بسم الله الرحمن الرحیم

حضور قلب در نماز، خلوت با معبود  

برگرفته از کتاب پیوند جوان با نماز ـ نوشته مدیر سایت

سؤالی که ذهن بسیاری از نمازگزاران را به خود مشغول کرده، این است که: «چگونه می­ توان نمازی با حضور قلب اقامه کرد؟!» و «چگونه می ­توان با اقامۀ نماز واقعی، از بدی­ ها دور شد و با خدای خود به گفتگویی عاشقانه نشست؟!»    

نماز، بهترین رابطه با خدای متعال است. نماز، محلی است برای نمایش عصارۀ شخصیتی و وجودی انسان. هر اندازه که از تعلقات دنیا دل کنده و با عالم معنویت ارتباط داشته باشیم، به همان نسبت در نمازمان هم حضور قلب بیشتری خواهیم داشت. در واقع، نماز، جلسۀ امتحانی است که میزان بندگی انسان را به نمایش می ­گذارد. درست است که در جلسۀ امتحان باید دقت لازم را به خرج داد، اما  توجه به این نکته هم ضروری است که برای موفقیت در امتحان، باید سرمایۀ اصلی را از قبل آماده کرد.

ارزش حضور قلب در نماز حقیقت نماز، برقراری ارتباط خاص با پروردگار هستی است. آیا کسی که در رفتارهای روزمرۀ خود، ارتباطی با خدای یکتا ندارد، یا کسی که تنها بر سر سجادۀ نماز، به یاد ارتباط با خدا می­افتد، و یا کسی که بیشتر عمر خود را در غفلت از یاد خدا به سر می­برد، می­تواند هنگام نماز، ارتباطی ویژه با خدای خود برقرار کند و با تمام وجود، با او به راز و نیاز بپردازد؟!(مسلماً چنین نیست)

اگر دوست داریم طعم شیرین نماز را در زندگی بچشیم و با آن انس بگیریم، باید در همۀ شؤون زندگی، رضای خدای متعال را در نظر داشته باشیم؛ سر تسلیم در برابر احکام الهی فرود آوریم و از صراط­ مستقیم الهی خارج نشویم. باید «خود» و «خواسته­ های نفسانی» خویشتن را کنار بگذاریم و نگاهمان را به جادۀ بندگی او بدوزیم. اگر چنین باشیم، خدای متعال هم فرشی از نور، فرا راهمان می ­گسترد تا راهنمای زندگی ما گشته و چراغی از معنویت در وجودمان روشن گردد. آن­ گاه خالق توانا، در نماز و عبادت، جلوه­ هایی زیبا از خود در وجودمان عیان خواهد کرد. تا جایی که نماز را «شیرین ­ترین»، «لطیف ­ترین» و «عاشقانه­ ترین» عمل خواهیم دید. (ان ­شاء­الله)            

 پیامبر اکرم(صلی ­الله­ علیه­ وآله) می ­فرماید: «وقتی بنده­ ای با همۀ وجود برای نماز قیام کند و قلبش هم متوجه خدای تعالی باشد، بعد از نماز، مانند روزی خواهد شد که از مادر متولد شده است».[۱]   

امام صادق(علیه ­السلام) می­ فرماید: «کسی که دو رکعت نماز بخواند و در آن متوجه چیزی از امور دنیا نشود، خداوند گناهانش را می­ آمرزد».[۲]

و نیز می ­فرماید: «وقتی بنده ­ای برای نماز قیام کند، خداوند سه بار به او روی می­ کند. اگر در هر سه بار از خداوند روی گرداند و به او توجه نکرد، خداوند هم از او روی گردان می ­شود».[۳]


[۱] . عَنِ النَّبِیِّ(صلی ­الله ­علیه ­وآله): «إِذَا قَامَ الْعَبْدُ إِلَى الصَّلاةِ فَکَانَ هَوَاهُ وَ قَلْبُهُ إِلَى اللَّهِ تَعَالَى انْصَرَفَ کَیَوْمَ وَلَدَتْهُ أُمُّهُ». (محدث نوری، مستدرک‏الوسائل، ج۴، ص۱۰۲)

[۲] . أبَوعَبْدِ اللهِ(علیه­ السلام) یَقُولُ: «مَنْ صَلَّى رَکْعَتَیْنِ یَعْلَمُ مَا یَقُولُ فِیهِمَا انْصَرَفَ وَ لَیْسَ بَیْنَهُ وَ بَیْنَ اللهِ ذَنْبٌ». (کلینی، الکافی، ج۳، ص۲۶۶)

[۳] . عَنْ أَبِی عَبْدِ اللهِ(علیه ­السلام) قَالَ: «إِذَا قَامَ الْعَبْدُ إِلَى الصَّلاةِ أقْبَلَ اللَّهُ عَلَیْهِ بِوَجْهِهِ فَلا یَزَالُ مُقْبِلا عَلَیْهِ حَتَّى یَلْتَفِتَ ثَلاثَ مَرَّاتٍ فَإِذَا الْتَفَتَ ثَلاثَ مَرَّاتٍ أعْرَضَ عَنْهُ». (وسائل ­‏الشیعة، ج۷، ص۲۸۸)

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت