امام صادق (علیه السلام) می فرماید:
کسی که در گرمای شدید به خاطر رضای خداوند روزه بگیرد، و تشنه شود، خداوند هزار فرشته را موکّل او می کند تا صورتش را نوازش دهند و وی را بشارت دهند. تا این که وقتی افطار کرد خداوند به او می گوید: چقدر خوش است بوی تو! ملائکۀ من! شاهد باشید که گناهانش را بخشیدم.

بسم الله الرحمن الرحیم

در این رابطه نظر علما یا یکدیگر متفاوت است. 

اما نظر علما در رابطه با خواندن صیغۀ ازدواج به زبان غیر عربی:

۱ ـ مطلقا جایز است. (نظر آیت الله بهجت) 

۲ ـ جایز است در صورتی که نتوانند به عربی بخوانند. (نظر آیات عظام: امام خمینی، خامنه ای، سیستانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، وحید خراسانی) 

۳ ـ جایز است به دو شرط: اول آن که: ”نتوانند به عربی بخوانند”. دوم آن که: “نتوانند وکیل بگیرند”. (نظر آیات عظام، تبریزی و فاضل) 

توجه: 

الف ـ منظور از این که فرمودند: نتواتند به عربی بخواند. منظور، افراد بی سوادی هستند که از زبان عربی بی اطلاع باشند. وگرنه کسی که نسبت به این زبان آگاهی دارد، شامل چنین حکمی نمی شود. 

ب ـ کسی که جایز است صیغه را به زبان غیر عربی بخواند، باید معنای دقیق و ترجمه شدۀ عبارت عربی را بخواند.

صیغۀ عقد موقت به زبان عربی و ترجمۀ آن 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.

7 پاسخ به آیا می توان صیغۀ ازدواج را به زبان فارسی خواند؟

 • mohamad

  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  فقط میخواستم بگم حاجی خدا هم از این دنیا و هم از اون دنیا بهت بده به حق علی و اولاد علی.
  التماس دعا.
  یاعلی

 • شاه کرمی

  با سلام و عرض خدا قوت
  چندی پیش برای دو دختر وپسر که می خواستند جهت نیفتادن به حرام قبل از ازدواج دایم با اجازه ی خانواده صیغه ی محرمیت بخوانند بنده به عنوان عاقدبا رعایت تمام قیدها به زبان فارسی صیغه ی عقد موقت را خواندم و انها کلمه ی بله را گفتند آیا صحیح است لطفا به صورت واضح راهنمایی بفرماید.
  اجرکم عندالله

  • سلام بر شما
   این سؤال را در ذیل مطلبی نوشتید، که پاسخ آن ارائه شده است
   باید به نظر مرجع تقلید آن دختر و پسر مراجعه کنید و ببینید که آیا عقد به زبان فارسی را جایز می دانند یا خیر؟
   اگر جایز نمی دانند، عقد باطل است و به یکدیگر محرم نشده اند.
   در ضمن، در رابطه با مسائل شرعی دقت زیادی به خرج داد تا دیگران به گناه نیفتند.
   موفق باشید

 • م

  لایک یوووو

 • عاطفه

  سلام ببخشید مهریه با چه هدفی تعیین میشود و الزامی بودن مهریه به چ علت است؟

  • سلام بر شما
   مهریه، قانون شرع است و دستور شارع است که برای محرمیت میان دو نامحرم، باید شرایط ویژه ای مشخص شود که یکی از آنها مشخص کردن مهریه است.
   جهت مطالعۀ توضیح بیشتر به این سایت مراجعه فرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما