امام باقر (علیه السلام) در رابطه با دعای بهاء که در سحرهای ماه مبارک رمضان خوانده می شود، فرمودند: اگر مردم می دانستند که این دعا چه عظمتی نزد خداوند دارد و اگر می دانستند که این دعا با چه سرعتی به اجابت می رسد، برای دستیابی به آن، با یکدیگر به جنگ بر می خواستند، هر چند با شمشیر!

بسم الله الرحمن الرحیم

اصل خدامحوری 

برگرفته از کتاب آشیانۀ مهر ـ نوشتۀ مدیر سایت

خدا محوری ارتباط خالصانه با خدای متعال، مهمترین اصل در زندگی ما می ­باشد و سایر شئون زندگی در صورتی ارزش و اعتبار پیدا می­ کنند که مقدّمه ­ای برای برقراری ارتباط خالصانه با خدای یکتا باشند. اگر تشکیل خانواده، کار ارزشمندی است، به خاطر آن است که در بستر این زندگی آرامش و سکونی به انسان اهدا می ­شود تا بتواند ارتباط عاشقانه ­ای با خدای یکتا داشته باشد. به همین دلیل است  که پیامبر اکرم (صلی ­الله­ علیه ­و آله) می فرماید: «کسی که ازدواج کند، نیمی از دین خود را به دست آورده است.»[۱] 

اگر زندگی مشترک زناشویی بر اساس اصل خدامحوری بنا شود، این زندگی مقدمّه ­ی مبارکی برای تقرّب به درگاه الهی و نیل به بالاترین درجات انسانی خواهد بود.

محوریّت زندگی بر اساس معارف توحیدی و تقرّب به درگاه الهی، در قرآن کریم مورد توجّه خاصّی قرار گرفته؛ تا جایی که قرآن کریم می ­فرماید: « اى کسانى که ایمان آورده ‏اید، خود و خانواده ­ی خود را از آتشى که هیزم آن مردم و سنگ­ ها هستند، نگه دارید»؛ «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْلیکُمْ ناراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَة[۲] زن و شوهر، علاوه بر آن که مسئول دین و ایمان خود هستند، مسئول دین و ایمان یکدیگر هم می­ باشند.

پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) می ­فرماید: «رحمت خداوند بر آن مردی که نیمه ­شب برخیزد و نماز بخواند! سپس خانواده ­اش را بیدار کند و آن­ها نیز نماز بخوانند. رحمت خداوند بر آن زنی که نیمه­­شب برخیزد و نماز بگذارد! سپس شوهرش را بیدار کند و او نیز نماز بخواند.»[۳] لازم به ذکر است که این روایت به معنای اجبار اهل خانه در اقامه­ ی نماز شب نیست. پیام اصلی این روایت تشویق اهل خانه به برقراری ارتباط و خلوت با خدای یکتا و انجام برخی از مستحبّات در حدّ توان و ظرفیت است. معنای روایت این است که خانواده­ ی خود را تشویق به نماز شب کنید، و اگر دوست داشتند نماز شب بخوانند، آن ­ها را بیدار کنید تا آن ­ها هم از این توفیق بزرگ بی­ بهره نمانند. البته در این صورت هم نباید هیچ اجباری در کار باشد.   

تشویق خانواده به شرکت در مجالس اهل بیت (علیهم ­السلام) و نیز شرکت مستمر در نماز جماعت  مسجد از بهترین کارهایی است که موجب باز شدن درهای رحمت الهی، و ضامن رستگاری و آرامش خانوادگی باشد.  

اگر مبنای زندگی ما بر اساس معارف توحیدی و اصل خدامحوری باشد، مشکلات خانوادگی از زندگی رخت برمی ­بندد؛ از بن ­بست ­های زندگی روزنه ­هایی به سوی روشنایی و امید  باز می ­شوند و فقط در چنین زمانی است  که زندگی را همچون کلافی سردرگم نمی­ بینید. خدای متعال می ­فرماید: «کسی که تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه خروج و نجاتی برای او قرار می­ دهد»؛ «مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً[۴] این آیه نشان می ­دهد که اهل تقوا هم ممکن است مشکلاتی در زندگی خود داشته باشند، امّا هرگز در بن­ بست مشکلات گرفتار نمی ­شوند و کاسه ­ی چه کنم، چه کنم در دست نمی ­گیرند. خداوند همواره راه خروجی مقابل آن ­ها قرار می­دهد و آن­ ها را از مشکلات زندگی رها می­ کند. 

امیرالمؤمنین (علیه ­السلام) در روایت زیبایی می ­فرماید: «کسی که آن­چه را میان او و خداوند است اصلاح کند، خداوند هم آن­چه را میان او و مردم است اصلاح فرماید. هر کس کار آخرتش را به اصلاح آورد، خداوند کار دنیایش را اصلاح کند.»[۵]

 بسیاری از مشکلاتی که در مواجهه با دیگران داریم، به دلیل ضعف رابطه با خدای یکتا است. ارتباط خالصانه با خداوند موجب می ­شود تا ملائکه­ ی رحمت الهی بر ما و خانواده­ ی ما نازل شوند و آرامش و سکون را به ما هدیه کنند.

در قرآن کریم چنین آمده: «به یقین کسانى که گفتند: “پروردگار ما خداوند یگانه است!” سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل مى‏ شوند که: “نترسید و غمگین مباشید، و بشارت باد بر شما به آن بهشتى که به شما وعده داده شده است!”»[۶] بیشتر دغدغه ­هایی که مردم دنیا دارند، در دو چیز خلاصه می ­شود: غم و اندوه از گذشته و ترس از آینده. رابطه­ ی خوب با خدای مهربان، دین ­مداری صادقانه و همچنین مقاومت و صبوری در برابر حیله­گری­ های شیطان، موجب می ­شود تا ملائکه ­ی الهی، حزن از گذشته ­ها و ترس از آینده را از دل ما بردارند و ما را به دنیایی از آرامش و آسودگی دعوت کنند.

اگر در گذشته خطاها و اشتباهاتی از شما سر زده، اگر کاستی ­ها و نقص ­هایی داشته ­اید و اگر در برخی موارد کوتاهی کرده ­اید، در صدد جبران باشید و بدانید که خدای متعال «جبّار» است. یعنی او گذشته ­های بد و فرصت­ های از دست رفته­ ی شما را جبران خواهد کرد. اگر هم از آینده می ­ترسید و نگران هستید که چه بر سر شما خواهد آمد! باور داشته باشید که همگی عائله­ ی خداوند هستیم و بر سر سفره­ی نعمت او نشسته ­ایم. آیا خداوند عائله ­ی خود را رها می ­کند و آن ­ها را فراموش خواهد کرد؟! قطعاً چنین نیست. در واقع، ملائکه ­ی الهی با نزول رحمانی خود، مؤمن واقعی را از سرگردانی میان گذشته و آینده نجات می ­دهند و او را به زمان حال دعوت می ­کنند. او که از گذشته و آینده نجات پیدا کرده، در زمان حال با آرامش و طمأنینه زندگی می ­کند و در بستر این آرامش، هم به وظایف بندگی خود بهتر عمل می­کند، و هم حقوق خانواده و دیگران را ادا می ­نماید.

در مشاوره ­ها با مشکلات و معضلات متعدّدی روبروی هستیم که درمان واقعی بسیاری از آن­ ها در برقراری ارتباط با خالق هستی است. هر چند علّت بروز برخی از مشکلات خانوادگی را باید در ناآگاهی از اصول زندگی زناشویی و برخی علّل دیگر جستجو کرد؛ امّا به جرأت می­توان گفت مهم­ ترین علّت در بروز مشکلات خانوادگی گناه و معصیت خاصّی است که یکی از زن و شوهر انجام داده است. امام باقر (علیه ­السلام) می ­فرماید: «هیچ نکبتی به بنده نمی ­رسد مگر به خاطر گناهی که  انجام  داده است. و آن ­چه خداوند از آن می ­گذرد بیشتر است.»[۷]

به عبارت دیگر، دست رحمت خدای متعال در زندگی، و نزول ملائکه­ ی رحمت، موجب می ­شود تا زن و شوهر زندگی خوبی در کنار یکدیگر داشته باشند. از طرفی گناه و معصیت موجب می­ شود تا رحمت الهی از زندگی دور شود و به تبع آن زمینه­ ی اختلاف و نگرانی در میان خانواده فراهم گردد. وقتی با تن دادن به گناه و آلودگی، ملائکه­ ی رحمت الهی از زندگی انسان دور شدند، راه مشکلات مختلفی به روی انسان و به تبع به روی خانواده­ باز می ­­شود و بنیان خانواده را مورد تهدید قرار می ­دهد. بنابراین، «اصل خدامحوری» نه تنها مهم­ ترین اصل در زندگی انسان، بلکه مهم­ترین اصل در برقراری آرامش و ثبات در کانون خانواده است.

پیامبر اکرم (صلی ­الله­ علیه ­و آله) می­ فرماید: «قسم به کسی که جان محمد در دست اوست، رابطه ­ی دو نفر که با یکدیگر انس و الفت پیدا کرده ­اند، به هم نمی­ خورد، مگر به خاطر گناهی که یکی از آن ­ها انجام داده ­اند.»[۸] [۱] . «مَنْ تَزَوَّجَ فَقَدْ أَحْرَزَ نِصْفَ‏ دِینِهِ، فَلْیَتَّقِ اللَّهَ فِی النِّصْفِ الْبَاقِی». امالی صدوق، صفحه­ ی۵۱۸٫

[۲] . سوره­ ی تحریم، آیه­ ی۶٫

[۳] . کنزالعمال، جلد۷، صفحه­ ی۷۹۳، حدیث۲۱۴۳۸٫

[۴] . سوره­ ی طلاق، آیه­ ی۲٫

[۵] . «مَنْ أَصْلَحَ مَا بَیْنَهُ وَ بَیْنَ اللَّهِ أَصْلَحَ اللَّهُ مَا بَیْنَهُ وَ بَیْنَ النَّاسِ وَ مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْیَاهُ». نهج البلاغه، قصار۸۹٫

[۶] . «إِنَّ الَّذینَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلائِکَةُ أَلاَّ تَخافُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتی‏ کُنْتُمْ تُوعَدُونَ». سوره­ ی فصلت، آیه­ ی۳۰٫

[۷] . «مَا مِنْ نَکْبَةٍ تُصِیبُ الْعَبْدَ إِلَّا بِذَنْبٍ‏ وَ مَا یَعْفُو اللَّهُ عَنْهُ أَکْثَرُ». الکافی، جلد۲، صفحه ­ی۲۶۹٫

[۸] . کنزالعمال، جلد۹، صفحه­ ی۵، حدیث۲۴۶۵۲٫ (به نقل از «المحبۀ فی الکتاب و السنۀ»، حدیث۳۶۲)

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  • کاربران حاضر: 8
  • بازدید امروز: 3986
  • بازدید هفته: 33069
  • بازدید ماه: 141970
  • بازدید سال: 1665834
  • تاریخ به‌روزشدن سایت: خرداد ۹, ۱۳۹۶
عکس های متنوع تصادفی