بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال: از نظر فقه شیعه اگر کسی ولایت حضرت علی را از نزد خداوند نداند مسلمان است یا خیر؟

جواب: اگر کسی «انکار ما جاء به النبی» (هر آنچه که پیامبر اکرم بیان کرده) داشته باشد؛ از دایره ی مسلمانان خارج بوده و کافر است.

حال اگر برای شخصی محرز  و قابت شده باشد که ولایت علی (علیه السلام) جزء «مَا جَاءَ بِهِ‏ النَّبِی‏» است. یعنی برای او ثابت شد که خدای متعال ولایت را در قرآن و سنت وارده کرده است، و در عین حال منکر ولایت حضرت شود، کافر است. در این  حال تفاوتی هم ندارد که وی شیعه باشد یا سنّی!

امّا اگر برای او محرز نشده باشد و در این مسأله شک داشته باشد، انکار ولایت موجب کفر او نمی شود. آیت الله خویی در این رابطه می فرماید: اگر حجت بر او تمام نشده باشد یا به خاطر تقلید از پدر و مادر یا علما برایش محرز نشده باشد که امامت و ولایت علی (علیه السلام) از اموری است که پیامبر اکرم آورده، در این صورت با انکار ولایت کافر به شمار نمی رود.

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی