بسم الله الرحمن الرحیم

کانون خانواده از ارزشمندترین و مقدس ­ترین کانو­ن­ ها است و دین مقدس اسلام اهتمام ویژه ­ای در راستای ایجاد و تحکیم این بنیان دارد. روایت­ های وارد شده در این دو باب، به خوبی گویای اهمیت و نقش ازدواج و خانواده در امر پیشرفت انسان و تعالی فردی و اجتماعی او می ­باشد. 

اهمیّت ایجاد بنیان خانواده


پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) می ­فرماید: «ازدواج سنّت من است و کسی که از سنّت من روی گردان شود، از من نیست.» همچنین می ­فرماید: «هر جوانی که در دوره ­ی جوانی خود ازدواج نماید، شیطان فریاد بر می­آورد که وای بر او! دین خود را از من نجات داد». امام صادق (علیه ­السلام) هم در باب تشویق به ازدواج می ­فرماید: «دو رکعت نمازی که شخص متأهل بخواند، برتر از شخص مجرّدی است که شب را مشغول عبادت باشد و روز خود را در روزه سپری نماید.»

در رابطه با یاری رساندن خالصانه­ ی مؤمنین در امر ازدواج روایاتی به این مضمون وارد شده است: «خداوند در روز قیامت به وی نگاه رحمانی می ­اندازد»، «در روز قیامت که پناهی جز پناه الهی نیست، در پناه عرش الهی قرار می­گیرد»، «خداوند از حورالعین بهشتی به تزویجشان در آورد».

ازدواج در اوایل جوانی برکات بسیار زیادی برای جوان و جامعه به همراه خواهد داشت. در این رابطه هم روایت بسیار مهم و زیبایی وجود دارد که گوینده­ ی آن خدای متعال است. امام رضا (علیه ­السلام) می­ فرماید: «جبرئیل بر پیامبر اکرم (صلی­ الله ­علیه ­و آله) نازل شد و گفت: ای محمد! همانا پروردگارت به شما سلام می­رساند و می­گوید: دخترهای باکره همانند میوه­ ی روی درخت هستند. وقتی که میوه برسد، دوایی جز چیدن ندارد، در غیر این صورت آفتاب و باد آن را خراب خواهند کرد. دخترهای باکره هم هر گاه به سنّ ازدواج رسیدند، چاره ­ای جز ازدواج ندارند، در غیر این صورت از فتنه­ ی آن­ ها (گمراهی و فساد) در امان نباش». در نوع این روایت دقت خاصی داشته باشید! جبرئیل از طرف خداوند بر پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و اله) نازل می­شود؛ سلام خداوند را به آن حضرت می ­رساند و … همین مطلب گویای این حقیقت است که خبر بسیار مهمی برای آن حضرت دارد. لذا از محتوای بسیار مهم این روایت نباید به سادگی عبور کرد و از آن غفلت نمود.

در روایت دیگری هم چنین آمده: «بدترین شما، عزب­ های شما هستند». توجه داشته باشید که این روایت بدان معنا نیست که افراد مجرد انسان­ هایی پست هستند. معنای روایت این است که بدترین و فرومایه ­ترین افراد جامعه را باید در میان افراد مجرّد جستجو کرد. یکی از دلایل این مطلب هم آن است که ازدواج به انسان احساس شخصیت و تعهّد می ­دهد و به دلیل همین تعهّد است که اشخاص هر قدر هم در دوران مجردی بد باشند، سعی می­ کنند در دوران متأهلی از بدی خود بکاهند و لااقل برخی از رفتارهای ناشایست دوران مجردی را کنار بگذارند. 

اهمیّت تحکیم بنیان خانواده

روایت ­هایی که در باب حقوق زن و شوهر بر یکدیگر وارده شده به خوبی گویای این حقیقت است که تحکیم بنیان خانواده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) می­ فرماید: «جبرئیل همواره مرا درباره­ی زن سفارش می­کرد، تا جایی که گمان کردم که طلاق او جایز نیست، مگر در صورتی که فساد و فحشای او ثابت شود». در روایت­ های دیگری در رابطه با حق زن چنین آمده: «روی خود را برای خانمت در هم نکش»، «زن نعمت خدا بر تو و مایه ­ی آرامش انس تو است، پس او را گرامی بدار و با او با رفق و مدارا رفتار کن».

پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) می­فرماید: «بزرگترین حق را بر گردن زن، شوهر او به عهده دارد». لازم به ذکر است که این روایت هرگز به معنای برتری مرد بر زن نیست، برتری انسان­ ها نسبت به یکدیگر تنها به برتری آن­ ها در دین­داری و تقوای الهی است. این حق، همانند حق والدین بر گردن انسان، حقّی دنیایی و اعتباری است و روی همین حساب است که در آخرت خبری از آن نیست. این حق برای استحکام بنیان خانواده و ایجاد زمینه­ای برای امتحان و در نهایت کمال و شکوفایی زن است. روی همین حساب است که در روایت آمده: «زن در روز قیامت، شفیعی کارسازتر و نجات دهنده ­تر از رضایت شوهرش ندارد». در روایت دیگری آمده: «وای بر زنی که شوهرش را غضب ­ناک کند و خوشا به حال زنی که همسرش از او راضی باشد». 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی