بسم الله الرحمن الرحیم

سلسله درس­ هایی از ازدواج

درس اوّل: میوه­ ی ازدواج

وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فی‏ ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُون‏.[۱]

با توجه به آیه­ ی ۲۱ از سوره­ ی مبارکه­ ی روم، یکی از مهمترین میوه ­های ازدواج سکون و آرامش بیان شده است. حال جای طرح این سؤال باقی می­ ماند که چرا در بسیاری از ازدواج ­ها، نه تنها شاهد سکون و آرامش نیستیم، بلکه برعکس! می ­بینیم که طرفین به حال روزگار مجردی خود و آرامش آن دوره غبطه می­ خورند! به راستی چرا ثمره ­ی ازدواج برخی سکون و آرامش نیست و با ازدواج بیش از هر وقت دیگری خود را در گرفتاری و عذاب می ­بینند. جواب به این سؤال می ­تواند راه­ گشایی برای جوانان عزیز در راه تشکیل خانواده باشد. وقتی توانستیم به علت عدم موفقیت این افراد پی­ ببریم در واقع می ­توانیم از تجربه­ ی تلخ آن ها بهترین استفاده را بکنید تا شما در بستر زندگی خانوادگی بتوانید به آرامش و سکون دست پیدا کنید.

با دقت در پیرامون مشکلات این خانواده­ ها، می ­توانیم مشکلات آن ها را دراین حیطه ­ها بررسی کرد.

 1. هدف از ازدواجشان چه بوده؟  
 2. آیا برای ازدواج آمادگی لازم را پیدا کرده ­اند یا به صرف نیاز کاذب به ازدواج، رو به سوی آن آورده ­اند؟
 3. آیا آگاهی لازم در مورد کفویت و همتایی با هسر را دارند؟ یا اینکه در مورد بسیاری از مصادیق همتایی بی­ اطلاع هستند؟
 4. آیا از راه­ کارهای تشخیص همسری که بتواند همتا و کفوشان باشد با خبرند یا نه؟
 5. آیا در مورد سؤالات مجلس خواستگاری و کیفیت طرح آن ها آگاهی لازم را دارند یا اینکه مجلس خواستگاری به تعارف­ های بچه ­گانه و سؤالات سطحی اختصاص می ­یابد؟
 6. آیا در مورد شیوه ­های تحقیق صحیح از روحیات همسر و خانواده­اش آگاهی دارند یا نه؟
 7. آیا همسر خود را عاقلانه انتخاب کرده­اند یا عاشقانه؟
 8. آیا بجز اخلاق و رفتار همسر به اخلاق و رفتار خانواده­ ی او هم اهمیت داده­ اند؟
 9. آیا در مورد روحیات و خواسته­ های همسر خود اطلاع کافی دارند؟
 10. آیا به جای آن که متمرکز در احقاق حقوق خود باشند، متمرکز در وظایف خود شده­ اند؟

همه­ ی این موارد اموری هستند که بی ­توجی به آن ها موجب بروز مشکلات جدی در زندگی خواهد شد. روی همین اساس به لطف خدا سعی بر این است تا سلسله مطالبی در این رابطه مطرح شود تا انشاء الله راه­گشایی برای زندگی زناشویی جوانان عزیز باشد.


[۱]. سوره­ ی روم، آیه­ ی ۲۱٫ 

متولد سال ۱۳۵۴ هستم. در سال ۷۶، توفیق پیدا کردم تا در جمع خوبان طلبه حضور داشته باشم و مشغول دروس حوزوی شوم. ـــــ بعد از ده سال مطالعه ی دروس حوزوی، وارد درس خارج حوزه شدم و از محضر اساتیدی چون: آیت الله العظمی وحید خراسانی، آیت الله سید احمد خاتمی و آیت الله محمد عندلیب همدانی استفاده کردم. به مدت شش سال از کارشناسان مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی بودم ــــ همچنین در حوزۀ مشاوره ی خانواده، تربیت کودک، امور جوانان و نیز پاسخگویی به مسائل اخلاقی مشغول فعالیت هستم و در این رابطه هم دارای تألیفاتی هستم.
نوشته های مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

مدیر سایت: احمد نباتي
Thumb_141956
ای برادر! پشتیبان «ولی فقیه» باش، اما پیشاپیش «ولی فقیه» بایست و تیرهای زهر آگین دشمن را که به سوی او روانه می شوند به جان خریدار شو ... تنها عافیت طلبان دنیا دوست هستند که عوام فریبانه از «ولایت» و «ولایت مداری» دم میزنند، اما در هنگامه ی فتنه ها و امتحان های سخت، پشت سر ولی فقیه سنگر می گیرند، تا دنیای "فانی" خود را در خطر نبینند!  
ویــژه هـــا
پی گیری پرسش شما
آمار سایت
  عکس های متنوع تصادفی