×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

یکی از تفاوت ­هایی که در اصل خلقت زن و مرد قرار داده شده، نوع نگرش آن ­ها به تکیه­ گاه است. با توجه به این ویژگی، زن دوست دارد در پناه یک مرد زندگی کند و به او تکیه نماید. ویژگی خلقت مرد هم این است که دوست دارد همسرش او را به عنوان پناه ­گاه خود به رسمیت بشناسد و به او تکیه نماید. این دو ویژگی متفاوت و در عین حال مکمّل، در اصل خلقت زن و مرد لحاظ شده. روی همین حساب وجود آن ربطی به دین، محدوده­ ی جغرافیایی و حتی گستره­ ی زمانی ندارد. توجه دقیق به ظرایف این دو ویژگی موجب می­شود تا آقا و خانمی که در پیمان زناشویی در کنار یکدیگر زندگی می­ کنند، به خواسته ­ها و توقعات طرف مقابل پاسخی صحیح بدهند و خیال یکدیگر را از جهت پاسخ ­دهی به این دو ویژگی راحت کنند.

روی همین اساس است که مرد باید سعی کند از ابتدا تکیه­ گاه خوبی برای همسر خود باشد و ضمن رعایت اصل احترام به همسر و تکریم وی، اقتدار و مردانگی خود را به نمایش بگذارد. وقتی خانم همسر خود را دارای عزمی جدّی، اقتداری قوی و رفتاری مردانه دید، با خیال راحت به وی تکیه می­ کند و از حضور در کنار او احساس آرامش می­ کند. در طرف مقابل اگر خانم همسر خود را فردی وارفته، متزلزل و مردّد دید، او را تکیه­ گاهی متزلزل می ­بیند که خود نیازمند به تکیه­ گاه است. نمی­تواند به او به چشم تکیه­ گاهی مطمئن نگاه کند، لذا از زندگی در کنار چنین همسری احساس خوبی به همراه ندارد.

بارها مشاهده می­ کنیم که مرد ظاهر زیبایی دارد، اما به خاطر نداشتن اقتدار در تصمیم­ گیری برای خانمش جذابیت چندانی ندارد؛ از طرفی آقایانی را می ­بینیم که ظاهری معمولی دارند، اما به دلیل آن که در کنار تکریم و احترام به همسر، اقتدار مردانه هم دارند برای خانم خود جذابیت ویژه ­ای دارند. 

روزی خانمی که از زندگی زناشویی خود راضی نبود، مشکل خود را به شکل عجیبی مطرح می­ کرد. وی می­گفت: «همسرم را دوست ندارم». بعد در ادامه می­ گفت: «شوهرم مردی بی­ تفاوت است و داد و فریاد نمی­ کند!» خواسته­ ی اصلی خانم از همسرش این نبود که همسرش اهل خشونت باشد. او هم مثل هر زن دیگری هرگز حاضر نبود شاهد رفتارهای متکبرانه و خشن در همسرش باشد؛ خواسته­ ی اصلی خانم آن بود که همسرش اقتدار رفتاری ندارد. شوهر او مردی بی­ حال، وارفته و بی­ خیال بود، و این روحیه نمی ­توانست خانم را راضی کند.

هر خانمی دوست دارد که همسرش ضمن احترام و تکریم وی، مردانگی خویش را به نمایش بگذارد و با این کار ثابت کند که می ­تواند تکیه­ گاه خوبی برای خانمش باشد. گاهي اوقات در مشاور ه­ های خانوادگی می ­بینیم که خانم­­ها مشکلاتی را مطرح می­کنند که بازگشت همه ­ی آن­ها به این اصل مهم است:   

خانمی می­ گفت: «سال­ هاست که ازدواج کرده ­ایم و در کنار همسرم زندگی می ­کنم اما همسرم مردی دهن بین است و خانواده­اش هستند که در مورد او تصمیم می ­گیرند. انتخاب محل زندگی، انتخاب روز مسافرت، دعوت از مهمان و نوع پذیرایی از آن ­ها، همگی به عهده­ ی خانواده ­اش است!» درست است که احترام به والدین و توجه به نظرهای آن ­ها کار پسندیده­ و حتی لازمی است، اما این امر بدان معنا نیست که مرد ریز و درشت مسائل زندگی را با والدینش مطرح نماید و آن­ ها را تکیه ­گاه علی الاطلاق خود قرار دهد. در چنین مواردی خانم احساس می­ کند که شوهرش مرد عزم و اراده ­ی قوی نیست و نمی ­تواند تکیه ­گاه خوبی باشد.  

خانم دیگری می ­گفت: «وقتی که شوهرم در جمع دوستان و آشنایان قرار می ­گیرد، دست به جیب نمی ­شود و اجازه می­ دهد تا آن­ ها پول خرج کنند!» این نوع گلایه هم برگرفته از همین حس خانم است که دوست دارد شوهرش مردانگی و اقتدار خود را به نمایش بگذارد و نزد خانم ­های دیگر احساس حقارت نکند.

در خانواده بارها شاهد هستیم که خانم به شوهرش می­ گوید: «نمی­دانم چه غذایی آماده کنم. فکرم به جایی نمی ­رسد». بعد خانم از همسرش می­ پرسد: «چه غذایی بگذارم؟». در واقع در چنین لحظه ­ای خانم به همسرش پناه آورده و انتظار دارد تا تکیه­ گاه زندگیش او را از تردید بیرون آورد. معمول آقایان هم با بی ­حوصلگی می­گویند: «نمی­ دانم»! حتی بعضی دیگر هم پا را فراتر نهاده و از این حرف خانم  اظهار تعجب می­ کنند! بهترین کاری که یک مرد می­ تواند در این گونه موارد انجام دهد این است که اقتدار مردانه­ و قدرت مدیریت و تصمیم­ گیری خود را به نمایش بگذارند و با جدیّت آمیخته با محبت یکی دو نوع غذا به همسر خود پیشنهاد دهند و وی را از تردید بیرون آورند.

غیرت­ مداری صحیح مرد برای همسر خود هم برگرفته از همین اقتدار زیبا و دوست­ داشتنی است و هر  خانم سلیم الفطره­­ ای دوست ­دار این نوع رفتار است. غیرت مرد در حق خانمش در واقع از محبت ویژه­ ی او در حق خانم نشأت می ­گیرد. وقتی که مرد نمی­ خواهد کسی به همسرش نگاه کند و همسرش را هم ترغیب به حیا و پوشش مناسب می­کند، در واقع محبت و توجه ویژه­ ی خود به همسرش را به اثبات رسانده، و با این اقتدار به همسرش ثابت می­ کند که من تکیه ­گاه و تنها مرد زندگی تو  هستم

هنگامی که مرد غیرت خود را به نمایش می ­گذارد خانم به خود می­ بالد و از حضور در کنار چنین مردی احساس آرامش و راحتی می­ کند؛ اما مردی که غیرتی نسبت به همسرش ندارد و در برابر نگاه­ های دزدانه ­ی نامحرم با بی­ تفاوتی عبور می­ کند، مردی که اجازه می ­دهد همسرش با ظاهر و رفتاری نامناسب خود را در معرض نگاه­ های خیانت­کار قرار دهد، در واقع از صلابت و غرور مردانه­ ی خود کاسته و رفتارش نشان دهنده­ی این واقعیت است که تعصب چندانی نسبت به همسرش ندارد و نمی ­تواند تکیه­ گاه خوبی برای همسر خود باشد.  

در یکی از مشاوره­ ها خانمی می­گفت: «به خاطر رفتار نامناسب همسرم و به خاطر بی­ تقوایی خودم در دام ارتباط با نامحرم افتادم». این خانم ضمن این­که از چگونگی توبه و کنارگذاشتن گناه خود سؤال می­ کرد مطلبی گفت که قابل تأمل بود. این خانم می ­گفت: «همسرم را دوست ندارم». وقتی علتش را جویا شدم چنین گفت: «همسرم می­بیند که با چه وضعی از خانه بیرون می­روم، اما هیچ واکنشی نشان نمی ­دهد! بی­تفاوتی همسرم برای من بسیار آزار دهنده است. بی­ تفاوتی همسرم نسبت به نوع پوشش و رفت و آمدهای من نشان دهنده­ ی این واقعیت است که علاقه­ای نسبت به من ندارد و مرا به حال خودم رها کرده».   

 1. فاطمه

  سلام
  من شش ساله ازدواج کردم
  بچه نداریم
  شوهرم خیلی قشنگ تا حدی که به نظرم بازیگری نقش یوزارسیف رو ایشان باید ایفا میکند
  اما چه فایده که اقتدار و استقلال رای نداره
  دو سال از من بزرگتر
  امسال کارمون به نزدیکی طلاق کشید
  بستگان ورود کردند نگذاشتند
  امسال اعتکاف رفتم همه اونایی که نگذاشتند کارمون تموم بشه رو نفرین کردم
  آخه اونا چی میدانند که مرد و مردانگی اش
  همه میگن بچه بیار
  اما وقتی من از همسرم راضی نیستم چطور پدر بچه ام رو هم ….
  من توصیه میکنم همه جوونا قبل ازدواج برن مشاوره و تست شخصیت و … رو پر کنند بعد اگه تفاوت زیادی ندارند ازدواج کنند
  ببخشید سرتان رو درد آوردم
  حق یار و نگهدارتون

  • احمد نباتی

   سلام بر شما
   خوبه که با همسرتون پیش مشاوره بروید. شاید اثرگذار بود.

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question