بازدید کنندۀ گرامی! از حضورتان در سایت هم اندیشی دینی تشکر می کنم.
متأسفانه به علت مشغلۀ کاری فرصت پاسخگویی به سؤلات را ندارم، لطف کنید فعلا سؤالی مطرح نفرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

آداب و رسوم منطقی، پیمان­ هایی است برای تنظیم و بهبود روابط اجتماعی، و زندگی بهتر و آسوده ­تر. پر واضح است که اگر نتیجه­ ی آداب و رسومی، در نقطه­ ی مقابل موارد ذکر شده باشد، نه تنها محترم و لازم الإجرا نیست؛ بلکه پافشاری بر آن، کاری ناصحیح و غیر معقول خواهد بود. روی همین اساس باید مراقب باشید که اگر چنین آداب و رسومی دارید، با تعصّب و پافشاری بی ­جا، همسر خود را ملزم به رعایت آن نکنید و لااقل اگر هم با فشار خانواده و فامیل مجبور به ادای آن هستید ـ البته در صورتی که مستلزم کار حرامی نباشد ـ به جای توجیه و معقول جلوه دادن آن، به راحتی موضوع غیر منطقی بودن آن را با همسرتان در میان بگذارید. همچنین اگر آداب رسومی بر خلاف دستور خداوند باشد، دیگر هیچ بهانه ­ای برای پاییندی به آن وجود ندارد و به هیچ وجه نباید دنبال عمل به آن باشید.

در تلاش باشید که به آداب و رسوم خانوادگی همسر خود احترام بگذارید و در رفت و آمد با خانواده ­ی او، آداب و عرف منطقی آن­ ها را رعایت فرمایید. این کار نشان از تکریم همسر، و میزان انعطاف ­پذیری شما دارد. برخی از افراد تلاش می ­کنند که آداب و رسوم  خود را به خانواده ­ی همسر تحمیل کنند، و آن ­ها را ملزم کنند تا صِرفا مطابق آداب و رسوم خود رفتار نماید! این افراد وقتی می ­بینند خانواده­ ی همسرشان در رابطه با آن­ ها مطابق عرف خود رفتار می­کنند، این کار را نشان از بی ­احترامی آن­ ها دانسته، و نگرش نادرستی نسبت به آن­ها پیدا می ­کنند!   

شخصی می ­گفت: «چند سال است که با همسرم زندگی می ­کنم و در این سال­ها مدام با خانواده­ ی همسرم جرّ و بحث، و کشمکش دارم. خانواده­ ی همسرم حاضر نیستند همانند رسم و رسوم خانوادگی من رفتار نمایند و با من مطابق با عرف خودم رفتار نمایند. آن ­ها ارزش و احترامی برای من قائل نیستند و من هم تمام تلاش خود را به کار می­ گیرم، تا بالأخره آن ­ها را مجبور به پذیرش این کار نمایم!»      

به این شخص گفتم: «چرا این­ قدر اصرار دارید که خانواده­ ی همسرتان مطابق با عرف وآداب و رسوم شما رفتار کنند؟! آیا این کار نشان از تکبّر و خودمحوری شما نیست؟! وقتی نگرش شما زیاده­ خواهانه باشد، کاملا طبیعی است که خانواده­ی­ همسرتان هم در مقابل آن ایستادگی نماید و حاضر به پذیرش آن نشود! آن­ها با آداب و رسوم خود در صدد تکریم شما هستند، امّا شما به جای دیدن این تکریم، و به جای تشکر از آن ­ها، صِرفا توقع دارید آن­ گونه که مطابق عرف شماست با شما رفتار نماید! سعی کنید به آداب و رسوم آن­ها احترام بگذارید و با چنین نگرش­ نادرستی، بیش از این موجبات ناراحتی خود و خانواده­ی همسرتان را فراهم نیاورید».  

اگر رسم و رسوم خانوادگی خوبی دارید و در عین حال می ­بینید که در تعارض با رسم و رسوم خانواده­ ی همسرتان نیست، سعی کنید این رسم خوب را در مورد آن­ ها هم اجرا کنید تا همسرتان تصور نکند، میان خانواده­ ی خود و خانواده­ ی او تبعیض قائل می ­شوید.

در زندگی زناشویی ممکن است تعارض آداب و رسوم­ های مرد و زن موجب کشکمش و بی نظمی ­های  در امور زندگی شود. با توجه به این که مرد مدیر خانواده است، خانم­ها باید دقّت داشته باشند که در خانه با رسم و رسوم خانوادگی شوهر خود آشنا شوند، و امور زندگی را مطابق با آداب و رسوم همسرشان  اداره نمایند. 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم.
نوشته های مرتبط :

2 پاسخ به اصول زندگی زناشویی (۱۵)‌ اصل پذیرش آداب و رسوم منطقی همسر

 • بهزاد حبیبی

  سلام حاجی…
  ممنوووووووووون از مطالب جالبتون، استفاده کردیم بدجور:)
  جزاکم الله

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ اسفند ۱۰م, ۱۳۹۲ ۱۶:۳۱:

  سلام اقای حبیبی عزیز… انشاء الله هر کجا که هستید در پناه حق باشید. التماس دعا

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
 • بازدید امروز: 3547
 • بازدید دیروز: 4560
 • بازدید سال: 1626365
 • کل نوشته‌ها: 1274
 • کل دیدگاه‌ها: 3797
عکس های متنوع تصادفی