ابِی جَعْفَرٍ (علیه السلام) قَالَ: وَ اللَّهِ لَأَنْ أَحُجَّ حَجَّةً أَحَبُّ إِلَیَّ مِنْ أَنْ أُعْتِقَ رَقَبَةً وَ رَقَبَةً وَ رَقَبَةً وَ مِثْلَهَا وَ مِثْلَهَا حَتَّى بَلَغَ عَشْراً وَ مِثْلَهَا وَ مِثْلَهَا حَتَّى بَلَغَ السَّبْعِینَ وَ لَأَنْ أَعُولَ‏ أَهْلَ‏ بَیْتٍ‏ مِنَ الْمُسْلِمِینَ‏ أَسُدَّ جَوْعَتَهُمْ وَ أَکْسُوَ عَوْرَتَهُمْ فَأَکُفَّ وُجُوهَهُمْ عَنِ النَّاسِ أَحَبُّ إِلَیَّ مِنْ أَنْ أَحُجَّ حَجَّةً وَ حَجَّةً وَ حَجَّةً وَ مِثْلَهَا وَ مِثْلَهَا حَتَّى بَلَغَ عَشْراً وَ مِثْلَهَا وَ مِثْلَهَا حَتَّى بَلَغَ السَّبْعِینَ.

کمک به برادران دینی امام محمدباقر (علیه السلام) می فرماید: به خدا سوگند اگر یک حج مستحبی انجام دهم برایم بهتر از آن است که یک بنده و یک بنده و یک بنده آزاد کنم. و همین طور تا این که ده بنده و بلکه هفتاد بنده آزاد کنم.

و به خدا سوگند اگر خانوده ای از مسلمانان را در پناه خود قرار دهم. گرسنگی آن ها را برطرف کنم. عیوبشان را بپوشانم و آبرویشان را نزد مردم حفظ کنم، برایم دوست داشتنی تر است از این که یک حج و یک حج و یک حج انجام دهم. و هیمن طور تا این که ده حج مستحبی و بلکه هفتاد حج مستحبی انجام دهم.

البته لازم به ذکر است که این روایت ناظر به حج مستحبی است. توجه داشته باشیم که حج واجب، همچون نماز هیچ بدل و جایگزینی ندارد و هرگر نمی توان به بهانه ی وجود برخی مستمندان این عبادت و فریضه ی بزرگ الهی را زیر سؤال برد. 

الکافی، ج۲، ص۱۹۵ ـ الکافی، ج۴، ص۲ ـ  ثواب الأعمال عقاب الأعمال، ص۱۴۱ ـ وسائل الشیعۀ، ج۹، ص۳۷۳ ـ مرآۀ العقول، ج۹، ص۱۰۸ ـ بحارالأنوار، ج۷۱، ص۳۲۹٫

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
    عکس های متنوع تصادفی