×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

 بسم الله الرحمن الرحیم

اصل نوزدهم: غیرت­ مداری

برگفته از کتاب آشیانۀ مهر  نوشتۀ مدیر سایت.

اجازه بفرمایید در ابتدای بحث، نگاهی کوتاه به معنای لغوی آن داشته باشیم:

غیرت از لغت «غیر» گرفته شده و می­ تواند معانی و کاربردهای متخلفی داشته باشد. معنای لغوی «غیرت» حسّاسیتی است که انسان در برابر متعلّقات خود دارد، تا نظر غیر را از آن بردارد. واژه­ی «غیرت» به معنای حمیّت هم معنا شده است. غیرت در دین به معنای دفاع از دین و پافشاری بر حفظ ارزش­ های دینی است. غیرت در مورد ناموس هم به معنای حفظ ناموس در برابر نامحرم است.

امام صادق (علیه ­السلام) می­ فرماید: «خداوند غیور است و هر غیوری را دوست دارد، و از غیرت­مندی او است که زشتکاری­ های پیدا و پنهان را حرام کرده است.»[۱]  

اصل «غیرت­ مداری» در برابر ناموس، ضامن حفظ بنیان خانواده و عاملی مؤثّر جهت حفظ امنیت روانی جامعه خواهد بود. این نوع از غیرت­مداری، به معنای حساسیّت در برابر ناموس و مراقبت از عفّت و پاک­دامنی او در برابر بایدها و نبایدهای الهی است.

به سادگی نمی­توان کسی را پیدا کرد که عاری از هرگونه غیرتی باشد. برخی از آقایان محدوده­ ی ابراز غیرت خود را صرفاً در برخی از روابط خاص و فسادهای آن­ چنانی می­ بینند، و گمان می­ کنند که نوع پوشش زن، و نیز شوخی و مزاح او با نامحرم، ربطی به غیرت ندارد! به همین دلیل حسّاسیتی نسبت به پوشش و رفتارهای همسر خود ندارند و به او اجازه می­دهند جلوه­ های زنانه­ ی خود را در معرض دید نامحرم قرار دهد و با نامحرم به مزاح و شوخی بپردازد! امّا غافل از این که هیچ مرد غیوری هرگز نمی­ تواند بپذیرد ناموسش در معرض نگاه­ های غریزی نامحرم قرار گیرد. افراد غیور، نهایت دقّت را در پوشش ناموس خود به کار می­ برند، و همواره مراقب نوع رفتار و ارتباط او با نامحرم هستند. پیامبر اکرم (صلی­ اله­ علیه­ وآله) می­فرماید: «اگر زن با زینت و عطر از خانه خارج شود و شوهرش هم رضایت داشته باشد، در مقابل هر قدمی که آن زن برمی­ دارد، خانه­ای از آتش برای مرد بنا می­ کنند.»[۲]   

متأسفانه برخی از آقایان، آگاهانه یا ناآگاهانه همسر خود را تشویق می­کنند تا با جنس مخالف ارتباط صمیمانه برقرار کنند. این آقایان گمان می­ کنند خنده و شوخی با نامحرم، نشان­دهنده­ی ادب اجتماعی و موجب تقویت روحیه­ی مهر و محبّت در میان زن و شوهر می­باشد! چنین افرادی رفتارهای متین و حجاب همسر خود را نشانی از عقب­ماندگی و تحجّر وی می­بینند، و در برابر دوستان و آشنایان خود احساس حقارت و سرشكستگي می­کنند!  

خانم رشیدی می­گفت: «مدّت­ها با شوهرم بر سر خنده و شوخی با نامحرم مشکل داشتم. شوهرم مرا از خود  دور کرده بود و می­گفت: وقتی دوستان من به منزل می ­آیند، باید پیش ما بنشینی و با آن­ ها بخندی و شوخی کنی! مدّت­ها در برابر خواسته­ ی همسرم مقاومت کردم، امّا به خاطر فشارهای او، تن به خواسته­ اش دادم و آن­ گونه که می­خواست رفتار می­کردم. وقتی یکی از دوستانش که رفت و آمد زیادی هم به منزل ما داشت، مهمان ما می­شد، در کنار شوهرم می­ نشستم و در آن جمع به گفتگو و مزاح می­ پرداختم! به تدریج با او انس گرفتم و خود را به او وابسته دیدم. دوست داشتم بیشتر به منزل ما بیاید تا به بهانه­­ های مختلف با او گفتگو کنم. به خاطر محبّتی که به آن مرد پیدا کردم، بدون اطلاع همسرم با او ارتباط تلفنی برقرار کردم، و در غیاب همسرم با وی صحبت می­کردم. اکنون آن­چنان به این مرد وابسته شده ­ام که دیگر نمی­ توانم بدون او به چیز دیگری فکر کنم. حتّی برای یک لحظه هم شده، نمی­ توانم فکر او را از سرم بیرون کنم!

خانم رشیدی كه از يك طرف وابستگي عاطفي شديدي به نامحرم پيدا كرده بود، و از طرف ديگر هم نمي­توانست خود را در چنين حالتي ببينيد، مي­گفت: «آیا راهی سراغ دارید که این مرد را از زندگی خود کنار بگذارم و به زندگی گذشته­ ی خود بازگردم ؟!…» 

آقای کریمی که با دلهره و به هم­ ریختگی وارد مرکز مشاوره شد، می­گفت: «همسرم به من خیانت کرده و عاشق مرد دیگری شده است». او می­ گفت: «سال­ ها در کنار همسرم زندگی خوبی داشتیم و با کمال محبّت به او کمک کردم تا تحصیلات دیپلم خود را ادامه دهد و استاد دانشگاه شود. فکر می­ کردم ارتباط باز با نامحرم، نشانه­ ی فرهنگ و تمدّن است، و فکر می­کردم محدود کردن ارتباط با نامحرم برای ما که افراد تحصیل­ کرده و فرهیخته­ ای هستیم، بی­ معنا است.

مدّت­ ها گذشت تا این­ که متوجّه رفتارهای مشکوکی در همسرم شدم. همسرم بدون هیچ دلیلی بنای بر ناسازگاری گذاشته بود و می­ گفت که نمی­ تواند با من زندگی کند. این ناسازگاری ادامه پیدا کرد تا این­ که مجبور شدم تن به خواسته­ اش داده و او را طلاق بدهم.

بعد از جدایی متوجّه شدم علّت جدایی ما، یکی از دوستانم به نام کیانوش بود که با او رفت و آمد خانوادگی داشتیم. بارها با چشم خود شاهد شوخی و مزاح­ هایی که میان او و همسرم رد و بدل می­شد بودم، امّا به هیچ ­وجه نمی­ توانستم حدس بزنم که این رابطه منجر به فروپاشی زندگی من خواهد شد!

همسرم بعد از طلاق و به اتمام رسیدن عدّه­ ی شرعی، بلافاصله با آن مرد خائن ازدواج کرد و تمام محبّت­های مرا به فراموشی سپرد.

اکنون که این­جا نشسته­ ام، نه می­توانم به گذشته­ ی اندوه­ بار خود فکر کنم، و نه آینده­ی روشن و امیدبخشی پیش روی خود می­ بینم. کاملاً سر در گم هستم و نمی­ دانم چه کنم … ؟!»  

این دو داستان تنها نمونه ­ای کوچک از آسیب ­های ارتباط با مرد بیگانه بود. برخی از آقایان بدون توجّه به آسیب ­ها و مفاسد بسیاری که در برخی خانواده ­ها می ­بینیم، همسر خود را تشویق به رابطه ­ای باز با دوستان و اعضای نامحرم خانواده­ ی خود می­ کنند، و حتّی با معیار قرار دادن خانم ­های کم ­دقّت فامیل، همسر محجوب و عفیف خود را با چوب تحقیر و استهزاء از خود می­ رانند!

آقای بهاری می ­گفت: «مدّت­ ها است متوجّه شده­ ام زن برادرم با مردهای بیگانه ارتباط تلفنی دارد و شب و روز مشغول پیامک­ بازی است!» به آقای بهاری گفتم: «آیا برادر شما از این کارهای خانمش اطلاع دارد؟» در پاسخ گفت: «مگر می­ شود اطّلاع نداشته باشد؟! او می­داند همسرش با مردهای نامحرم گفتگو می­ کند، امّا از روی محبّت به همسر، و ترسی که از همسرش دارد، جرأت ندارد او را از این کارها باز دارد و به وی اعتراض نماید!»

آقای محترم! درست است که باید همسر خود را دوست داشته باشید و به او ابراز عشق و محبّت کنید، اما علاقه و محبّت شما هرگز نباید موجب پذیرفتن برخی از رفتارهای ناشایست وی در برابر نامحرم گردد. غیرت مرد باید به گونه ­ای باشد که خانم­ کم ­دقّت، از ترس واکنش همسر، جرأت خیانت و قدم گذاشتن در کج­ راهه ­ها را به خود ندهد و دامن خود را به گناه آلوده نکند! 

امیرالمؤمنین (علیه ­السلام) در روایتی خطاب به اهل عراق چنین می­ فرماید: «ای اهل عراق! به من خبر رسیده که زن­های شما در راه­ ها با مردها برخورد می­کنند. آیا حیا نمی­ کنید؟!»[۳] در روایت دیگری هم از آن حضرت آمده: «آیا حیا نمی ­کنید و به غیرت در نمی ­آیید؟! زنان شما با بازارها م ی­روند و با بی ­نزاکت­ ها در هم می­ آمیزند؟!»[۴]     

غيرت­ مداري و ترك گناه

اصل غیرت­ مداری، مسأله­ ای نیست که تنها مخصوص به ناموس باشد. غیرت­ مداری موجب می­شود تا خود انسان هم از گناه دست بردارد و دامن خود را به زشتکاری ­های آشکار و پنهان آلوده نکند.

امام صادق (علیه ­السلام) می­ فرماید: «خداوند غیور است و هر غیوری را دوست دارد، و از غیرت­ مندی اوست که فحشا و زشتکاری­ های پیدا و پنهان را حرام کرده است.»[۵]

برخی از افراد بر این باور هستند که نگاه کردن به عکس­ ها و فیلم­ های زشت در کنار همسر اشکالی ندارد! در حالی­ که این کار علاوه بر آن که شرعاً حرام است، مفاسد بی­ شماری هم برای خانواده­ ها در پی دارد. این صحنه­ ها تصاویر و خاطراتی را در ذهن حکّ می­ کنند، که به راحتی پاک شدنی نیست؛ و موجب می­ شوند تا زن و مرد به جای بهره­ مندی از زیبایی­ های یکدیگر، تنها مشغول افکار شهوانی و گناه آلود خود باشند و حتی در تماس­ها جنسی هم به جای تمرکز در زیبایی­ های همسر، با فکر مرد و زن اجنبی در کنار همسرشان بنشینند و همسر خود را وسیله­ ای برای دل سپردن به خیالات ناشایست خود کنند! 

چنین خاطرات شومی، روح معنویت و پاک­دامنی را از انسان دور م ی­کند و انسان را همواره در اشتیاق قلبی و آرزوی دست­یابی به ارتباط با نامحرم نگاه می­ دارد.

نگاه به تصاویر نیمه­ عریان و نیمه­ برهنه­ ی ماهواره­ای هم از عواملی است که موجب تضعیف غیرت مرد (و همچنین حیای زن)، می­گردد. مردی که تا پیش از این نگاهش با این تصاویر آشنا نبود، به محض مواجه شدن با آن­ ها احساس ناخوش ­آیندی پیدا می­ کرد و غیرتش هم اجازه نمی­داد که خانواده­ اش به تماشای آن­ ها بپردازند؛ با ورود نامبارك ماهواره به منزل و نشستن در پای فیلم­ها و تبلیغات آن، به تدریج حسّاسیت خود را نسبت به این­ گونه فیلم­ ها از دست مي­ دهد، و به همراه اعضاي خانواده­ به تماشای آن­ ها مي ­پردازد! هر انسان پاکی نگاه کردن به چنین تصاویری را خلاف فطرت خود و کاری چندش ­آور می­داند، امّا وقتی از مسیر فطرت و غیرت فاصله گرفت، نه تنها چنین صحنه­ هایی را چندش­ آور نمی­ داند، بلکه احساس خوش ­آیندی هم در برابر آن دارد!

چنین افرادی در توجیه کار ناشاسیت خود با قیافه ­ای حقّ به جانب می­ گویند: «تماشای چنین صحنه­ هایی هیچ اثری در ما ایجاد نمی­ کند، و نگاه به این تصاویر برای ما کاملاً عادی است!» این افراد متوجّه نیستند که عادی شدن چنین تصاویری، نشان­ دهنده­ ی آلوده شدن فطرت و تضعیف حیا و غیرت آن­ها است. عادی شدن این تصاویر، همانند عادت کردن به بوی بد سیگار و هوای آلوده و یا عادت کردن به بوهای مشمئزکننده است. آيا اگر بوي  بد سيگار براي كسي عادي شد، زياني هم براي وي ندارد؟! آيا اگر استشمام هواي آلوده و مسموم شهر براي شهرنشين ­ها عادي شد، آسيب ناشي از آن هم منتفي مي­ گردد؟! مسلّماً اين­گونه نيست! پس وقتي نگاه كردن به تصاوير خلاف عفّت براي كسي عادي مي­ شود، اطمينان داشته باشد كه اين تصاوير اثر مخرّب خود را بر روح و روان او خواهند داشت و هر بار نگاه، تاريكي و ظلمت جديدي را براي وي به همراه خواهد آورد. ظلمتي كه دريچه­ هاي معنويّت و حكمت را به روي انسان مي­ بندد و از دين­ مداري، جز پوسته ­اي كم­ ارزش چيز ديگري براي انسان باقي نمي ­گذارد! گناه ­هاي مكرّر موجب مي­ شوند تا انسان عقل و فهم دين را از دست بدهد و به جاي آن كه خود را مطيع دستورات الهي ببيند، آيات و نشانه ­هاي الهي را تكذيب كند و آن ­ها را به تمسخر و استهزاء بگيرد! خداوند متعال در قرآن كريم مي­ فرمايد: «سپس سرانجام كسانى كه مرتكب اعمال بد شدند به جايى رسيد كه آيات خدا را تكذيب كردند و آن را به مسخره گرفتند!» ؛ «ثُمَّ كانَ عاقِبَةَ الَّذينَ أَساؤُا السُّواى‏ أَنْ كَذَّبُوا بِآياتِ اللَّهِ وَ كانُوا بِها يَسْتَهْزِؤُنَ.»[۶]    

کسی که چشمی پاک و قلبی زلال دارد، نه تنها چنین تصاویری را عادی نمی­داند، بلکه احساس ناخوش آیندی در برابر آن دارد و نگاه کردن به آن­ها را خلاف کرامت و شخصیّت انسانی خود می ­بیند. چنین تصاویری به تدریج حیای خانوادگی را هم تضعیف می ­کنند و موجب می­ شوند تا اعضای خانواده از حیا و عفت فاصله گیرند و با انس گرفتن با چنین تصاویری، بیش از هر چیز از حجاب و پوشش خود کم بگذارند و ارتباط و شوخی با نامحرم را امری عادی و بلکه ضروری تلقّی کنند! وقتی انسان با چنین صحنه­ هایی مأنوس شد، دیگر نمی ­تواند درک صحیحی از فلسفه­ ی پوشیدگی در برابر نامحرم داشته باشد، و نه تنها از برقراری ارتباط عاطفی با نامحرم ابایی ندارد، بلکه آن را لازمه­ ی زندگی، و زمینه­ ای برای تفریح و آرامش قلبی خود می­ بیند!

افراط و تفريط در غيرت­ مداري!

وقتی سخن از غیرت­ مداری به میان می­آید، باید مراقب باشید در دام افراط و تفریط گرفتار نشوید.

دین اسلام و عقل سلیم، چارچوبه­ ی غیرت­ مداری را مشخّص کرده است، به همین دلیل باید رفتارهای خود را با عقل و دین تطبیق دهید. در موارد خاصّی هم که مورد اختلاف است، می­ توانید با یک کارشناس دینی که آگاه به عرف هم می­ باشد، به مشورت بپردازید.

گاهي اوقات مشاهده م ی­کنیم برخی از آقایان از عنوان غیرت سوء استفاده می­ کنند و همسر خود را تحت فشار رواني قرار می­دهند. برخی از آقایان چارچوبه­ های خودساخته در حیطه­ ی غیرت را به خانواده و اطرافیان خود تحمیل می­ کنند و عنوان مقدّس دین و غیرت ­مداری را هم زیر سؤال می ­برند!

آقای فرهادی به همراه خانواده­ ی خود به خواستگاری دختر آقای نکوهش رفت. آقای نکوهش که در حضور خانواده ­ی فرهادی با افتخار و با قیافه­ ای حق به جانب می­ گفت: «تاکنون سه دختر شوهر دادم و همه­ ی دامادهایم را خودم انتخاب کردم. به هیچ کدام از دخترهایم هم اجازه ندادم تا قبل از عقد با خواستگار خود صحبت کنند!»

مشخّص شد آقای نکوهش توّقع دارد آقای فرهادی ندیده و نشناخته دست به انتخاب بزند و بگوید که حاضر است با خانواده­ ی آن ­ها وصلت کند یا نه؟! وقتی صحبت به این­جا رسید، خانواده­ ی آقای فرهادی مقداری با آقای نکوهش صحبت کردند تا اجازه دهد این دو جوان یکدیگر را ببینند. بعد از کمی خودخوری با اکراه قبول کرد تا این دو جوان با یکدیگرگفتگو کنند. آقای فرهادی داخل اتاق شد تا این­که با دختر صحبت کند. بعد از بیست دقیقه معطّلی، بالأخره دختر وارد اتاق شد. جالب بود! دختر با چادر مشکلی وارد اتاق شده بود! و با روی کاملاً گرفته در گوشه­ ای از اتاق نشست. انگار نه انگار که آقای فرهادی قصد داشت چهره­ ی او را ببیند! موقع صحبت هم معلوم شد که دختر خانم، به سفارش پدر روی خود را گرفته بود، تا مرد غریبه او را ندیده باشد! دختر آقای نکوهش که مضطرب بود و نمی ­توانست صحبت کند، بعد از چند دقیقه از جای خود بلند شد و گفت پدرم اجازه نداده بیش از این در اتاق بنشینم! (افراط در غیرت)

خانم رشیدی می­ گفت: شوهرم مرد بی­نماز و بد اخلاقی است که همیشه به من مشکوک است و با کارهای خود، روزگارم را سیاه کرده است. بعد از هر مهمانی و بعد از هر دفعه­ ای که با یکدیگر به خیابان می­ رویم، خانه را تبدیل به عزاخانه می­ کند. با وجودی که مراقب حجاب و رفتارم هستم. بهانه­ های عجیب می­ گیرد، و دست آخر هم مرا متّهم به مشکلات غیر اخلاقی می­ کند! مثلاً می­ گوید: «در خیابان مردی به تو نگاه کرد، آیا ارتباطی با او داری؟!»، «چرا به برادرم سلام کردی؟! مگر نمی­ دانی مرد اجنبی نباید صدای زن را بشنود؟!» گاهی اوقات هم سراسیمه و سرزنده به خانه می­آید و تمام خانه را وارسی می­ کند. بعد می­ گوید: «آیا مردی در خانه بود؟!» نمی­دانم از دست این مرد چه کنم .…»

چنين رفتارهاي نابخردانه­ اي نه تنها نشانه­ ي دين­داري نيست، بلكه نشانه­ ی کج­ فهمي و نگرش نادرست به جلوه­ هاي زيباي دين است.

امیرالمؤمنین (علیه ­السلام) می­فرماید: «از غیرت­ ورزی در غیر موضع آن در هراس باشید. همانا چنین کاری زن سالم را به بیماری و ناراستی می­ کشاند و پاکدامن را در اندیشه­ ی گناه قرار می­ دهد.»[۷]

برخی از افرادی که مبتلا به چنین اشتباهاتی شده ­اند، مشکل نگرشی دارند. گفتگو با کارشناس دینی که مورد اعتماد و وثوق وی باشد، بهترین راه­ حلّ برای اصلاح چنین نگرش نادرستی است. برخی دیگر از چنین افرادی مبتلا به وسواس فکری هستند. این وسواس اقسام گوناگونی دارد. چنین افرادی باید به کارشناس مشاور مراجعه کنند و مشکل خود را با وی در میان بگذارند. برخی از این افراد که به همه چیز شک می­ کنند، و همیشه در سوء­ظنّ و بدگمانی هستند، می­ توانند با مراجعه به روان­ پزشک به مداوای خود بپردازند.

خانم احمدی می­ گفت: «همسرم وسواس شدیدی داشت و به همه چیز مشکوک بود. گاهی اوقات از اداره مرخصی ساعتی می­ گرفت و سراسیمه به منزل می ­آمد. او فکر می­ کرد مرد غریبه­ ای در منزل است و باید ناغافل مچ مرا را بگیرد. تمام خانه را وارسی می­کرد و وقتی کسی را پیدا نمی­کرد، در حد مرگ مرا کتک می­زد. موضوع را با روان­ شناسی در میان گذاشتم و او هم با توجّه به اطلاعاتی که از من گرفت، داروهایی را تجویز نمود تا مخفیانه در غذای او بریزم. سال­ ها از آن روزگار سخت گذشته و به لطف الهی مشکل شوهرم کاملاً حل شده و در کنار یکدیگر زندگی خوبی داریم.»

تا این­جا از افرادی گفتیم که دچار افراط و زیاده­ روی می­شوند. از طرف دیگر عدّه­ ای هم دچار تفریط وکوتاهی می­ شوند.

وقتی صحبت از غیرت به میان می­آید، برخی از افراد کم اطلاع، غیرت­ مداري به­ جا و صحیح را هم به حساب زیاده­ روی در غیرت می­ گذارند و ­علاوه بر آن که رفتارهای نادرست خود را عاری از هر نوع عیب و ایرادی می­دانند، در برابر نصحیت خیرخواهانه­ ی دیگران هم موضع گیری می­ کنند! نشست و برخواست با کسانی که در حیا و غیرت کوتاهی می­ کنند، هم نشینی با فیلم­ های نیمه­ عریان و تبلیغات ماهواره ­ای، از جمله مواردی است که انسان را در غیرت، مبتلا به تسامح می­ کند و عقل دین­ مداری را در انسان تضعیف می­ کند.    


[۱] . «إِنَّ اللَّهَ- تَبَارَكَ وَ تَعَالى‏- غَيُورٌ، يُحِبُ‏ كُلَ‏ غَيُورٍ، وَ لِغَيْرَتِهِ حَرَّمَ الْفَوَاحِشَ: ظَاهِرَهَا وَ بَاطِنَهَا». الکافی، جلد۱۱، صفحه­ ی۲۲۹٫

[۲] . «الْمَرْأَةُ إِذَا خَرَجَتْ‏ مِنْ‏ بَابِ‏ دَارِهَا مُتَزَيِّنَةً مُتَعَطِّرَةً وَ الزَّوْجُ بِذَلِكَ رَاضٍ يُبْنَى لِزَوْجِهَا بِكُلِّ قَدَمٍ بَيْتٌ فِي النَّارِ». بحار الانوار، جلد۱۰۰، صفحه­ ی۲۴۹٫

[۳] . «یا أَهْلَ الْعِرَاقِ نُبِّئْتُ أَنَّ نِسَاءَكُمْ يُدَافِعْنَ الرِّجَالَ فِي الطَّرِيقِ أَمَا تَسْتَحُونَ». مشکات الأنوار، صفحه­ ی۲۳۷٫

[۴] . «قَالَ أَمَا تَسْتَحُونَ وَ لَا تَغَارُونَ نِسَاؤُكُمْ‏ يَخْرُجْنَ‏ إِلَى‏ الْأَسْوَاقِ‏ يُزَاحِمْنَ الْعُلُوجَ». وسائل الشیعه، جلد۲۰، صفحه­ ی۲۳۶٫

اين روايت به معنای آن نيست كه خانم­ ها در هر حالی حقّ رفتن به بازار را نداشته باشند. توبيخ حضرت در اين روايت از آن جهت است كه خانم­ها در بازار با مردهايي معامله مي­ کنند كه اهل نزاكت و ادب نيستند و در صحبت با خانم از حياي لازم برخوردار نمی­ باشند! 

[۵] . «إِنَّ اللَّهَ- تَبَارَكَ وَ تَعَالى‏- غَيُورٌ، يُحِبُ‏ كُلَ‏ غَيُورٍ، وَ لِغَيْرَتِهِ حَرَّمَ الْفَوَاحِشَ: ظَاهِرَهَا وَ بَاطِنَهَا». الکافی، جلد۱۱، صفحه­ ی۲۲۹٫

[۶] . سوره­ ي روم، آيه­ ي۱۰٫

[۷] . «إِيَّاكَ‏ وَ التَّغَايُرَ فِي‏ غَيْرِ مَوْضِعِ الْغَيْرَةِ فَإِنَّ ذَلِكَ يَدْعُو الصَّحِيحَةَ مِنْهُنَّ إِلَى السَّقَمِ». الکافی، جلد۵، صفحه­ ی۵۳۷٫ 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question