×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

ابِي جَعْفَرٍ (علیه السلام) قَالَ: وَ اللَّهِ لَأَنْ أَحُجَّ حَجَّةً أَحَبُّ إِلَيَّ مِنْ أَنْ أُعْتِقَ رَقَبَةً وَ رَقَبَةً وَ رَقَبَةً وَ مِثْلَهَا وَ مِثْلَهَا حَتَّى بَلَغَ عَشْراً وَ مِثْلَهَا وَ مِثْلَهَا حَتَّى بَلَغَ السَّبْعِينَ وَ لَأَنْ أَعُولَ‏ أَهْلَ‏ بَيْتٍ‏ مِنَ الْمُسْلِمِينَ‏ أَسُدَّ جَوْعَتَهُمْ وَ أَكْسُوَ عَوْرَتَهُمْ فَأَكُفَّ وُجُوهَهُمْ عَنِ النَّاسِ أَحَبُّ إِلَيَّ مِنْ أَنْ أَحُجَّ حَجَّةً وَ حَجَّةً وَ حَجَّةً وَ مِثْلَهَا وَ مِثْلَهَا حَتَّى بَلَغَ عَشْراً وَ مِثْلَهَا وَ مِثْلَهَا حَتَّى بَلَغَ السَّبْعِينَ.

کمک به برادران دینی امام محمدباقر (علیه السلام) می فرماید: به خدا سوگند اگر یک حج مستحبی انجام دهم برایم بهتر از آن است که یک بنده و یک بنده و یک بنده آزاد کنم. و همین طور تا این که ده بنده و بلکه هفتاد بنده آزاد کنم.

و به خدا سوگند اگر خانوده ای از مسلمانان را در پناه خود قرار دهم. گرسنگی آن ها را برطرف کنم. عیوبشان را بپوشانم و آبرویشان را نزد مردم حفظ کنم، برایم دوست داشتنی تر است از این که یک حج و یک حج و یک حج انجام دهم. و هیمن طور تا این که ده حج مستحبی و بلکه هفتاد حج مستحبی انجام دهم.

البته لازم به ذکر است که این روایت ناظر به حج مستحبی است. توجه داشته باشیم که حج واجب، همچون نماز هیچ بدل و جایگزینی ندارد و هرگر نمی توان به بهانه ی وجود برخی مستمندان این عبادت و فریضه ی بزرگ الهی را زیر سؤال برد. 

الکافی، ج۲، ص۱۹۵ ـ الکافی، ج۴، ص۲ ـ  ثواب الأعمال عقاب الأعمال، ص۱۴۱ ـ وسائل الشیعۀ، ج۹، ص۳۷۳ ـ مرآۀ العقول، ج۹، ص۱۰۸ ـ بحارالأنوار، ج۷۱، ص۳۲۹٫

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.