امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

کانون خانواده از ارزشمندترین و مقدس ­ترین کانو­ن­ ها است و دین مقدس اسلام اهتمام ویژه ­ای در راستای ایجاد و تحکیم این بنیان دارد. روایت­ های وارد شده در این دو باب، به خوبی گویای اهمیت و نقش ازدواج و خانواده در امر پیشرفت انسان و تعالی فردی و اجتماعی او می ­باشد. 

اهمیّت ایجاد بنیان خانواده


پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) می ­فرماید: «ازدواج سنّت من است و کسی که از سنّت من روی گردان شود، از من نیست.» همچنین می ­فرماید: «هر جوانی که در دوره ­ی جوانی خود ازدواج نماید، شیطان فریاد بر می­آورد که وای بر او! دین خود را از من نجات داد». امام صادق (علیه ­السلام) هم در باب تشویق به ازدواج می ­فرماید: «دو رکعت نمازی که شخص متأهل بخواند، برتر از شخص مجرّدی است که شب را مشغول عبادت باشد و روز خود را در روزه سپری نماید.»

در رابطه با یاری رساندن خالصانه­ ی مؤمنین در امر ازدواج روایاتی به این مضمون وارد شده است: «خداوند در روز قیامت به وی نگاه رحمانی می ­اندازد»، «در روز قیامت که پناهی جز پناه الهی نیست، در پناه عرش الهی قرار می­گیرد»، «خداوند از حورالعین بهشتی به تزویجشان در آورد».

ازدواج در اوایل جوانی برکات بسیار زیادی برای جوان و جامعه به همراه خواهد داشت. در این رابطه هم روایت بسیار مهم و زیبایی وجود دارد که گوینده­ ی آن خدای متعال است. امام رضا (علیه ­السلام) می­ فرماید: «جبرئیل بر پیامبر اکرم (صلی­ الله ­علیه ­و آله) نازل شد و گفت: ای محمد! همانا پروردگارت به شما سلام می­رساند و می­گوید: دخترهای باکره همانند میوه­ ی روی درخت هستند. وقتی که میوه برسد، دوایی جز چیدن ندارد، در غیر این صورت آفتاب و باد آن را خراب خواهند کرد. دخترهای باکره هم هر گاه به سنّ ازدواج رسیدند، چاره ­ای جز ازدواج ندارند، در غیر این صورت از فتنه­ ی آن­ ها (گمراهی و فساد) در امان نباش». در نوع این روایت دقت خاصی داشته باشید! جبرئیل از طرف خداوند بر پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و اله) نازل می­شود؛ سلام خداوند را به آن حضرت می ­رساند و … همین مطلب گویای این حقیقت است که خبر بسیار مهمی برای آن حضرت دارد. لذا از محتوای بسیار مهم این روایت نباید به سادگی عبور کرد و از آن غفلت نمود.

در روایت دیگری هم چنین آمده: «بدترین شما، عزب­ های شما هستند». توجه داشته باشید که این روایت بدان معنا نیست که افراد مجرد انسان­ هایی پست هستند. معنای روایت این است که بدترین و فرومایه ­ترین افراد جامعه را باید در میان افراد مجرّد جستجو کرد. یکی از دلایل این مطلب هم آن است که ازدواج به انسان احساس شخصیت و تعهّد می ­دهد و به دلیل همین تعهّد است که اشخاص هر قدر هم در دوران مجردی بد باشند، سعی می­ کنند در دوران متأهلی از بدی خود بکاهند و لااقل برخی از رفتارهای ناشایست دوران مجردی را کنار بگذارند. 

اهمیّت تحکیم بنیان خانواده

روایت ­هایی که در باب حقوق زن و شوهر بر یکدیگر وارده شده به خوبی گویای این حقیقت است که تحکیم بنیان خانواده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) می­ فرماید: «جبرئیل همواره مرا درباره­ی زن سفارش می­کرد، تا جایی که گمان کردم که طلاق او جایز نیست، مگر در صورتی که فساد و فحشای او ثابت شود». در روایت­ های دیگری در رابطه با حق زن چنین آمده: «روی خود را برای خانمت در هم نکش»، «زن نعمت خدا بر تو و مایه ­ی آرامش انس تو است، پس او را گرامی بدار و با او با رفق و مدارا رفتار کن».

پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) می­فرماید: «بزرگترین حق را بر گردن زن، شوهر او به عهده دارد». لازم به ذکر است که این روایت هرگز به معنای برتری مرد بر زن نیست، برتری انسان­ ها نسبت به یکدیگر تنها به برتری آن­ ها در دین­داری و تقوای الهی است. این حق، همانند حق والدین بر گردن انسان، حقّی دنیایی و اعتباری است و روی همین حساب است که در آخرت خبری از آن نیست. این حق برای استحکام بنیان خانواده و ایجاد زمینه­ای برای امتحان و در نهایت کمال و شکوفایی زن است. روی همین حساب است که در روایت آمده: «زن در روز قیامت، شفیعی کارسازتر و نجات دهنده ­تر از رضایت شوهرش ندارد». در روایت دیگری آمده: «وای بر زنی که شوهرش را غضب ­ناک کند و خوشا به حال زنی که همسرش از او راضی باشد». 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • کاربران حاضر: 6
  • بازدید امروز: 3932
  • بازدید هفته: 33015
  • بازدید ماه: 141916
  • بازدید سال: 1665780
  • تاریخ به‌روزشدن سایت: خرداد ۹, ۱۳۹۶
عکس های متنوع تصادفی