بسم الله الرحمن الرحیم

امام صادق (علیه السلام) می فرماید: «خداوند متعال می  فرماید: “مخلوقات عائله ی من هستند. دوست داشتنی ترین آن ها زند من کسی است که لطف بیشتری در حق مخلوقاتم داشته باشد و سعی و تلاش بیشتری در راه حوائج آن ها به خرج دهد”.»

قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ (علیه السلام):‏ قَال اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ الْخَلْقُ‏ عِیَالِی‏ فَأَحَبُّهُمْ إِلَیَّ أَلْطَفُهُمْ بِهِمْ وَ أَسْعَاهُمْ فِی حَوَائِجِهِمْ.[۱]

اشاره: یکی از ره آوردهای شوم فرهنگ مدرنیته ی غرب، فرهنگ خودخواهی و تن پروری است. دو شب پیش به جایگاه سوخت رفتم تا برای ماشین گاز بزنم. پیکانی جلوتر از من بود که نزدیک جایگاه، گازش تمام شد. جوان راننده بیرون آمد تا ماشین را حل بدهد. من که پشت سر او بودم بیرون آمدم و کمک کردم تا ماشین را کمی جلوتر ببرد. ماشین حرکت کرد، اما نتوانستیم ماشین را از سربالایی ابتدای جایگاه بالا ببریم. به ناچار برگشتم و به راننده ها اشاره کردم چند نفری پیاده شوند و به این جوان کمک کنند. بسیار دردناک بود که کسی پیاده نشد؟!!! ماشین، جلو جایگاه را گرفته بود و کسی نمی توانست داخل شود. یکی از راننده ها که راه خود را مسدود می دید، از روی ناچاری و با غُر و لنگ پیاده شد و ماشین را به داخل جایگاه بردیم!

در این لحظه به یاد زمانی افتادم که مردم افتخار خود می دانستند برای دیگران دست و آستین بالا بزنند و  گره ای از مشکلات او باز کنند. یادش به خیر!

چند سال پیش در یکی از چهار راه های پر تردّد یکی از شهرها، تصادفی رخ داد که منجر به آتش سوزی بزرگی شد. در آن تصادف، درِ بعضی از ماشین ها قفل شده بود و سرنشینان آن گرفتار آتش شده بودند، و همگی جان باختند. بعدها که کلیپ این تصادف را میدیدم، مشاهده کردم که مردم، نظاره گر سوختن برادران و خواهران دینی خود هستند و بسیاری از آن ها هم مشغول فیلمبرداری هستند! با خود گفتم اگر ما دیگران را به مصداق کلام قرآن که می فرماید: «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ»[۲] برادر و خواهر دینی خود می دیدیم، آیا به خود اجازه می دادیم که هنگام سوختن آن ها نظاره گر باشیم؟! بر فرض که کاری هم از دست ما ساخته نباشد! آیا در این  صورت غم و اندوه سوختن آن ها، به ما چنین اجازه ای را می داد تا از صحنه ی سوختن آن ها تصویر برداری کنیم؟! مسلماً این گونه نبود.  

امام صادق (علیه السلام) در روایت زیبایی می فرماید: «کسی که به خاطر خداوند در راه حوائج برادر مسلمانش سعی و کوشش کند، خداوند برای او هزار هزار حسنه می نویسد. به خاطر این حسنه ها نزدیکان و همسایه ها و برادرانش هم آمرزیده می شوند.

عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (علیه السلام) قَالَ: مَنْ‏ سَعَى‏ فِی‏ حَاجَةِ أَخِیهِ‏ الْمُسْلِمِ طَلَبَ وَجْهِ اللَّهِ کَتَبَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لَهُ أَلْفَ أَلْفِ حَسَنَةٍ یَغْفِرُ فِیهَا لِأَقَارِبِهِ وَ جِیرَانِهِ وَ إِخْوَانِه‏.»[۳]

 اشاره: گستره ی پاداش خدمت خالصانه به برادران ایمانی، آن چنان وسیع است که به خاطر این کار، خداوند متعال نزدیکان و همسایگان و برادرن انسان را هم بهره مند می سازد.


[۱] . الکافی، جلد۲، صفحه ی۱۹۹٫

[۲] . سوره ی حجرات، آیه ی۱۰٫

[۳] . الکافی، جلد۲، صفحه­ ی۱۹۷٫

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

4 پاسخ به ارزش کمک به برادران ایمانی

 • ناشناس

  سلام
  دستتون درد نکنه

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ مهر ۱۸م, ۱۳۹۲ ۱۰:۱۵:

  همیشه سربلند باشید.

  [پاسخ]

 • ناشناس

  خیر ببینید. جان امام حسین منو هم خیلی دعا کنید.

  [پاسخ]

  احمد نباتی پاسخ در تاريخ آبان ۱۴م, ۱۳۹۲ ۲۳:۲۰:

  انشاء الله که عاقبت به خیر باشید / شما هم حقیر رو دعا بفرمایید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی