی نیاز به قدری استراحت دارید. همچنین در چنین زمانی که آمادگی عصبانیت در شما بیش از زمان­ های دیگر است، توجّه خاص داشته باشید که ذهن خود را متوجّه مسائل منفی نکنید، و به مسائل تشنج­آفرین نگاه نکنید. مثلاً در این زمان خاصّ، از همسر خود سؤالی نپرسید که جواب آن موجب بروز تشنّج و ناراحتی شود.    


[۱] . دستگاه کناری مغز که شامل دو ساختار اصلی به نام بادامه و هیپوکامپ است در حافظه و هیجان ها نقش مهمّی دارند.

باید بین احساس و هیجان (غم، شادی، اضطراب، عشق و..) فرق بگذاریم.

قشر مخ بخش ­های مختلفی دارد دو قسمت آن که روی سر جای دارد قشر حرکتی، و قشر حسّی است. قشر حسّی، اطلاعات مربوط به حواس را پردازش می­ کند و قشر حرکتی، اطلاعات مربوط به حرکات ارادی را.

نیم­کره­ ها اطلاعات نیمه­ ی مخالف خود را دریافت می ­کنند. مثلاً نیم­کره­ی راست، اطلاعات چپ بدن را و برعکس و جسم پینه­ ای بین دو نیم­کره اطّلاعات را از یکی به دیگری می ­برند.

نیم­کره ­ی چپ (پردازش کلامی): نیم­کره­ ی چپ نقش مهمّی در تولیدگفتار، درک و فهم زبان و دستور زبان دارد. البته کلّ پردازش زبانی مربوط به نیمکره ­ی چپ نیست. جنبه­ هایی مثل استفاده مناسب از زبان در بافت ­های مختلف، استعاره و مقدار زیادی از شوخی به نیکره­ ی راست مربوط می ­شود. 

نیم­ کره­ ی چپ در منطق مورد استفاده برای اثبات قضایای هندسی، برتری دارد، ولی حلّ مسائل زندگی روزمره مستلزم اطلاعات و نتیجه­ گیری یکپارچه است. در این موارد، نیم­کره­ ی راست نقش بسیار مهمّی دارد؛ امّا در اکثر فعالیت ­های آدم دو نیم کره با هم مبادله دارند. برای نمونه هنگام خواندن، نیم­کره­ ی چپ نحو و دستور زبان را که نیم­ کره راست به آن کاری ندارد، درک می­ کند. در عوض، نیم­کره­ ی راست در فهمیدن آهنگ یک داستان و هیجان، بهتر عمل می ­کند. تأثیر متقابلی هم در زمینه ­ی موسیقی و هنر دیده می ­شود. روان ­شناسی عامیانه­ ی موسیقی، هنر و خلاقیّت را به نیم کره­ ی راست، و منطق را به نیم­کره ­ی چپ نسبت می­ دهد، امّا نیم­کره ­ی راست در برخی از مهارت ­های موسیقایی بهتر عمل می ­کند.

لذت بردن از موسیقی یا آهنگ­ سازی و بسیاری از کارهای پیچیده­ ی انسان منوط به استفاده از هر دو نیم­کره است.

نیم کره­ ی راست (پردازش غیرکلامی): نیم­ کره­ ی راست در پردازش اطلاعات غیرکلامی مثل ادراک فضایی، بازشناسی بصری و هیجان «غالب ­تر» است. برای مثال وقتی در حال پردازش اطلاعات مربوط به صورت انسان­ها هستیم، بیشتر نیم کره­ ی راست دخالت دارد. نیم کره­ ی راست، در عین حال در پردازش اطلاعات مربوط به هیجانات (بروز هیجانات خودمان و پی بردن به هیجانات دیگری) هم بیشتر دخالت دارد.

زمینه روان شناسی سانتراک، جلد ۱، صفحات ۱۵۵ و ۱۵۶٫

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • بازدید امروز: 218
  • بازدید دیروز: 5325
  • بازدید هفته: 40508
  • بازدید ماه: 145044
  • بازدید سال: 1666268
عکس های متنوع تصادفی