×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

بسم الله الرحمن الرحيم

یکی از اصولی که باید در زندگی زناشویی مورد توجه قرار دارد، اصل رعایت آداب و جاذبه­ ها است. نوع پوشش زن و مرد در کنار یکدیگر، پیرایش و نظافت و نوع رعایت آداب معاشرت، باید به گونه ­ای باشد که برای همسر دل­ نشین باشد، و موجب آزار و دل­ سردی وی نگردد.

پیراستگی ظاهری و نوع پوشش لباس، از مصادیق این اصل به شمار می ­روند. زن و شوهر از جاذبه ­ی ظاهری لازم برای طرف مقابل خود بهره ­مند هستند، منتهی به شرطی که جاذبه­ های خدادادی خود را به نمایش بگذارند. آراستگی زن و شوهر در مقابل یکدیگر، موجب ایجاد محبت و صمیمت بیشتر در بین آن ­ها، و نیز عامل تقویت استحکام در بنیان خانواده می ­گردد. رسول اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله): «اگر زن خود را برای شوهرش نمی ­آراست، بی ­گمان در دل او جای نمی ­گرفت».[۱] آن حضرت در روایت دیگری می ­فرماید: «مرد در برابر همسرش، همان وظیفه ­ای را دارد که زن در برابر او دارد؛ یعنی خود را برای او بیاراید، همچنان که زنش، خود را برای او می آراید؛ ولی نباید به گناه بیفتد».[۲] نکته ای که در این روایت قابل توجه است این است که آراستگی برای همسر نباید به گونه ­ای باشد که، شأن اجتماعی انسان را زیر سؤال ببرد و یا این­که موجب مفسده و گناه شود. ممکن است مردی از همسرش توقّع داشته باشد تا با کم گذاشتن از حجاب اسلامی، زیبایی خود را در معرض نمایش نامحرم قرار دهد! و ممکن است خانمی از شوهرش بخواهد تا با پوشیدن لباس ­­های غیر متعارف و جِلف در جامعه حضور پیدا کند، و نیز ممکن است به بهانه­ ی آراستگی سر و صورت از او در خواست نماید تا محاسنش را کنار بگذارد و صورت خود را بتراشد!  

سعی کنید در انتخاب نوع لباس، ـ خصوصا لباس­ هایی که در خانه می­ پوشید ـ سلیقه و خواست همسر خود را هم مدّ نظر قرار دهید. در این مسأله تفاوتی میان زن و مرد وجود ندارد. هر کدام از آن­ ها دوست دارند همسر خود را زیبا و دل­ نشین ببینند و دوست دارند همسر خود را پاسخ ­گوی نیازهای عاطفی خویش ببینند. شکل ظاهری لباس، جنس و رنگ آن، باید به گونه ­ای باشد که جلوه ­های زیبای شما را به همسر نشان دهد و پاسخ ­گوی نیازهای وی باشد. سلیقه و خواست منطقی همسر خود را مدّ نظر قرار دهید و در خانه اصرار نداشته باشید تا لزوما مطابق با سلیقه­­ ی خود لباس بپوشید و اعتنایی به سلیقه­ی همسر نکنید! ممکن است همسر شما از دید روانی رنگ خاصی را دوست نداشته باشد و نسبت به رنگ خاصی انس و علاقه داشته باشد. همچنین ممکن است همسرتان به هر دلیلی دوست داشته باشد، شما را در لباس خاصی ببیند و از دیدن شما لذت ببرد. در تلاش باشید تا با پافشاری بی­ مورد در سلیقه­ ی شخصی خود، درخواست همسرتان را روی زمین نگذارید.   

ممکن است شما تا پیش از این در خانواده­ ای رشد کرده باشید که پدر و مادر اعتنایی به جلوه­ های ظاهری خود نمی­کردند و آراستگی را پیشه­ ی خود نمی­ کردند. در این صورت مراقب باشید تا در دام سنت ­های نادرست گرفتار نشوید و در تلاش باشید تا با شکستن سنت­ های نادرست، آراستگی مقبولی برای همسر خود داشته باشید.

امام کاظم (علیه­ السلام) می ­فرماید: «آراسته بودن مرد برای زن، از عواملی است که بر پاکدامنی زن می ­افزاید».[۳] برخی از فسادهای اخلاقی که همچون آتشی خانمان ­سوز بر دامن خانواده­ ها می ­افتد، به خاطر توجه نکردن به این اصل مهم و رها کردن پیراستگی ظاهری است. سعی کنید به موقع حمام بروید، عرق­های بدن را شستشو دهید و لباس­ های آغشته به عرق را تعویض کنید، تا حق همسر خود را ادا کرده باشید. ممکن است قوّه­ ی شامّه ­ی شما ضعیف باشد، و یا این­که به بوی عرق خود عادت کرده باشید، اما همسر شما این ­گونه نیست. لذا به خاطر او هم که شده، زیر پوش و دیگر لباس ­های آغشته به عرق را تعویض کنید، و در اوّلین فرصت ممکن بدن خود را شستشو دهید.

رسول خدا (صلی­ الله­ علیه ­و آله) می ­فرماید: «لباس ­های خود را بشویید، موهایتان را اصلاح کنید، مسواک بزنید، خود را آراسته کنید، و نظافت کنید؛ چرا که بنی اسرائیل این کارها را نمی­ کردند در نتیجه زنانشان به زنا افتادند». [۴] این روایت و امثال آن، تنها در خصوص آقایان نیست و شامل خانم ­ها هم می­ باشد. آقایانی هم هستند که به خاطر بی ­دقتی خانم خود در رعایت نظافت شخصی و پیراستگی، در گناه و  معصیت گرفتار شده ­اند.

توجه: بوی عرق برخی از مردم آن ­چنان تند و بد بو است که کمتر کسی می­ تواند، آن را تحمل نماید. این افراد باید به پزشک متخصص «قلب و عروق» و یا متخصص «داخلی» مراجعه کنند، تا با تجویز دارو، مشکل آن ­ها را حل کنند.

مدائنی می­ گوید نزد امام رضا (علیه ­السلام) رفتم. دیدم که ایشان خضاب کرده است. گفتم قربانت شوم خضاب کردید؟! فرمود: «آری! خضاب کردن پاداش دارد. آیا نمی­دانید که سر و وضع مرتب داشتن، بر پاکدامنی زنان می ­افزاید؟! آیا تو دوست داری که وقتی با سر و وضع نامرتب نزد همسرت می ­روی، او را نیز مانند خودت ببینی؟». گفتم: نه. فرمود: «او نیز همین طور است».[۵] توجه داشته باشید که در این روایت، خضاب موضوعیتی ندارد، آن ­چه موضوعیت دارد آراستگی مرد در مقابل همسر خود است؛ به گونه­ ای که برای همسرش جذاب باشد.  

استفاده از بوی خوش و مطبوع هم وظیفه ­ای است که زن و مرد باید از آن غافل  نباشند. امیرالمؤمنین (علیه­ السلام) می ­فرماید: «زن مسلمان باید خود را برای شوهرش خوش­بو سازد».[۶]  

توجه به تغییرات ظاهری همسر هم از وظایف زن و شوهر به شمار می­ آید. وقتی خانم ساعتی وقت می ­گذارد، خود را زینت می ­کند، لباس زیبایی می­ پوشد و آن­ گاه در انتظار ورود همسرش می ­نشیدند، مرد هم وظیفه دارد تا به زحمات خانم پاسخ گوید و با تحسین قیافه ­ی همسر، به میل خودنمایی او پاسخ گوید. بی ­توجهی برخی از آقایان در ابراز لطف و محبت به خانم، و نادیده گرفتن زحمت­ های وی در آرایش و پیراستگی، موجب می­شود تا خانم دل ­گیر و سرخورده شود و حتی ممکن است از ادامه­ ی این کار صرف­نظر نماید. روی همین حساب سعی کنید کوچکترین تغییرات ظاهری همسرتان را مد نظر قرار دهید و با بازگو کردن آن، همسرتان را در توجه به پیراستگی ترغیب نمایید. این مسأله در مورد خانم ­ها هم مصداق دارد. وقتی آقا سر و صورت خود را پیرایش می ­کند، و یا این­که لباس زیبایی می ­پوشد، خانم با بی ­اعتنایی از کنار آن نگذرد و ضمن تعریف از تغییرات چهره­ ی مرد، او را در ادامه ­ی این کار ترغیب نماید.

توجه: برخی از آقایان و خانم ­ها که پیراستگی خود را ترک می ­کنند، دلیل کار خود را بی­ اعتنایی طرف در مقابل در برابر زینت ­های آن ­ها معرفی می­ کنند.    

خانمی که گرفتار ارتباط با نامحرم شده بود، مشکل زندگی خود این­گونه مطرح می ­کرد: همسرم  توجهی به ظاهر و  قیافه ­ی من ندارد. حتی گاهی اوقات می ­شنوم که از ظاهر من اظهار ناخشنودی هم می­ کند! من خانم هستم و دوست دارم برای شوهرم جذاب باشم و وقتی می ­بینم همسرم اعتنایی به ظاهرم ندارد، احساس سرشکستگی و بی ارزشی می­ کنم. وقتی به خودم می ­رسم و سعی می ­کنم به نوعی زیبایی خود را به شوهرم نشان دهم، یا با بی اعتنایی از کنارم عبور می­کند، و یا این­که این کارم را نشان از فریب­ کاری و دغل ­بازی می­ بیند!!! در چنین احوالی بود که در دام مرد شیادی افتادم. این مرد بر خلاف شوهرم از ظاهرم تعریف و تمجید می­ کرد و مرا خانم جذابی می ­دانست! همین شد که فریب خوردم و در بی ­راهه افتادم.

درست است که این خانم هم گناه بزرگی انجام داده و چنین مسائلی نمی ­تواند توجیهی برای زشتی کارش باشد، اما در عین حال از نقش شوهر او هم نباید غافل بود و یقینا شوهر او هم شریکی برای آلودگی ­های وی محسوب می­شود و در پیشگاه خداوند گناه کار خواهد بود.     

 توجه به زدودن موهای زائد هم از دیگر مصادیق این  اصل به شمار می­رود و در روایات هم تأکید خاصی روی آن شده است.  

 


[۱] . نثرالدر، جلد۱، صفحه ­ی۲۴۲٫

[۲] . الفردوس، جلد۵، صفحه ­ی۵۲۱، حدیث۸۹۵۳٫ (به نقل از تحکیم خانواده، حدیث۵۱۲)

[۳] . بحارالانوار، جلد۷۹، صفحه­ ی۳۰۷، حدیث۲۳٫

[۴] . کنزالعمال، جلد۶، صفحه ­ی۶۴۰، حدیث۱۷۱۷۵٫ (نقل از تحکیم خانواده، حدیث۵۱۳)

[۵] . بحارالانوار، جلد۷۶، صفحه­­ ی ۱۰۰٫

[۶] . الخصال، صفحه­ی۶۲۱، حدیث۱۰٫ 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question