بسم الله الرحمن الرحیم

در رابطه با ای که آیا خانم ها می توانند جلوتر از مرد یا کنار مرد نماز بخوانند، نظر علمای بزرگوار متفاوت است. 

در این جا به تفاوت نظرها اشاره می شود:  

۱ ـ اشکال ندارد؛ (نظر آیات عظام: امام خمینی، بهجت، صافی و نوری همدانی) 

۲ ـ اشکال ندارد، ولی باید حداقل یک وجب فاصل داشته باشند؛ (نظر آیات عظام: خامنه ای و تبریزی و وحید خراسانی) 

۳ ـ اشکال دارد؛ (نظر آیات عظام: فاضل لنکرانی و مکارم شیرازی) 

۴ ـ بنابر احتیاط واجب، اشکال دارد؛ (نظر آیت الله سیستانی)

توجه: 

۱ ـ در این حکم تفاوتی میان محرم و نامحرم نیست. البته اگر جلوتر ایستادن نامحرم موجب مفسده باشد، به نظر همۀ علما، چنین کاری صحیح نیست.  

۲ ـ به نظر علمایی که می فرمایند جلوتر ایستادن خانم ها اشکال دارد، اگر مانعی میان آقا و خانم باشد که یکدیگر را نبینند اشکال ندارد. دیوار، پرده و حتی تاریکی شب که مانع دیدن است، به عنوان مانع محسوب می شوند. 

 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی