بسم الله الرحمن الرحیم

احکام اعتکاف:

احکام اعتکاف بایدها و نبایدهااعتکاف، یکی از عبادت های مستحبی است که انسان را در خروج از کثرت و شیفتگی های دنیوی، و ورود به عالم وحدت و بی اعتنایی به دنیا کمک می کند.

با توجه به این که هدف از اعتکاف، دوری از دنیا و مشغولیت های کاذب دنیا است، احکام و آداب مربوط به آن هم در راستای حرکت انسان در این مسیر است. بنابراین شخص معتکف باید مقید باشد که به صورت دقیق به احکام آن عمل کند، تا این که بهرۀ کاملی از اعتکاف خود ببرید.  

این عبادت، احکام و شرایطی دارد که بیان می شود:

الف) نیت کند به مدت سه روز تمام در مسجد بماند. (به عبارت دیگر، معتکف باید نیت کند از اذان صبح روز اول تا اذان مغرب روز سوم در مسجد باشد و بدون جهت از مسجد خارج نشود)

 1. خروج از مسجد، تنها در این شرایط جایز است:

اگر ضرورت عقلی (مراجعه به پزشک در موارد اضطرار، رفتن به دستشویی) ، عرفی (تشییع جنازه و عیادت بیمار) و شرعی (غسل و وضوی واجب، و پرداخت بدهی) ایجاب کند، می توان از مسجد خارج شد.

 1. کسی که به خاطر این ضرورت های از مسجد خارج می شود، نباید به اندازه ای خروج از مسجد را طولانی کند که اعرفا وی را معتکف ندانند و چنین شخصی بلافاصله بعد از پایان ضرورت باید به مسجد برگردد.
 2. در مورد جواز خروج از مسجد برای انجام کارهای مستحبی در میان علما اختلاف وجود دارد.

حضرات آیات: امام خمینی، بهجت، خامنه ای، صافی و فاضل می فرمانید: اشکال ندارد.

حضرت آیات: تبریزی، سیستانی، مکارم، نوری و وحید می فرمایند: بنابراحتیاط واجب جایز نیست.

بدیهی است که خروج از مسجد برای شرکت در کلاس درس، به عنوان ضرورت محسوب نمی شود.  

 1. کسی که اعتکاف مستحبی می گیرد، تنها قبل از اذان مغرب روز دوم می تواند از اعتکاف خود منصرف شود. بنابراین اگر اذا مغرب روز دوم را در مسجد عتکف بود، واجب است که روز سوم را هم در مسجد بماند.

ب‌)  باید در طول این سه روز، روزه بگیرد.

اعتکاف بدون روزه، معنای ندارد. بنابراین کسانی که به هر دلیلی نمی توانند روزه بگیرند، نمی توانند معتکف شوند.

کسی که روزۀ واجب بر گردن دارد، نمی تواند روزۀ مستحبی بگیرد. بنابراین، چنین شخصی در ایام اعتکاف، باید قضای روزۀ واجب خود را نیت کند.

ج‌)    از محرمات اعتکاف خودداری کند.

محرمات اعتکاف عبارتند از:

 1. نزدیکی با همسر
 2. ملاعبه با همسر (بنابر احتیاط واجب)
 3. خرید و فروش غیر ضروری
 4. استمناء (بنابر احتیاط واجب)
 5. بوییدن عطر و گیاهان خوشبو به قصد لذت بردن.
 6. مجادله به منظور غلبه بر دیگری و اظهار فضل.                        جهت دانلود استفتاءات مقام معظم رهبری اینجا کلیک کنید 
متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی