×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

 بسم الله الرحمن الرحيم 

یکی از نعمت­ هایی که خداوند به ما عنایت می ­کند، نعمت پرده پوشی بر عیوب است. امیرالمؤمنین (علیه ­السلام) می­فرماید: «اگر از درون هم آگاه می ­شدید، یکدیگر را دفن نمی­ کردید»[۱] از طرفی در روایات تأکید زیادی بر حفظ آبروی دیگران شده. امام باقر (علیه ­السلام) می­فرماید: «مؤمن در برابر مؤمن وظیفه دارد که هفتاد گناه بزرگ او را بپوشاند».[۲] در روایت دیگری هم آمده است: «هر کس از برادر خود کار زشتی را مشاهده کرد، و آن را پوشاند، خداوند در دنیا وآخرت (عیوب) وی را می ­پوشاند.»[۳] کسی که زشتی دیگران را بپوشاند خداوند زشتی او را خواهد پوشاند و کسی که زشتی دیگران را آشکارکند، به زودی خود نیز بی آبروی خواهد شد. پیامبر اکرم (صلی ­الله ­علیه ­و آله) می ­فرماید: «در مدینه مردمانی بودند که عیب­ هایی داشتند، اما زبان از عیب ­جویی مردم فرو بستند. پس خداوند زبان مردم را ا ز عیب­جویی آنان فرو بست. در نتیجه آن عده از دنیا رفتند و حال آن ­که کسی از عیوبشان آگاه نشد. در همین شهر افرادی بودند که عیبی نداشتند، اما درباره ­ی عیب­ های مردم سخن می­ گفتند؛ پس در نتیجه خداوند در آنان عیب ­هایی را آشکار کرد که تا هنگام مرگ به آن عیوب شناخته می ­شدند».[۴]

زن و شوهری که در کنار یکدیگر زندگی می ­کنند، بیش از هر شخص دیگری به عیوب یکدیگر واقف می­ گردند. حق همنشینی و مجالست اقتضا دارد که امانت ­دار خوبی باشید و عیوب همسر خود را نزد دیگران بازگو نفرمایید. بعضی از افراد اصولا روحی کوچک و ظرفیتی پایین دارند. روی همین اساس به محض مشاهده­ ی عیوب همسر، آن را با دیگران در میان می­ گذارند و چوب حراج بر آبروی وی می ­زنند! برخی دیگر تحمل بیشتری دارند، اما به محض مواجهه با مشکلات خانوادگی برای آن­که خود را حق به جانب نشان دهند و نگاه ترحم آمیز دیگران را به سوی خود جلب نمایند، شروع با بازگو کردن عیوب همسر خود می­کنند و پرده از اسرار او کنار می ­زنند!

در این­جا جا دارد توصیه ­ای هم به والدین عزیز داشته باشیم. وقتی فرزند شما به خاطر اختلافات خانوادگی در صدد است تا عیوب همسرش را فاش کند، به جای آن­که کنارش بنشینید و با گوش دادم به این مسائل مشوق وی در این کار باشید. بگویید پسرم! دختر! بالاخره ایشان همسر شماست. بدگویی او را نکن. انشاء الله خداوند کمک می­کند تا مشکلاتتان حل شود و زندگی آسوده ­ای داشته باشید! حتی چقدر زیبا است که در صورتی که زندگی از هم گسسته شده و هیچ امیدی به این پیوند نیست، باز هم راز داری را پیشه­ی خود کنید و عیوب همسرتان را فاش نسازید.

برخی دیگر از آسیب­ های افشای عیوب همسر:

۱ـ افشای عیوب همسر موجب می ­شود تا نگاه رحمت خداوند از شما دور شود و در نتیجه از عزت و شکوه شما کاسته شود. در این صورت مردم با دید خقارت به شما می ­نگرند و شما را فردی «ضعیف النفس» می­ بینند.  

۲ـ بازگو کردن مشکلات زندگی با دیگران و افشای عیوب همسر موجب می ­شود تا حریم خصوصی  زندگی شما در نزد برخی افراد شکسته شود و به خود اجازه دهند که به راحتی در زندگی خصوصی  شما دخالت کنند.

۳ـ بسیاری از اختلاف­ هایی که میان زن و شوهر ایجاد می­شود، به سرعت فروکش می ­کند، اما ذهنیتی که با بدگویی کردن از همسرتان، در ذهن دیگران ایجاد کرده ­اید به سادگی برطرف نمی ­شود. شما دوست دارید که به همسر خود افتخار کنید و همسر خود را مورد تکریم و احترام دیگرن ببینید، اما ناشکیبایی شما در رازداری و اخفای عیوب خانوادگی، موجب می ­شود تا از احترام همسر خود بکاهید و نگاه ­های معنادار دیگران را متوجه همسر خویش ببینید. علاوه بر این اگر همسر شما از افشای عیوب خود مطلع گردد، در میان خانواده ­ی شما احساس تکریم و شخصیت نمی ­کند و ممکن است در تلاش باشد تا از خانواده­ و بستگان شما فاصله گیرد و کمتر با آنان معاشرت داشته باشد.

۴ـ آبروی همسر به گونه­ ای با آبروی شما هم گره خورده است. شاهد این مطلب آن است که وقتی از همسر شما تعریف و تمجید می­کنند، شما هم احساس افتخار و سربلندی می ­کنید، و زمانی که همسر شما را تحقیر می ­کنند، شما هم احساس خوبی در خود نمی ­بینید. بنابراین وقتی سعی می ­کنید برای اثبات خود، آبروی همسرتان را تضعیف کنید، در واقع خود را تحقیر کرده­، و آبروی خود را متزلزل کرده ­اید.

چند تذکر:

  1. هر چند که در قاعده ­ی اوّلیه، بازگو کردن مشکلات زندگی و عیوب همسر کاری اشتباه و بعضا گناهی بزرگ است، اما در صورتی که بازگو کردن مشکلات زندگی و عیوب همسر ضرورت پیدا کرد می ­توان در حد ضرورت به بیان مشکلات پرداخت. مهمترین مصداق این صحبت موردی است که بازگو کردن مشکل می­ تواند منجر به حل مشکلات زندگی و آشنایی با راه ­حل آن شود. روی همین اساس بیان مشکلات زندگی در نزد مشاور امین اشکالی ندارد، چرا که در این صورت هدف شما رفع مشکلات زندگی و تقویت ساختارهای خانوادگی است. البته تا جایی که امکان  دارد سعی کنید چنین مشکلاتی را نزد مشاوری مطرح کنید که همسر شما را نشناسد تا در همین حد هم آبروی همسر خود را حفظ کرده باشید. در صورتی هم که چاره ­ای جز طرح مشکل در نزد مشاور آشنا سراغ ندارید، به میزان احتمال تأثیر گذاری و مسائل جانبی آن توجه کافی داشته باشید. یعنی باید اهمّ و مهم کنید تا چیزی که بناست در این مشاوره به دست آورید، بیش از چیزی باشد که با گفتن مشکلات زندگی از دست می ­دهید.
  2. اگر همسر شما ناشکیبایی نشان داد و دست به افشای عیوب شما زد، در این صورت شما می ­توانید از خود دفاع کنید، اما نمی ­توانید در قالب مقابله به مثل، دست به افشای عیوب وی بزنید. البته اگر از طرف همسر مورد اتهام قرار گرفته ­اید و دفاع از خود هم مستلزم بازگو کردن برخی از عیوب همسر باشد، می ­توانید در حد محدودی عیوب او را بازگو نمایید. منتهی در این صورت هم کمال قدت را داشته باشید که هر اتهامی مجوز بازگو کردن عیوب اشخاص نیست. در صورتی که اتمام همسر، قابل توجه بود، یا با گفتن کلمات کلی و مبهم از خود رفع اتهام کنید و یا این­که نهایتا در بازگو کردن عیوب  همسرتان به حداقل ممکن اکتفا کنید. 
  3. ممکن است برخی سعی کنند در غیاب همسرتان از او بدگویی کنند. مراقب باشید که پای چنین صحبت ­های ننشینید و طوری به آن­ها میدان ندهید که با فراغ بال از همسرتان بدگویی کنند. شنیدن بدگویی از همسر علاوه بر آن که غیبت و حرام است، موجب می­شود تا به تدریج رفتار شما هم نسبت به همسرتان تغییر کند و نسبت به زندگی خود دلسرد و بی ­انگیزه شوید.  

[۱] . عیون اخبار الرضا، جلد۲، صفحه­ ی۵۳، حدیث۲۰۴٫

[۲] . الکافی، جلد۲، صفحه­ ی۲۰۷، حدیث۸٫

[۳] . کنزالعمال، حدیث۶۳۹۲ (به نقل از میزان الحکمۀ، حدیث۱۴۶۷۹)

[۴] . بحارالانوار، جلد۷۵، صفحه­ ی۲۱۳، حدیث۴٫ 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.


question