بسم الله الرحمن الرحیم

سؤال از خانم نرگس

من نذر کردم هروقت رفتم سرکار حقوق اولمو بدم به موسسه کودکان سرطانی. از طرفی هم به شخصی بدهکار هستم که پولشو برای تهیه جهزیه لازم داره. می خوام بدونم اولویت با کدوم هست؟ نذر یا بدهی برای تهییه جهیزیه؟ مرجع تقلیدم هم آقای مکارم هستن. مچکرم

جواب

معمولا در نذرها، صیغۀ شرعی نمی خوانند. اگر شما هم صیغۀ شرعی یا ترجمۀ دقیق آن را نخواندید، و همین طور عالمیانه نذر کردید، در این صورت عمل به نذر برای شما واجب نشده و باید بدهی خود را پرداخت کنید. 

اما اگر صیغۀ شرعی خواندید. در این صورت دو حالت دارد:

برای پرداخت بدهی خود زمانی مشخص کردید و زمان آن رسیده است. (در این حال، باید بدهی خود را پرداخت کنید.  و البته دیگر واجب نیست که به چنین نذری عمل کنید)  

زمان مشخصی برای پرداخت بدهی خود قرار ندادید .یا این که هنوز زمان پرداخت بدهی فرا نرسیده. (در چنین صورتی باید به نذر خود عمل کنید و در فرصت بعدی بدهی را پرداخت نمایید.)

موفق باشید.  

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی