بسم الله الرحمن الرحیم

آداب و رسوم منطقی، پیمان­ هایی است برای تنظیم و بهبود روابط اجتماعی، و زندگی بهتر و آسوده ­تر. پر واضح است که اگر نتیجه­ ی آداب و رسومی، در نقطه­ ی مقابل موارد ذکر شده باشد، نه تنها محترم و لازم الإجرا نیست؛ بلکه پافشاری بر آن، کاری ناصحیح و غیر معقول خواهد بود. روی همین اساس باید مراقب باشید که اگر چنین آداب و رسومی دارید، با تعصّب و پافشاری بی ­جا، همسر خود را ملزم به رعایت آن نکنید و لااقل اگر هم با فشار خانواده و فامیل مجبور به ادای آن هستید ـ البته در صورتی که مستلزم کار حرامی نباشد ـ به جای توجیه و معقول جلوه دادن آن، به راحتی موضوع غیر منطقی بودن آن را با همسرتان در میان بگذارید. همچنین اگر آداب رسومی بر خلاف دستور خداوند باشد، دیگر هیچ بهانه ­ای برای پاییندی به آن وجود ندارد و به هیچ وجه نباید دنبال عمل به آن باشید.

در تلاش باشید که به آداب و رسوم خانوادگی همسر خود احترام بگذارید و در رفت و آمد با خانواده ­ی او، آداب و عرف منطقی آن­ ها را رعایت فرمایید. این کار نشان از تکریم همسر، و میزان انعطاف ­پذیری شما دارد. برخی از افراد تلاش می ­کنند که آداب و رسوم  خود را به خانواده ­ی همسر تحمیل کنند، و آن ­ها را ملزم کنند تا صِرفا مطابق آداب و رسوم خود رفتار نماید! این افراد وقتی می ­بینند خانواده­ ی همسرشان در رابطه با آن­ ها مطابق عرف خود رفتار می­کنند، این کار را نشان از بی ­احترامی آن­ ها دانسته، و نگرش نادرستی نسبت به آن­ها پیدا می ­کنند!   

شخصی می ­گفت: «چند سال است که با همسرم زندگی می ­کنم و در این سال­ها مدام با خانواده­ ی همسرم جرّ و بحث، و کشمکش دارم. خانواده­ ی همسرم حاضر نیستند همانند رسم و رسوم خانوادگی من رفتار نمایند و با من مطابق با عرف خودم رفتار نمایند. آن ­ها ارزش و احترامی برای من قائل نیستند و من هم تمام تلاش خود را به کار می­ گیرم، تا بالأخره آن ­ها را مجبور به پذیرش این کار نمایم!»      

به این شخص گفتم: «چرا این­ قدر اصرار دارید که خانواده­ ی همسرتان مطابق با عرف وآداب و رسوم شما رفتار کنند؟! آیا این کار نشان از تکبّر و خودمحوری شما نیست؟! وقتی نگرش شما زیاده­ خواهانه باشد، کاملا طبیعی است که خانواده­ی­ همسرتان هم در مقابل آن ایستادگی نماید و حاضر به پذیرش آن نشود! آن­ها با آداب و رسوم خود در صدد تکریم شما هستند، امّا شما به جای دیدن این تکریم، و به جای تشکر از آن ­ها، صِرفا توقع دارید آن­ گونه که مطابق عرف شماست با شما رفتار نماید! سعی کنید به آداب و رسوم آن­ها احترام بگذارید و با چنین نگرش­ نادرستی، بیش از این موجبات ناراحتی خود و خانواده­ی همسرتان را فراهم نیاورید».  

اگر رسم و رسوم خانوادگی خوبی دارید و در عین حال می ­بینید که در تعارض با رسم و رسوم خانواده­ ی همسرتان نیست، سعی کنید این رسم خوب را در مورد آن­ ها هم اجرا کنید تا همسرتان تصور نکند، میان خانواده­ ی خود و خانواده­ ی او تبعیض قائل می ­شوید.

در زندگی زناشویی ممکن است تعارض آداب و رسوم­ های مرد و زن موجب کشکمش و بی نظمی ­های  در امور زندگی شود. با توجه به این که مرد مدیر خانواده است، خانم­ها باید دقّت داشته باشند که در خانه با رسم و رسوم خانوادگی شوهر خود آشنا شوند، و امور زندگی را مطابق با آداب و رسوم همسرشان  اداره نمایند. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به اصول زندگی زناشویی (۱۵)‌ اصل پذیرش آداب و رسوم منطقی همسر

 • بهزاد حبیبی

  سلام حاجی…
  ممنوووووووووون از مطالب جالبتون، استفاده کردیم بدجور:)
  جزاکم الله

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اسفند ۱۰م, ۱۳۹۲ ۱۶:۳۱:

  سلام اقای حبیبی عزیز… انشاء الله هر کجا که هستید در پناه حق باشید. التماس دعا

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی