بسم الله الرحمن الرحیم

نماز، در خانۀ دوست  

برگرفته از کتاب پیوند جوان با نماز ـ نوشته مدیر سایت 

تا جایی که می­توانید سعی کنید نمازهای خود را در مسجد و به جماعت بخوانید. مسجد، خانۀ خدا در روی زمین است که نورانیت و برکت فوق ­العاده­ای برای شما خواهد داشت. در این زمانه­ ای که دنیا بیش از هر وقت دیگری خودنمایی می ­کند، و هر جا می­رویم بساط دنیادوستی و شیفتگی به دنیا پهن است، بهترین جایی که در آن خبر چندانی از دنیا نیست، مسجد است. مسجد، بهترین جایی است که در آن می­توانیم، لحظاتی را به دور از هیاهوی دنیا سپری کنیم، و دل خود را با نسیم یادخدا نوازش دهیم. 

امام صادق (علیه ­السلام) می ­فرماید: «بر شما باد به رفت و آمد در مساجد. همانا مسجدها خانه ­های خداوند در روی زمین هستند. کسی که با طهارت وارد خانۀ من شود، خداوند وی را از گناهانش شستشو می­دهد و نام او را در لیست زائرین خود می ­نویسد. در مسجد تا می­توانید نماز بخوانید و دعا کنید، و در مکان ­های مختلفی از مسجد نماز بگذارید؛ چرا که هر مکانی در روز قیامت برای نمازگزار شهادت می­ دهد».[۱] 

در روایات، پاداش­ های بسیار زیادی برای حرکت به سوی مسجد و نیز شرکت در نماز جماعت ذکر شده، که چنین فضیلت ­­هایی را در مورد نماز فرادی نمی­ توان یافت.

امام صادق (علیه ­السلام) می ­فرماید: «کسی که به سوی مسجدی حرکت کند، قدم­ هایش را بر هیچ چیزی نمی ­گذارد، مگر این­که تا زمین­ه ای هفت ­گانه از طرف او تسبیح می ­گویند».[۲]

پیامبر اکرم (صلی ­­الله­ علیه­ وآله) هم می ­فرماید: «همانا کسی که به سوی مسجدی حرکت کند تا در آن­جا نماز جماعت بخواند، در مقابل هر قدمی که برمی ­دارد، هفتادهزار حسنه برای او نوشته می ­شود، و به همان مقدار هم بر درجات وی افزوده می ­گردد. اگر در این حالت از دنیا برود، خداوند متعال، هفتادهزار فرشته می ­فرستد، که او را تا قبر همراهی کنند. آن فرشته­ها به او بشارت و شادباش می­ گویند، انیس تنهایی او می­شوند، و تا روز قیامت برای وی استغفار می ­کنند».[۳]

اگر تعداد مأمومین در نماز جماعت از ده نفر فراتر رود، پاداش نماز شما آن­چنان چشمگیر است، که تنها خدای متعال حد و اندازۀ آن را    می­داند. 

پیامبر اکرم (صلی ­الله­ علیه­ وآله) می ­فرماید: «کسی که نمازهای پنج ­گانۀ خود را به جماعت بخواند، به او گمان خیر ببرید».[۴]

همچنین پیامبر اکرم (صلی ­الله­ علیه­ وآله) در رابطه با ارزش اقتدا به روحانی عالم می­فرماید: «کسی که به امام جماعت عالم اقتدا کند، گویا به من و به ابراهیم خلیل ­الرحمان اقتدا نموده است».[۵]

برخی از مردم، در خلوت و تنهایی، روحیۀ دین ­مداری خوبی دارند، اما وقتی وارد جامعه می ­شوند، یا زمانی ­که با دیگران به معاشرت می­ پرداختند، به راحتی رنگ می ­بازند و از یاد خداوند غافل می ­شوند! نماز جماعت در خانۀ خدا، دین ­داری در متن جامعه و در میان مردم است. کسی که در مسجد و در کنار مردم نماز می­خواند، به تدریج عادت می­کند تا در متن جامعه هم گرفتار غفلت نشود و در هر شرایطی دین و ایمان خود را حفظ کند. 


[۱] . قال الصادق (علیه­ السلام): «عَلَیْکُمْ بِإِتْیَانِ الْمَسَاجِدِ فَإِنَّهَا بُیُوتُ اللَّهِ فِی الأرْضِ وَ مَنْ أتَاهَا مُتَطَهِّراً طَهَّرَهُ اللَّهُ مِنْ ذُنُوبِهِ وَ کُتِبَ مِنْ زُوَّارِهِ فَأکْثِرُوا فِیهَا مِنَ الصَّلاةِ وَ الدُّعَاءِ وَ صَلُّوا فِی الْمَسَاجِدِ فِی بِقَاعٍ مُخْتَلِفَةٍ فَإِنَّ کُلَّ بُقْعَةٍ تَشْهَدُ لِلْمُصَلِّی عَلَیْهَا یَوْمَ الْقِیَامَةِ». (صدوق، الامالی، ص۳۵۹)

[۲] . قال النبی (صلی ­الله­ علیه­ وآله): «مَنْ‏ مَشَى‏ إِلَى‏ الْمَسْجِدِ لَمْ یَضَعْ رِجْلَیْهِ عَلَى رَطْبٍ وَ لا یَابِسٍ إِلاّ یُسَبِّحُ لَهُ إِلَى الأرَضِینَ السَّابِعَةِ».

(ابن بابویه، من ­لایحضره ­الفقیه، ج۱، ص۲۳۳)

[۳] . قال النبی (صلی­ الله­ علیه ­وآله): «اَلا وَ مَنْ‏ مَشَى‏ إِلَى‏ مَسْجِدٍ یَطْلُبُ فِیهِ الْجَمَاعَةَ کَانَ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَةٍ سَبْعُونَ ألْفَ حَسَنَةٍ وَ یُرْفَعُ لَهُ مِنَ الدَّرَجَاتِ مِثْلُ ذَلِکَ فَإِنْ مَاتَ وَ هُوَ عَلَى ذَلِکَ وَکَّلَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِهِ سَبْعِینَ ألْفَ مَلَکٍ یَعُودُونَهُ فِی قَبْرِهِ وَ یُبَشِّرُونَهُ وَ یُؤْنِسُونَهُ فِی وَحْدَتِهِ وَ یَسْتَغْفِرُونَ لَهُ حَتَّى یُبْعَث‏».

(ابن بابویه، من ­لایحضره­ الفقیه، ج۴، ص۱۷)   

[۴] . عن النبی (صلی­ الله­ علیه ­وآله): «مَنْ صَلَّى الْخَمْسَ فِی جَمَاعَةٍ فَظُنُّوا بِهِ‏ خَیْراً».

(کلینی، الکافی، ج۳، ص۳۷۱)

[۵] . عن النبی (صلی ­الله ­علیه ­وآله): «مَنْ‏ صَلَّى‏ خَلْفَ‏ إِمَامٍ‏ عَالِمٍ‏ فَکَأنَّمَا صَلَّى خَلْفِی وَ خَلْفَ إِبْرَاهِیمَ خَلِیلِ الرَّحْمَنِ».

(محدث نوری، مستدرک ­الوسائل، ج۶، ص۴۷۳)

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی